Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Blogy

    Novinky z Národního muzea (No. 6)

    Mezi běžné činnosti muzejních institucí patří restaurování sbírkových předmětů. Rozsáhlou opravou prošla v nedávné době také významná památka z divadelní sbírky Národního muzea, která je spojena nejen s dějinami českého divadla, ale obecně s dějinami českého státu.

    Textilie z královské lóže. FOTO NM

    Textilie z královské lóže. FOTO NM

    Jedná se o závěs, který zdobil poprseň královské a později prezidentské lóže Národního divadla při účasti hlavy státu na představení. Vzhledem k tomu, že textilii dominuje červený erb s mohutným dvouocasým lvem – znak českého království, je zřejmé, že vznikla již za časů monarchie, možná k příležitosti jedné z návštěv Františka Josefa I. (1891, 1901).

    Ve fotoarchivech České tiskové kanceláře se nacházejí snímky závěsu v různých dějinných okamžicích. Zachycen je například za přítomnosti Tomáše Garrigua Masaryka účastnícího se slavnostního představení k příležitosti padesátiletého výročí od otevření Národního divadla (11. 6. 1931). Závěs dotvářel také kulisu návštěv Edvarda Beneše před II. světovou válkou i po ní. Za zmínku stojí například společné fotografie Beneše s britským polním maršálem Montgomerym (21. 9. 1945). Během prezidentství Emila Háchy byl závěs svědkem oslavy 51. narozenin Adolfa Hitlera (20. 4. 1940) či návštěvy říšského ministra propagandy Josepha Goebbelse (5. 11. 1940). V období socialismu se závěs se znakem českého království přestal používat. Na jeho místo začala být umisťována prezidentská standarta. Spolu s proměnou našeho státního zřízení se v letech 1990 a 1993 dvakrát změnila její podoba, na poprseň prezidentské lóže je však vyvěšována dodnes.

    Srovnání nově vyrobené hvězdičky s dochovanou. FOTO NM

    Srovnání nově vyrobené hvězdičky s dochovanou. FOTO NM

    Pracovníci restaurátorských dílen prováděli opravy rozměrné textilie – měřící bezmála 3 m na šířku a 2 m na délku – několik měsíců. Poškození textilie bylo s největší pravděpodobností způsobeno dlouhodobým zavěšením v minulosti. Hedvábné materiály byly v celé ploše a především u horního okraje závěsu potrhané a místy chyběly. Na levé straně chyběla jedna dracounem vyšitá hvězda. Potrhané hedvábné dílky musely být vyjmuty, podloženy hedvábnou tkaninou obarvenou do stejného odstínu a plošně skeletovány. Takto zajištěné pak byly vráceny na původní místo. Chybějící vyšívaná hvězdička byla vyrobena stejnou vyšívací technikou jako ty původní. Zářící dracoun zlaté barvy však musel být napatinován, aby nová hvězda dobře zapadla mezi ostatní.

    Logo výstavy Národního muzea Peníze (29. 11. 2013 - 15. 7. 2014)

    Logo výstavy Národního muzea Peníze (29. 11. 2013 – 15. 7. 2014)

    Zrestaurovaný závěs z královské lóže Národního divadla bude až do léta k vidění v Nové budově Národního muzea v rámci výstavy Peníze.

    Ve sbírkách divadelního oddělení se však nacházejí další významné textilní památky, které by si zasloužily důkladné restaurování. Prioritou divadelního oddělení pro příští roky je v tomto ohledu soubor více než dvaceti dětských kostýmů pocházejících ze zámeckého divadla v Kačině. Ty byly pravděpodobně využívány již od 20. let 19. století, v době kdy ještě samotné divadlo nebylo dokončeno a představení se odehrávala v reprezentačním sále zámku. Jedná se tedy o jedny z nejstarších a nejvzácnějších kostýmů ve sbírkách Národního muzea.

    Článek vznikl ve spolupráci s restaurátorkou textilu Veronikou Šulcovou


    Komentáře k článku: Novinky z Národního muzea (No. 6)

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,