Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2020

ročník 28
18. 2.–2. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Pardubice hlásí sedm premiér

  Svou 109. sezónu zahájí Východočeské divadlo Pardubice říjnovou premiérou hry Zamilovaný Shakespeare v režii Petra Novotného.

  Východočeské divadlo Pardubice. FOTO archiv VČD

  Filmová romantická komedie Zamilovaný Shakespeare (1998), k níž napsali scénář anglický dramatik a znalec Shakespearova díla Tom Stoppard a americký scenárista Marc Norman, získala sedm Oscarů. Anglický dramatik Lee Hall před čtyřmi lety filmovou předlohu přepsal do divadelní podoby. Komedie i drama zároveň se odehrávají v divadelním prostředí, příběh je fiktivní, ale je vsazen do historických reálií.

  Druhá nová inscenace VČD přístí sezony vznikne na podzim na Malé scéně ve dvoře a bude rovněž o lásce, přestože se jmenuje Proti lásce. Režisérka Linda Dušková jí přiřkla podtitul Absurdně komická divadelní koláž usilující o lehce brutální definici lásky. Bude sestavena z několika dramatických hříček katalánského autora Estevea Solera vybraných z jeho trilogie Proti pokroku. Proti lásce. Proti demokracii. Příběhy se odehrávají v blízké budoucnosti a varují před tím, co všechno se může stát, pokud nebudeme ctít opravdové hodnoty.

  Více než půl století se na české scéně nehrálo drama Henrika Ibsena Opory společnosti. Východočeské divadlo se rozhodlo to napravit a na podzim je uvést v režii Davida Šiktance a v novém překladu české skandinavistky Karolíny Stehlíkové. Příběh ze života vysoce postavených, jejichž lež může mít hodně dlouhé nohy, ale když klopýtne, pád je prudký, je v současné době mimořádně aktuální, říkají autoři inscenace. Zámožný podnikatel a významný konzul je v malém přístavním městě pokládán za oporu společnosti. Zušlechtil město, plánuje vybudování železnice, má příkladné manželství. Klidnou hladinu rodinné i společenské idyly však zčeří nečekaná návštěva ze zámoří…

  První inscenací roku 2019 bude hra Mikve, již nastuduje režisérka Kateřina Dušková. Jde o hru současné izraelské dramatičky Hadar Galron (v DN 12 s ní vyjde velký rozhovor – pozn. red. DN), která otevírá na pozadí tradičního židovského rituálu téma postavení žen ve společnosti a vztahu ortodoxní komunity k běžnému životu. Na osudech osmi žen autorka líčí střet tradice s moderním životem. Na hladinu rituální očistné lázně vyplouvají tajemství, která měla být ukryta, a pravda, která měla být zamlčena.

  Vážné téma vystřídá na jaře parodická crazy komedie Velká bankovní loupež, kterou připraví režisér Robert Bellan. Střelhbitou komedii napsala trojice mladých autorů – Henry Lewis, Jonathan Sayer a Henry Shields –, jejichž poetika připomíná styl bratří Marxů nebo legendárních Monty Pythonů.

  Druhá „jarní“ premiéra v režii Petra Novotného bude také patřit komedii, s lakonickým názvem Divadelní komedie, která dá nahlédnout do zákulisí oblastního divadla, v němž se zkouší hra, kterou novopečený dramatik, stíhaný tvůrčí krizí, ještě nedopsal, ale předseda správní rady už ji zakázal.

  Závěr přísští sezony pak nabídne silný milostný příběh, kterému by možná jako podtitul slušel název hry Alfreda de Musseta Se srdcem divno hrát. Ale bude to divadelní adaptace románu Johanna Wolfganga Goetha Spříznění volbou, stěžejního díla světové literatury na pomezí klasicismu a romantismu. Diváky přivede na přelom 18. a 19. století, do vyšších společenských kruhů, v nichž si na rozdíl od dnešních uspěchaných časů bylo možné vymýšlet rozličné kratochvíle. Režie se ujme Zdeněk Dušek.

  Jana Pithartová, dramaturgyně VČD

  /pro i-DN upravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 11. května 2018

  Komentáře k článku: Pardubice hlásí sedm premiér

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,