Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Novou scénu obsadila nová generace

  Talentovaní studenti základních, středních i vysokých škol si 22. prosince na Nové scéně Národního divadla převzali Ceny studentské Thálie. Nejvíce ocenění, celkem tři, získal olomoucký kabaret Nabalkoně. Dvakrát bodoval dětský filmař Lukáš Novotný z Prahy, který se svými kamarády vytváří krátké snímky.

  Studentská Thálie je celorepublikovou soutěžní přehlídkou studentské autorské tvorby napříč žánry. Má dvě hlavní kategorie: divadelní a literární. Do soutěže se hlásí mladí zpěváci, tanečníci, herci i autoři. Jednotlivé počiny posuzují poroty složené z profesních odborníků. Výkony studentů neuměleckých a uměleckých škol při tom hodnotí zvlášť.

  V letošním šestém ročníku cen uspěli ze zástupců neuměleckých škol divadelní spolek UnderZ z pražského Gymnázia Na Zatlance se hrou Za nás bylo líp a také Jakub Jedlička z Karlínského gymnázia. Ten porotce zaujal textem o chlapci, který ztratil rodiče při havárii letadla a pokouší se je najít ve svých snech. Poprvé stojím na pódiu, je to pro mě velká novinka, svěřil se divákům.

  Právě možnost převzít si ocenění na půdě Národního divadla je pro přihlášené studenty jednou z velkých motivací. Další motivací je i možnost předvést se na soutěžní přehlídce, která se letos v říjnu konala v Divadle Na Prádle.

  Talentovaní studenti základních, středních i vysokých škol si dnes na Nové scéně Národního divadla převzali Ceny studentské Thálie. Foto Divadelní ústav

  Olomoucký kabaret Nabalkoně dostal ocenění nejen v kategorii Autorský tvar uměleckých vysokých škol, ale také Cenu herecké asociace a uznání za výtvarný nápad. Mezi divadelníky uspěli rovněž studenti pražského Gymnázia Chodovická, kteří ve volném čase nastudovali muzikál Rebelové nové generace. V představení, jenž bude mít toto pondělí derniéru v Divadle Horní Počernice, vystupují mladí herci ve věku od 11 do 18 let. Cenu jim dnes na dálku přes telefon předal režisér filmových Rebelů Filip Renč, který hru viděl a složil za ni dětem poklonu.

  Vybraní účastníci přehlídky dnes divákům na Nové scéně představili své umění. Publikum zaujala například jedenáctiletá Julie Pszczólková, která zazpívala vlastní píseň o vlně cunami. Text ji prý napadl, když čekala v práci na maminku. Ovace sklidila i Zuzana Žalmanová, a to za vtipný dialog s loutkou jezevčíka. Mladá herečka je členkou brněnského souboru Dramatická jelita, který v loňském ročníku soutěže posbíral několik cen.

  Více informací na www.studentskathalie.cz.

  /Článek je převzat ze Zpráv Divadelního ústavu./

  • Autor:
  • Publikováno: 29. prosince 2018

  Komentáře k článku: Novou scénu obsadila nová generace

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,