Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  O olomoucké dramaturgii rozhodne anketa

  Ještě před sto lety se na jevišti olomouckého divadla hovořilo výhradně německy. Čeština dostala poprvé prostor až 1. září 1920, kdy byla v tehdejším Českém divadle v Olomouci slavnostně uvedena inscenace opery Bedřicha Smetany Libuše. V příštím roce oslaví stálá česká divadelní scéna v hlavním městě Hané sto let. A bude se nejen bilancovat, ale i velkolepě slavit. Kromě jiného je v plánu uvedení jedné ze tří her, jejichž inscenace měly v Olomouci premiéru právě v roce 1920. Která hra to bude, o tom rozhodne divácká veřejnost hlasováním v anketě.

  V sezoně 2020/2021 připomene Moravské divadlo některé tituly, které měly v Olomouci premiéru právě v onom historickém roce 1920. Malou ochutnávku ostatně nabídne už v nadcházející sezoně, kdy soubor opery a operety uvede Cornevillské zvonky – operetu, která se zde hrála právě před téměř sto lety.

  Soubor činohry pak v sezoně 2020/2021 nastuduje jeden titul, o jehož výběru rozhodnou diváci. Přemýšleli jsme, jak divákům zpestřit a okořenit blížící se stou sezonu Moravského divadla něčím, co tu ještě nebylo. Když jsme pak seděli nad dramaturgickým plánem této jubilejní sezony a snažili jsme se s dramaturgyní Michaelou Doleželovou splnit požadavek pana ředitele, abychom v rámci sté sezony uvedli jeden z titulů, který se v našem divadle hrál před sto lety, napadlo nás, že to přece nemusíme být jen my dva, kdo bude rozhodovat o tom, který z titulů by diváci rádi viděli po sto letech znovu. A tak jsme z těch téměř dvou desítek her uváděných v první sezoně Moravského divadla vybrali tři, které nám přišly nejzajímavější a nejvíce nadčasové. Dál už to bude na divácích, kteří se tentokrát mohou na tvorbě dramaturgického plánu sami podílet, uvedl umělecký šéf činohry Roman Vencl.

  Diváci si tak mohou vybrat mezi Gogolovou komedií Revizor, Shakespearovou tragédií Král Lear a Ibsenovým dramatem Heda Gablerová. Anketa odstartuje 1. dubna a potrvá do 30. června. Hlasovat je možné na facebookové stránce Moravského divadla, případně prostřednictvím anketních lístků umístěných ve foyer divadla. Výsledky ankety pak budou vyhlášeny na galavečeru u příležitosti zahájení sezony 2019/2020. Jaké tituly vybrali umělečtí šéfové zbylých dvou souborů, se pak diváci dozvědí na tradiční tiskové konferenci k zahájení předplatného na novou sezonu.

  V roce 2020 již vypuknou oslavy sta let českého divadla v Olomouci naplno. Na sezonu 2020/2021 chystá divadlo slavnostní galavečer, několik výstav, publikaci o stoleté historii českého divadla v hanácké metropoli a také projekt, v němž spojí své síly a um členové všech tří souborů Moravského divadla.

  • Autor:
  • Publikováno: 3. dubna 2019

  Komentáře k článku: O olomoucké dramaturgii rozhodne anketa

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,