Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Nominace Cen kritiky časopisu Svět a divadlo

    Časopis Svět a divadlo oznámil dnes nominace  24. ročníku Cen divadelní kritiky udílených na základě své výroční ankety (dříve nazývaných Ceny Alfréda Radoka). Nabízíme přehled všech nominovaných.

    ///

    SAD-cdk14logo2

    NOMINACE

    NEJLEPŠÍ INSCENACE ROKU 2015
    – JAROSLAV HAŠEK, DUŠAN D.PAŘÍZEK: KAUZA SCHWEJK, úprava, režie a scéna D.D.Pařízek, kostýmy Kamila Polívková, lightdesign Krisha Piplits, dramaturgie Roland Koberg, Theater Bremen, Studio Hrdinů Praha a Wiener Festwochen, premiéra 11.6.2015 v rámci festivalu Wiener Festwochen, česká premiéra 26.11.2015 ve Studiu Hrdinů v rámci off-programu Pražského festivalu německého jazyka
    LADISLAV KLÍMA: LIDSKÁ TRAGIKOMEDIE, úprava Hana Burešová a Štěpán Otčenášek, dramaturgie Š.Otčenášek, režie H.Burešová, scéna Martin Černý, kostýmy Jana Preková, hudba Ivan Acher, multimédia Jan Baset Střítežský a Noro Držiak, Divadlo v Dlouhé Praha, premiéra 21.3.2015
    TOMÁŠ VŮJTEK: SLYŠENÍ, režie Ivan Krejčí, scéna Milan David, kostýmy Marta Roszkopfová, hudba Nikos Engonidis, dramaturgie T.Vůjtek, Komorní scéna Aréna Ostrava, premiéra 28.2.2015

    ///

    ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON ROKU 2015
    – IVA JANŽUROVÁ (KRÁLOVNA ALŽBĚTA II.) (Morgan: Audience u královny, režie Alice Nellis, Národní divadlo Praha)
    JANA PLODKOVÁ (HAMLET) (Mikulášek, Viceníková a kolektiv: Hamleti, režie Jan Mikulášek, Divadlo Na zábradlí Praha)
    MARIE ŠTÍPKOVÁ (GÉŠA GOTTFRIEDOVÁ) (Fassbinder: Brémská svoboda, režie Martin Františák, Městské divadlo Kladno)

    ///

    MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON ROKU 2015
    – MAREK CISOVSKÝ (EICHMANN) (Vůjtek: Slyšení, režie Ivan Krejčí, Komorní scéna Aréna Ostrava)
    JURAJ KUKURA (FJODOR KARAMAZOV) (Dostojevskij: Bratři Karamazovi, režie Martin Čičvák, Činoherní klub Praha)
    JAN MEDUNA (VIKTOR) (Vitrac: Viktor aneb Dítka u moci, režie Jan Mikulášek, Divadlo v Dlouhé Praha)

    ///

    DIVADLO ROKU 2015
    – DIVADLO V DLOUHÉ PRAHA
    – KOMORNÍ SCÉNA ARÉNA OSTRAVA
    – STUDIO HRDINŮ PRAHA

    ///

    NEJLEPŠÍ POPRVÉ UVEDENÁ ČESKÁ HRA ROKU 2015
    DAVID DOUBT: ZÁSEK (uvedlo Dejvické divadlo, režie Ivan Trojan, dramaturgie Eva Suková)
    MARTINA KINSKÁ: PANKRÁC’45 (uvedlo Švandovo divadlo na Smíchově, režie M.Kinská, dramaturgie Vladimír Čepek)
    TOMÁŠ VŮJTEK: SLYŠENÍ (uvedla Komorní scéna Aréna, režie Ivan Krejčí, dramaturgie T.Vůjtek)

    ///

    SCÉNOGRAFIE ROKU 2015
    – MAREK CPIN (výprava) (Pasternak, Mikulášek, Viceníková: Doktor Živago, režie Jan Mikulášek, Divadlo Na zábradlí Praha)
    MAREK CPIN (výprava) (Vitrac: Viktor aneb Dítka u moci, režie Jan Mikulášek, Divadlo v Dlouhé Praha)
    LUCIA ŠKANDÍKOVÁ (scéna) (Janáček: Z mrtvého domu, hudební nastudování Robert Jindra, režie Daniel Špinar, Národní divadlo Praha)

    ///

    HUDBA ROKU 2015
    IVAN ACHER (Klíma: Lidská tragikomedie, režie Hana Burešová, Divadlo v Dlouhé Praha)
    MAREK DOUBRAVA (Adámek a kol.: Libozvuky, režie Jiří Adámek, Divadlo Minor Praha)
    NIKOS ENGONIDIS (Křižan: Je třeba zabít Sekala, režie Martin Františák, Národní divadlo Brno)
    ROMAN HOLÝ (Gombár, Sikora, Holý: Popeláři, režie Dodo Gombár, Švandovo divadlo na Smíchově)
    PETR KALÁB (Shakespeare: Romeo a Julie, režie SKUTR, Letní shakespearovské slavnosti 2015 Praha)
    VÁCLAV KOŘÍNEK (Marlowe: Doktor Faustus, režie Pavel Khek, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)
    JAKUB KUDLÁČ (Maeterlinck: Modrý pták, režie Štěpán Pácl, Národní divadlo Praha)

    ///

    TALENT ROKU 2015
    – ROBERT FINTA (herec)
    ŠTĚPÁN KOZUB (herec)
    IVO SEDLÁČEK (herec, tanečník)
    MICHAL SKOČOVSKÝ (režisér)

    ///

    V neoceňované kategorii Největší zážitek ze zahraničního divadla se na prvním místě v anketě umístil: Ibsenův Nepřítel lidu, režie Thomas Ostermeier, Schaubühne am Lehniner Platz (Berlín, Německo) – uvedeno na Mezinárodním festivalu Divadlo v Plzni.

    ///

    Ankety časopisu Svět a divadlo se zúčastnilo 71 kritiků:
    Pavla Bergmannová, Martin Bernátek, Veronika Boušová, Kamila Černá, Jan Dehner, Lenka Dombrovská, Věra Drápelová, Lukáš Dubský, Barbora Etlíková, Petr Feyfar, Helena Grégrová, Jan Grulich, Marta Harasimowicz, Helena Havlíková, Josef Herman, Radmila Hrdinová, Vladimír Hulec, Tereza Hýsková, Olga Janáčková, Kateřina Jírová, Vladimír Just, Jan Kerbr, Jan Kolář, Karel Král, Jiří P. Kříž, Lukáš Křížek, Radka Kunderová, Eva Kyselová, Eva Langšádlová, Tatjana Lazorčáková, Rudolf Leška, Kateřina Lešková Dolenská, Otto Linhart, Marek Lollok, Marcela Magdová, Martin Macháček, Jana Machalická, Nina Malíková, Kateřina Málková, Lubomír Mareček, Vladimír Mikulka, Josef Mlejnek, Jana Návratová, Michal Novák, Jana Paterová, Jana Patočková, Honza Petružela, Karolina Plicková, Vojtěch Poláček, Kateřina Rathouská, Marie Reslová, Jaroslav Someš, Jana Soprová, Tomáš Stanislavčík, Lenka Šaldová, Kateřina Šebelová, Pavel Širmer, Jakub Škorpil, Nicola Škvarová, Jitka Šotkovská, Tomáš Šťástka, Jiří Štefanides, Roman Vašek, Vojtěch Varyš, Veronika Vejvodová, Ladislav Vrchovský, Michal Zahálka, Vít Závodský, Marie Zdeňková, Alena Zemančíková, Ivan Žáček

    ///

    STATISTIKY
    23. ROČNÍKu CEN UDÍLENÝCH NA ZÁKLADĚ ANKETY ČASOPISU SVĚT A DIVADLO

    Po pěti nominacích mají Divadlo v Dlouhé a Komorní scéna Aréna, osmnáct nominací se váže na pražské scény, sedm na ostravské, dvě na Kladno a jedna na Brno a Ústí nad Labem.
    Hlasy v anketě dostalo 67 inscenací, 65 hereckých výkonů v ženské kategorii, 77 výkonů v mužské kategorii, 30 divadel, 31 poprvé uvedených českých her, 68 scénografií, 42 hudeb a 62 talentů roku.

    SaD-15_logo-194x300

    ///

    STATISTIKY Z HISTORIE CEN

    Režiséři:
    – Historicky nejvíc inscenací roku režíroval Jan Antonín Pitínský (4), následují Hana Burešová (3), Miroslav Krobot, Petr Lébl a David Radok (2). Z nich Miroslav Krobot získal i „Radoky“ za talent roku a hru roku (celkově má tedy 4 Ceny Alfréda Radoka). David Radok dostal i Cenu za scénografii (je tedy celkem nositelem 3 Cen Alfréda Radoka).
    – Režisér, jehož inscenace se nejčastěji objevila napříč kategoriemi: Jan Antonín Pitínský a Hana Burešová (oba 14), Vladimír Morávek (9), David Radok, Miroslav Krobot, Jan Nebeský a Michal Dočekal (5), Dušan D.Pařízek (4), Petr Lébl a Robert Wilson (3).

    Divadla:
    – Z hlediska inscenace roku je nejúspěšnější Divadlo Na zábradlí (6, respektive s Ritter, Dene, Voss 7 nejlepších inscenací roku) , následované Národním divadlem v Praze (5 inscenací roku, z toho byly 4 operní) a Dejvickým divadlem (3 inscenace roku).
    – Z divadel nejvíc Cen divadla roku dostalo Dejvické divadlo a Divadlo Na zábradlí (5), následují Divadlo Komedie (ovšem s různými soubory) a Klicperovo divadlo Hradec Králové (4)
    – Divadla, jejichž inscenace byly oceněny napříč kategoriemi, mají trochu jiné pořadí: Divadlo Na zábradlí (26), Národní divadlo v Praze (24), Divadlo Komedie (16), Dejvické divadlo (15), Klicperovo divadlo Hradec Králové (12), Divadlo v Dlouhé (11)

    Ostatní:
    – Z ostatních umělců získali nejvíc Cen Vladimír Franz za hudbu (6) a Marie Málková za ženský herecký výkon (3)
    – Z dosud udělených Cen za inscenaci roku dostala 19 činohra, 5 opera, 1 pohybové divadlo a 1 divadlo cirkusovo-pohybovo-loutkové. Loni vítězná inscenace Velvet Havel spadá pod činohru i hudební divadla.

    Kuriozity:
    – Štěpán Pácl je dvojnásobný talent
    – Ondřej Sokol a Iva Uhlířová jsou jediní ocenění za talent, kteří pak dostali i „velkou“ Cenu.
    – U Miroslava Krobota je to naopak. Napřed dostal velkou Cenu a pak Cenu za talent, to ale v herectví (a to dřív než se stal populárním hercem filmovým).

    Ministři:
    – Za dobu, kdy jsou na základě ankety SADu Ceny udíleny (od roku 1992) se v roli ministra kultury vystřídala dlouhá řada osobností, čítající 13 pánů a 2 dámy: Milan Uhde, Jindřich Kabát, Pavel Tigrid, Jaromír Talíř, Martin Stropnický, Pavel Dostál, Vítězslav Jandák, Martin Štěpánek, Helena Třeštíková, Václav Jehlička, Václav Riedlbauch, Jiří Besser, Alena Hanáková, Jiří Balvín a Daniel Herman. Z nich se – po ukončení své politické kariéry – stal Milan Uhde i nositelem Ceny Alfréda Radoka za nejlepší poprvé uvedenou českou hru roku.

    O Ceně divadelní kritiky, historii Ceny Alfréda Radoka a o „kauze“ s jejich názvem najdete materiály na: www.svetadivadlo.cz, resp. zde

     

    sad1-1-3x

    Ceny divadelní kritiky za rok 2015 budou slavnostně předány v neděli 20. března v 16:20 po představení Libozvuky v Divadle Minor. Vstup na předávání Cen je volný.

    Svět a divadlo, Celetná 17,110 00 Praha 1
    e-mail: [email protected]
    web: www.svetadivadlo.cz

    • Autor:
    • Publikováno: 18. února 2016

    Komentáře k článku: Nominace Cen kritiky časopisu Svět a divadlo

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,