Divadelní noviny Aktuální vydání 2/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

2/2020

ročník 28
21. 1.–3. 2. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Ne násilí, ne fašizaci

  DAMU-NE-all

  DAMU proti násilí

  Damu-NE-1

  Přátelé DAMU proti násilí

  V reakci na útok na Autonomní sociální centrum KLINIKA vyjadřujeme svůj nesouhlas s násilným prosazováním jakéhokoli názoru.

  /studenti DAMU a přátelé/

  Publikováno 10. 2. 2016

  studentidamu@gmail.com

  Ne násilí. Doubravka Svobodová. FOTO youtube

  Ne násilí. Doubravka Svobodová. FOTO youtube

  Ne násilí. Daniel Špinar. Repro youtube

  Ne násilí. Daniel Špinar. Repro youtube

  Ne násilí. David Matásek. Repro youtube

  Ne násilí. David Matásek. Repro youtube

  ///

  Prohlášení provozovatelů pražských klubů k narůstající agresivitě a netoleranci ve společnosti

  Vzhledem k událostem tohoto víkendu, jejichž vrcholem byl žhářský útok na sociální a kulturní centrum Klinika, jsme se rozhodli vydat společné prohlášení jakožto subjekty podílející se na kulturním životě v naší zemi.

  Jsme více než zneklidněni skutečností, že politicky motivované násilí a výhrůžky začínají být v České republice praxí, která je nejenom přehlížena, ale ze strany některých vysoce postavených politiků dokonce podněcována. Zásadně odmítáme argumenty, že se jedná o důsledky migrace, multikulturalismu, liberalismu, neomarxismu či jiných -ismů. Považujeme toto „vysvětlení“ za pouhé hledání alibi, přesměrování zodpovědnosti z pachatele na oběť a snahu vytěžit ze situace politické body.

  Žádáme politiky, aby přestali rozdělovat společnost a kreslit obraz „vnitřního nepřítele“. Žádáme odpovědné složky státní správy a policie, aby řádně vyšetřily všechny násilné útoky i výroky, které je podněcují a které odporují platnému právu. Nechceme, aby situace přerostla do fáze, která připomíná období třicátých let minulého století.

  Vyjadřujeme naději, že pachatelé útoku budou odsouzeni a potrestáni. Zároveň oceňujeme všechny, kteří útok odsoudili a snaží se ve společnosti stavět mosty a překonávat obavy a nenávist.

  Prohlášení podporují:

  Buben
  Containall
  Cross Club
  Klubovna
  Radio 1
  Rock Café
  Stalin
  Tiskárna na Vzduchu

  Text najdete zde

  ///

  Pražské autonomní sociální centrum Klinika, které kromě jiného pomáhá uprchlíkům, napadli 6. 2. 2016 večer maskovaní neonacisté. FOTO Facebook.com

  Pražské autonomní sociální centrum Klinika, které kromě jiného pomáhá uprchlíkům, napadli 6. 2. 2016 večer maskovaní neonacisté. FOTO Facebook.com

  Vyjádření kolektivu Kliniky k dnešnímu napadení autonomního sociálního centra

  Neonacisté zaútočili na Kliniku. Jedna osoba byla zraněna, další přímo ohroženy. Aktivisté zdůrazňují spojitost s islamofobními demonstracemi, kterých se účastnily tisíce lidí. Klinika se nebojí, bude ve svých aktivitách pokračovat. Vyzývá také lidi, kteří se účastní islamofobních demonstrací, aby se uvědomili, koho tímto způsobem podporují.
  V sobotu 6. 2. po demonstraci Bloku proti islámu, Pegidy a národovců Adama B. Bartoše napadla ve večerních hodinách skupina přibližně dvaceti neonacistických chuligánů Autonomní sociální centrum Klinika na Žižkově. Vše nasvědčuje tomu, že to byla stejná skupina, která napadla dlažebními kostkami a tyčemi demonstraci Solidarita bez hranic a později lidi na Hlavním nádraží.
  K útoku došlo zhruba půl hodiny poté, co tato skupina u Hlavního nádraží nasedla na tramvaj směr Žižkov. Na žižkovského souseda, který si všiml jejich útoku, křičeli: „Drž hubu, ty Arabe.“ Na Autonomní sociální centrum Klinika zaútočili kameny a světlicemi, které zapálily část kavárny. V budově se v té chvíli nacházelo přes dvacet osob, kameny létaly i do místnosti s lidmi. Jeden člověk utrpěl zranění hlavy a byl odvezen do nemocnice. Několik lidí se nadýchalo kouře.
  Vnímáme jednoznačnou spojitost mezi tímto násilím a agresivními náladami, které již dlouhou dobu probouzejí ve společnosti islamofobové a xenofobní politici. Předseda Bloku proti islámu např. na dnešní demonstraci označil podporovatele migrantů za kolaboranty . Chceme zdůraznit, že nejde o první takto cílený útok na ty, kteří prokazují solidaritu s lidmi na útěku. Minulý týden došlo ve Vršovicích k pobodání člověka muslimského vyznání známého svou pomocí uprchlíkům.
  Zarážející je také, že policie nebyla schopná zadržet skupinu násilníků, která útočila již na demonstraci, nebyla poté zajištěna a volně se pohybovala po městě.
  „Násilím ani výhružkami se nenecháme zastrašit. Budeme pokračovat v solidárních akcích a rozvíjení svobodných alternativních prostor. Agrese českých nacionalistů připomíná ze všeho nejvíc právě fundamentalistické islamistické skupiny, proti kterým se domněle staví,“ komentuje situaci člen kolektivu Klinika Jakub Ort.
  Na neděli v 15 hodin je do parku nad Klinikou svoláno klidné solidární shromáždění, které bude pokračovat pomocí s uklízením škod.

  6. 2. 2016

  Text najdete zde

  ///

  Ano lidskosti. DAMU proti násilí. FOTO youtube

  Ano lidskosti. DAMU proti násilí. FOTO youtube

  DAMU proti násilí. FOTO youtube

  DAMU proti násilí. FOTO youtube

  Národní třída, 17. listopad 1989. FOTO archiv

  Národní třída, 17. listopad 1989. FOTO archiv

  DAMU-NE-end

  DAMU-NE-end-DAMU

  /Pro i-DN z více zdrojů připravil hul/

   

  • Autor:
  • Publikováno: 10. února 2016

  Komentáře k článku: Ne násilí, ne fašizaci

  1. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Upozorňuji
   na Benefiční večer pro Kliniku, který v sobotu 20. února od 19:00 ve Studiu Paměť v Soukenické ulici 29 v Praze 1 společně pořádají Divadlo Na tahu, Nejhodnější medvídci a divadlo Ojebad – tří DIY divadla tří generací, jež společně sdílející prostory Studia Paměť. Večerem bude provázet performerka Johana Švarcová.
   Více zde: https://www.facebook.com/events/1008243315904231/

   15.02.2016 (15.46), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,