Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Olga Jelínková v Saarbrückenu slaví úspěch

  Česká operní zpěvačka Olga Jelínková se ve stávající sezoně stala novu stálou členkou ansámblu operního domu v německém Saarbrückenu a úspěšně ji zahájila hlavní rolí Verdiho La traviaty. Významnou příležitost dostane sopranistka i v jejím závěru: sezonu uzavře hlavní ženskou rolí Markétky v Goundově opeře Faust.

  Olga Jelínková. Foto Ilona Sochorová

  Jako Gounodova Markétka se Olga Jelínková ve své kariéře představí poprvé a současně tak opět rozšíří svůj repertoár o dramatičtější roli, jako např. před nedávnem právě coby Violeta Valéry v La traviatě nebo jako Elvira ve Verdiho opeře Ernani v německém Mannheimu. Doposud byl doménou Olgy Jelínkové čistě koloraturní obor, např. postavu Královny noci již zpívala v celkem čtrnácti produkcích u nás i v zahraničí. Snažím se o Faustovi zjistit co nejvíce. O inspiraci příběhu, původní verzi, z níž následně Goethe rozvinul své celoživotní filosofické dílo, různých pojetích, výkladech, o všem, co mi může pomoct, popisuje Olga Jelínková svou přípravu na roli. Velmi se zde dbá na dokonalou francouzštinu, protože Saarbrücken je hraniční město a mnoho místních obyvatel pochází ze smíšených německo-francouzských rodin, případně žijí ve Francii a pracují v Německu nebo naopak.

  Ruský režisér Vasily Barkhatov, který letos patří mezi nominované tvůrce na International Opera Awards, se rozhodl Faustův příběh přenést do těch nejaktuálnějších reálií: starý Faust, vážený občan, donátor, všemi uctívaný a milovaný, slaví narozeniny. V restauraci jsou přítomni Faustovi přátelé a známí a především jeho nejbližší: dcera Markéta, syn Valentin a žena Marta. Vztahy mezi jednotlivými postavami jsou do detailu propracované, režisér si hraje s nuancemi téměř v každém taktu. Když se Faust v přípitku rozvášní a všechny přítomné začne překvapovat zvláštními proslovy, kterým nikdo příliš nerozumí, na scénu vtrhne po Faustově troufalé výzvě Satane, sem! banda výtržníků v čele s Mefistem a během chvíle celou idylickou oslavu rozvrátí. Z jeho kumpánů se vyklubou ozbrojení šílenci, kteří uzavřou všechny východy a ze všech přítomných ve vteřině udělají své rukojmí. Vasily tuhle tlupu přirovnává ke stoupencům Mansona… Od této chvíle až do konce opery nikdo neopustí scénu, všichni jsou postupně nuceni rozehrát šílené divadlo v režii Mefista, který se přišel Faustovi pomstít za zneuctění a vraždu své sestry.

  Premiéra proběhne pod taktovkou šéfdirigenta Staatstheater Saarbrücken Sébastiena Roulanda 31. května, reprízy 8., 15., 23., 25. a 30. června 2019.

  Olga Jelínková patří ke špičkovým operním umělcům a pravidelně vystupuje na scénách Národního divadla v Praze, Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, ale stále častěji především na zahraničních scénách v USA, Německu, Belgii, Japonsku: kromě Královny noci pravidelně zpívá Verdiho Gildu v Rigolettovi nebo panenku Olympii v Offenbachových Hoffmanových povídkách. Od sezony 2018/2019 vstoupila do stálého angažmá Opery v německém Saarbrückenu. Během sezony 2019/2020 se chystá debutovat na několika prestižních světových scénách.

  • Autor:
  • Publikováno: 2. května 2019

  Komentáře k článku: Olga Jelínková v Saarbrückenu slaví úspěch

  1. Jaroslav Kroft

   Profilový obrázek

   Před 15 ti lety
   jsem poznal Olii ve sboru ČF, okamžitě jsem poznal, že se jedná o největší talent. Neskutečná barva hlasu a v něm alikvoty, barvy atd., každý odborník to pozná. Škoda, že v naší zemi nebyla nebo není agentura, která by těmto talentum pomohla. Olga se prosadila díky své soustavné píli a práci. Proto s námi jezdí do Japonska jako hvězda už 15 let.

   03.05.2019 (23.56), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,