Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2019

ročník 28
11. 6.–24. 6. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Ochutnejte Mexiko!

  Festival Botana Mexicana rozehřeje Prahu ve dnech 2. – 24. června. Přinese malou ochutnávku (botana totiž znamená malou porci jídla, která je podávána při společenských příležitostech) současného mexického umění, která bude prezentováno experimentální hudbou, tancem, performancemi a video artem.

  Alonso Alarcón českému publiku představí taneční projekt s živou hudbou – Sklo světlušek. FOTO ARCHIV FESTIVALU

  Botana Mexicana představuje vize osmi mexických umělců, týkající se současných problémů jejich země, vyjádřené skrze experimentální umění: Jak se vyrovnat s masově rozšířenými obavami, zneužíváním moci, beztrestností a beznadějí do budoucna?  Jak zachovat pro příští generace bohaté kulturní dědictví pod tlakem kultu médií? Jak překonat melodramatickou vizi dobra na jedné a zla na druhé straně a přijmout komplikovanou realitu? A hlavně: Jak se s tím vším vypořádat a zachovat si schopnost být v klidu a bavit se?

  Zuadd Atala zachraňuje svojí identitu z hrobu masivní sebediskriminace ve své taneční performanci If I will only live once, I want to be blonde/Pokud mám žít jen jednou, chci být blond. Alonso Alarcón čerpá sílu z kulturního dědictví, aby mohl čelit individuálním problémům současnosti, ve svém tanečním představení s živou hudbou Firefly Glass/Sklo světlušek. Cristina Maldonado kritickým pohledem rozebírá strach a zjevnou nemožnost změnit dané ve své vizuální performanci What She Does/Co ona dělá. Olga Gutiérrez se pokouší zabránit úzkosti ohledně budoucnosti skrze pozorování čistě současného momentu ve své taneční performanci We Are Here/Jsme tady.

  Olga Gutiérrez bude odhánět úzkost v taneční performanci s názvem Jsme tady. FOTO ARCHIV

  R-AW: Mario de Vega/Víctor Mazón odolávají neviditelným mediálním a sociálním silám nabouráváním a přetvářením původního účelu přístrojů během koncertu/performance Vomit karaoke & unstable systems/Vomit karaoke & nestabilní systémy. Marisol Rodríguez přehodnocuje ikony mexické pop kultury ve výstavě The good, the bad and the sexy/Ti hodní, ti zlí a ti, co jsou sexy.

  Program bude zahrnovat i zvukové a taneční workshopy a jednotýdenní laboratoř, kde budou umělci hledat způsob, jak vrátit rituály do používání “pohanských” přístrojů (telefony, fotoaparáty, počítače) a přizvou Vás k tomuto experimentu v otevřené zkoušce The stranger gets a gift/Cizinec dostává dárek. Závěrem vzdá Eduardo Lara poctu mexickému sarkasmu, laciným výrobkům a popovému mainstreamu v podobě youtube video selekce Dárek zdarma.

  Performerka Cristina Maldonado bude zkoumat strach… FOTO ARCHIV

  Zároveň se diváci mohou těšit na Chill-e out – relaxaci po skončení performancí – v rámci něhož pro Vás mexická restaurace Las Adelitas a Ikaal připraví skvělé mexické drinky, tacos, botany a nejostřejší salsu v dějinách Prahy!

  Jednotlivé akce se konají v Roxy/NoD, Školské 28, Alfredu ve dvoře a prostoru Divus u Vltavské. Více informací o festivalu a program naleznete na stránkách www.botanamexicana.cz.

  • Autor:
  • Publikováno: 29. května 2012

  Komentáře k článku: Ochutnejte Mexiko!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,