Divadelní noviny Aktuální vydání 2/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

2/2020

ročník 28
21. 1.–3. 2. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Obří loutky v Plzni

  Během posledního prázdninového víkendu se v Plzni odehraje jedinečné představení s obřími loutkami, zahajující festival Skupova Plzeň. Jako poctu tradici plzeňskému loutkářství, do které spadají velikáni jako Josef Skupa nebo Jiří Trnka, uvádí Evropské hlavní město kultury 2015 neopakovatelné představení přímo pro ulice města Plzně. 

  FOTO ARCHIV FESTIVALU

  Projekt La Niña bude vyprávět příběh holčičky, jejích hraček a splněných snů. FOTO ARCHIV FESTIVALU

  Přímo v centru města potkáte chodící a mluvící marionety divadelní skupiny Carros de Foc ze Španělska, která zde od 28. do 30. srpna společně s desítkami akrobatů, tanečníků a muzikantů pod taktovkou společnosti Art Prom uvede jedinečné venkovní představení La Niña. To vzniklo přímo na míru Plzni a bude vyprávět příběh holčičky, jejích hraček a splněných snů.

  Díky pozvání od Evropského hlavního města kultury jsme v České republice poprvé a je to pro nás šance poznat místní lidi, zdejší život a načerpat zážitky. Uvědomujeme si důležitost titulu, který Plzeň nese, a budeme se snažit být co nejlepší. Atmosféra města je magická, staré budovy nás fascinují, cítíme zde fantazii – ve vzduchu doslova létá umění! V DEPO2015 jsme si všimli, že měníte prostředí města, že z industriálního místa vzniká umělecký a kreativní prostor. To se nám líbí, uvedl ředitel španělského souboru Carros de Foc.

  Obri loutky_Carros de Foc_mail (6)

  Dvacetimetrový drak FOTO ARCHIV FESTIVALU

  Ještě před večerním vystoupením mohou lidé obří loutky obdivovat již od pátečního rána na nádvoří Plzeňského Prazdroje, generálního partnera projektu. K vidění bude pět postav: dvacetimetrový drak, kouzelný kůň, žíznivý velbloud Kamil, rytíř Emil a vlčice Chrtka. Orlice Přemysla bude po celou dobu vystavena na náměstí Republiky, uhnízděná na obřím pivovarském sudu. V 17 hodin se ostatní loutky vydají na krátkou cestu do centra, kde zaujmou každý své místo na stanovištích a spolu s Orlicí Přemyslou budou dřímat, dokud je ve 20:30 hodin neprobudí hlas vypravěče. Večer pak ožijí a promění historické centrum Plzně a blízký areál DEPO2015 v divadelní jeviště. Začátek průvodového představení La Niña je každý den ve 20:30 na náměstí Republiky, odkud se loutky vydávají na cestu městem.Představení se opakuje každý den stejné a odehrává se ve 3 dějstvích; kdo by nestačil začátek, nebo se z kapacitních důvodů nedostal na závěr v areálu depa, může se přijít podívat další den.

  Španělské loutky budou mluvit českya poprvé v historii souboru se předvede všech osm najednou. Hlas jim propůjčili vynikající čeští dabéři Martin Stránský, Jiří Lábus nebo Antonín Procházka. Představení připravuje mezinárodní tým a hlavní roli v něm hrají nejen loutky, ale i další skvělí hudebníci, akrobaté či performeři: V.O.S.A. Theatre, Long Vehicle Circus, Tam Tam Batucada, Ridina Ahmed and band, Amanitas Fire Theatre, plzeňští Žongléros a další. Na scénáři se podílejí Adam Renč, Luba Blaškovičová, Jakub Vedral a Carros de Foc.

  Doprovodný program pro děti na sobotu a neděli připravují také partneři akce – Česká televize a Česká spořitelna. Pobočky ve Františkánské ulici a na náměstí Republiky se promění na dětské herny, burzu hraček a tvořivé dílničky, v autobusové hale DEPO2015 se zabydlí Večerníček. V centru města bude přes den hrát živá hudba, pro návštěvníky bude nachystaných také několik občerstvovacích zón na náměstí i v sadovém okruhu. Na náměstí Republiky bude umístěna také kavárna Potmě od Nadace Světluška.

  FOTO ARCHIV FESTIVALU

  Orlice Přemysla FOTO ARCHIV FESTIVALU

  Kromě obřích loutek představí letošní mimořádný ročník festivalu Skupova Plzeň také nizozemské zvířecí loutky divadla La Pavana, loutkářský stan Theatre Risorius z Francie, domácí mistry z Divadla V boudě a řadu dalších loutkářských souborů. Již od dopoledne začínají zhruba každou hodinu na jedné ze scén v Proluce, Šafaříkových a Křižíkových sadech, v Proluce či v Muzeu loutek na náměstí Republiky představení a workshopy určené především dětem. V sadovém okruhu vyrostou také dílny, kde si budou moci malí i velcí vyrobit papírové loutky. Po víkendu pokračuje program Skupovy Plzně unikátním hostovánímVietnamského vodního divadla  v DEPO2015 od 1.9. do 5.9., od 3.9. bohatou nabídkou inscenací ze čtyř kontinentů.

  Festival Skupova Plzeň je tradiční akcí, která každé dva roky poutá pozornost zájemců o loutkové divadlo. Letos se koná mimořádně a tedy s mimořádným programem, jehož součástí bude velkolepá podívaná s obřími loutkami. V České republice jde o první prezentaci tohoto speciálního představení s prvky magie, neuvěřitelnou atmosférou a vizuálním zážitkem. Předpokládám, že si ji nenechají ujít lidé ze všech koutů naší země i příhraničí, říká první náměstek primátora a zároveň předseda správní rady společnosti Plzeň 2015 Martin Baxa.

  Obří loutky jsou jedním z klíčových bodů programu projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Ten klade důraz na evropskou dimenzi, v Plzni se nám tak ukáže část španělské kultury, prostředí. A já doufám, že si to lidé užijí. V souvislosti s průvodem loutek, jenž bude mít v České republice svou premiéru, děláme maximum pro to, aby omezení v dopravě ve městě byla co nejmenší, řekl primátor města Martin Zrzavecký.

  Více informací a program festivalu naleznete zde.

  • Autor:
  • Publikováno: 25. srpna 2015

  Komentáře k článku: Obří loutky v Plzni

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,