Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Pět ostrých do Edinburghu

  Letošní 70. ročník jednoho z největších festivalů scénického umění na světě – Edinburgh Festival Fringe se uskuteční od 4. 8. 2017 do 28. 8. 2017. Jeho součástí bude i přehlídka českého tance Czech Showcase @ Fringe  2017, jež se bude konat již pošesté. Letos je navíc součástí sezony české kultury ve Skotsku, která zahrnuje literaturu, výtvarné umění, hudbu a současné divadlo a tanec a koná se od 20. července do 5. listopadu v Edinburghu a v Glasgow.

  Festival divadla a performance Edinburgh Festival Fringe se stal za sedmdesát let své existence jedním z největších divadelních svátků světa. Čeští umělci na něm individuálně vystupovali už několikrát a přivezli několik cen a pozvánek na festivaly v Británii i ve světě. Úspěšný byl třeba soubor Spitfire Company, který na festivalu bodoval před čtyřmi lety s inscenací One Step Before the Fall. Letos tuto performanci, o které místní kritici napsali, že jde o „srdcervoucí mistrovské představení“, uvede soubor znovu. Je věnovaná boxerovi Muhammadu Alimu, tematizuje motiv boje, vyčerpanosti, projevy Parkinsonovy choroby a kolapsů. Vedle něj Spitfire Company uvede na přehlídce i svou loni premiérovanou produkci Vypravěč.

  V Edinburghu vystoupí také Cirk La Putyka, Lenka Vágnerová & Company a soubor DOT504. Všichni už na festivalu Fringe v Edinburghu hráli, jen 420People budou mít letos premiéru. Uvedou taneční představení Wind-Up, které je autorským dílem choreografa a tanečníka souboru Václava Kuneše. Inscenace měla premiéru v roce 2012, její výběr vyplynul z přání britských dramaturgů. Kuneš ve své choreografii zkoumá vzpomínky a minulost. Choreografie je plná dynamiky a energie. Chci využít elementu energie, která se pomalu nebo velmi rychle nasbírá, pak se uvolní nebo vybuchne – a to se neustále opakuje, uvedl při premiéře Kuneš. Wind-up lze podle něj přirovnat k pružince hodinového strojku. Ta se natáhne a pak uvádí věci do pohybu. My se také tak nějak pořád natahujeme. Někdy moc a pak to praskne. Avšak tím se třeba dostaneme někam dál, uvedl tanečník.

  Účast českých umělců na festivalu Edinburgh Fringe 2017 pomáhají zajišťovat Česká centra.

  • Autor:
  • Publikováno: 30. června 2017

  Komentáře k článku: Pět ostrých do Edinburghu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,