Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Pevně věřím, že se naplní realistické plány

  Umělcům Národního divadla v Praze (ND) a Státní opery (SOP), které jsou od ledna sloučeny v jednu instituci, by se měly od září postupně zvyšovat platy, a to až o 20 procent. Ministerstvo kultury pro to vyčlenilo 117 milionů korun, oznámil náměstek ministra kultury Radek Zdráhal.


  Radek Zdráhal je od srpna 2010 náměstkem ministra kultury pro oblast umění a knihoven. Od raného dětství se věnoval tanci, působil ve VUS Jánošík v Brně, v angažmá byl ve SLUK v Bratislavě, Městském divadle Olomouc a Městském divadle Brno. Vystudoval obor taneční pedagogika na JAMU a věnoval se také pedagogické a choreografické činnosti. Od roku 2000 aktivně provozoval uměleckou agenturu, realizoval řadu uměleckých projektů a produkoval natáčení pro rozhlas, TV a vydavatelství. V roce 2006 spoluzaložil Slováckou ZUŠ s.r.o. v Uherském Hradišti, kde vykonával funkci ředitele. Foto archiv MK

  Zvýšení mezd bude součástí transformace obou divadel a týká se i České filharmonie (ČF). MK už také požádalo o navýšení mzdových limitů ministerstvo financí. Netrpělivě na to čekají i hráči orchestru SOP, kteří podle odborářů měli už ke konci února dostat nové platové dekrety. Zatím je ale nemají.
  Baletu by měly být mzdové prostředky navýšeny v rámci transformace od letošního září. Dorovnání platů by se mělo odehrát co nejdříve hned po schválení mzdových limitů. Jsme připraveni dostát závazkům, které jsme slíbili, řekl Zdráhal. Dodal však, že zvýšení mezd není spjato s konkrétním měsícem a jinak vysoké bude u orchestru nebo činohry, která má mzdy vyšší než ostatní.
  Dorovnat by se měly i platy zaměstnanců SOP k platům uměleckých pracovníků ND. Dekrety nám zatím žádné nevydal (pověřený ředitel SOP a ND Ondřej Černý – pozn. red.), ačkoli to přislíbil do konce února. Nemáme ani signály o tom, že by se měly vydávat, uvedl ale zástupce odborů SOP, violoncellista Petr Pergl.
  Ředitel Ondřej Černý řekl, že s ministerstvem o platech jedná, protože zvýšení platů bylo přislíbeno v rámci transformace. Pevně věřím, že se naplní alespoň realistické plány, které hovoří o tom, že by se měly zvednout platy aspoň o 15 až 20 procent, uvedl. Na zvýšení platů hráčům orchestru ND trvá i šéfdirigent Tomáš Netopil, který tím podmiňuje své setrvání ve funkci.
  Odbory již více než rok protestují zejména proti koncepci celé transformace pražské operní scény, která by se měla uskutečnit do roku 2015. Plán zachovává uměleckou samostatnost orchestrů a sborů obou institucí, sloučil baletní soubory a soubory sólistů ND a SOP.

  Národní divadlo by mělo dodržet dohodu a zaměstnancům Státním opery Praha zvednout platy, prosazuje viloncellista, zaměstnanec a zástupce odborů SOP Petr Pergl. Foto archiv

  V orchestru SOP mají podle Pergla hráči stále snížené platy o deset až čtrnáct procent tak, jak nařizovala úsporná opatření zavedená před rokem ve všech příspěvkových organizacích. Zatímco v ND mají umělci dekrety na návrat mezd, jaké měli před rokem, u nás je nemáme, poznamenal.
  Konkrétně Perglovi, kterému je 60 let a v divadle pracuje 36 let, klesl plat, který původně činil 22.800 korun hrubého, o 2500 korun. Přitom má prý jeden z nejvyšších výdělků v orchestru SOP. Nejnižší platy okolo 18.000 hrubého pobírají absolventi vycházející z konzervatoří a hudebních akademií.
  Vedení ND na začátku prosince loňského roku vydalo již jedny nové platové dekrety. Neobsahovaly však náležitosti, které dekrety mají mít a vždy měly, tvrdí Pergl s tím, že by měl v základním platu být vyčíslený i příplatek za vedení nástrojové skupiny. Kvůli tomu podle něj ve skutečnosti přispěly ke snížení platu. Stěžovali jsme si, že to není v pořádku, i na úřadu práce, uvedl Pergl. Vedení ND nakonec dekrety stáhlo a vrátilo SOP ty, které měla původně.

  ///

  Průměrné měsíční platy uměleckých zaměstnanců (záleží na konkrétní profesi) Národního divadla Praha

  Balet: 29 až 30.000 korun

  Činohra: 33.000 korun

  Opera: 18 až 28.000 korun

  Nástupní platy uměleckých zaměstnanců se pohybují ve výše uvedených mezích, uvedlo tiskové oddělení Národního divadlav Praze, které tyto údaje poskytlo.

  (z Divadlo.cz převzal a pro i-DN upravil hul)

  • Autor:
  • Publikováno: 30. března 2012

  Komentáře k článku: Pevně věřím, že se naplní realistické plány

  1. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Poznámka laika:
   ND má teď tedy dva orchestry. Kdyby ale přestalo obhospodařovat budovu Neues Deutches Theatre, stačil by mu jeden. Už aby to bylo, tak jako to bylo za I. republiky i po roce 1945. Do molochu ND uvrhl budovu až roku 1948 komunistický ministr Z. Nejedlý neblahé paměti.
   Praha má orchestr FOK. Symfonický orchestr má i Čro a jsou tu i státní Česká filharmonie a Komorní filharmonie.
   V německých městech srovnatelně lidnatých s Prahou slouží městské opeře městský symfonický orchestr. Asi jsou Němci mnohem chudší než my a tolik velkých orchestrů ve městě si nemohou dovolit.

   30.03.2012 (15.44), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,