Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2019

ročník 28
10. 12.–23. 12. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Novinky z Národního muzea (No. 1)

  Jmenuji se Vojtěch Poláček a od září pracuji v Národním muzeu jako vedoucí Divadelního oddělení. Formou krátkých článků uveřejňovaných od ledna tohoto roku na tomto webu bych rád informoval divadelní veřejnost o našich službách a aktivitách.  Děkuji Divadelním novinám, že mi k tomu poskytly příležitost.

  Národní muzeum – hlavní budova na Václavském náměstí v Praze

   

   

   

   

   

   

   

  Divadelní oddělení zpřístupnilo fond divadelních negativů

  Jelikož Národní muzeum spravuje jednu z nejvýznamnějších divadelních sbírek v republice, je jedním z jeho poslání poskytovat co nejširší a nejkvalitnější servis badatelům v oboru. Od 1. prosince 2012 jsme se proto rozhodli podstatně rozšířit otevírací hodiny. Navštívit terezínskou badatelnu je nyní po předchozím objednání možné nejen v úterý, ale také ve středu. Zájemcům o studium divadla se však věnujeme i v Praze. Kartotéka a centrální studovna v Nové budově Národního muzea je v pondělí zpřístupňována badatelům divadelního oddělení až do 18 hodin. Rádi Vás u nás přivítáme také ve středu, kdy jsme se rozhodli zpřístupnit menší studovnu přímo na oddělení. Zde budou návštěvníkům poskytovány náhledy zdigitalizovaných sbírkových předmětů. Ve výjimečných případech jsme v Praze připraveni zpřístupňovat i originály. Tato služba se týká zejména tisků a obecně materiálů, jejichž stav a charakter umožňuje bezpečný převoz do Prahy.

  Karel Šimanovský jako Hamlet (asi 1886). FOTO archiv

  Nejpodstatnější novinkou z poslední doby

  je ale zpřístupnění rozsáhlé sbírky negativů, čítající 274 275 zkatalogizovaných snímků, jejímž uložením v terezínském depozitáři jsme definitivně dokončili proces stěhování z rekonstruované Historické budovy Národního muzea. Největší část tohoto fondu tvoří negativy Karla Drbohlava, dalšími zastoupenými fotografy jsou Karel Váňa, Josef Heinrich, Miroslav Tůma, Zdeněk Tmej, Olga Housková, Vilém Sochůrek aj. Z hlediska námětu dominují snímky týkající se pražských divadel – zejména Národního divadla, Vinohradského divadla, Německého divadla a Městských divadel pražských.

  Věřím, že se nám prostřednictvím tohoto seriálu podaří zintenzivnit vazby s badateli, kterým se budeme v rámci našich možností snažit usnadnit práci. Nejsme žábami na pramenech.

  Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha

  Přejeme si proto, aby památky divadelní sbírky sloužily jako podklady co největšímu množství odborných prací i jiných výstupů. V případě jakýchkoli otázek či připomínek k naší činnosti mě neváhejte kontaktovat. Na vaše dotazy rád odpovím i v diskusi pod tímto či dalšími publikovanými texty. Další aktuální informace naleznete na stránkách muzea či na jeho zpravodajském portálu Muzeum 3000.

  S přáním hezkého roku

  FOTO archiv Potrvá

   

   

   

   

   

  Mgr. Vojtěch Poláček, vedoucí Divadelního oddělení Národního muzea

  email: vojtech_polacek@nm.cz

  tel.: 224 497 356, 725 398 190

  www.nm.cz
  www.muzeum3000.cz

  ///

  Divadelní sbírka Národního muzea
  Otevírací hodiny – divadelní oddělení Národního muzea

  Po: 10-18 centrální studovna Knihovny Národního muzea, kartotéka divadelního oddělení (kartotéka 10-12, 13-16)
  Út: 10-15 badatelna Terezín (nutno se objednat alespoň s týdenním předstihem)
  St: 10-15 badatelna Terezín (nutno se objednat alespoň s týdenním předstihem)
  St: 9-12, 13-16 studovna v kancelářích Divadelního oddělení Národního muzea


  Komentáře k článku: Novinky z Národního muzea (No. 1)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,