Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2020

ročník 28
18. 2.–2. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  NDM Ostrava hlásí ostrý start

  Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě zahájilo v úterý 1. září svou 97. sezonu! Do ní vstupuje se skvělou bilancí – překonalo hranici 200 000 diváků, poprvé v historii NDM putovaly prestižní Ceny Thálie do souboru opereta/muzikál, 120 let oslavila budova Národního domu, kde dnes sídlí Divadlo Jiřího Myrona, 20. výročí se dočkalo také Operní studio NDM a sezonu završil úspěch původního muzikálu NDM Fantom Londýna, který získal mj. hlavní cenu Festivalu DIMF (Daegu International Musical Festival). V letošní sezóně nabídne NDM 15 nových inscenací a řadu dalších mimořádných projektů.

  Cena DIMF - Grand Prize za Fantoma Londýna. FOTO PAVEL BÁR

  Cena DIMF – Grand Prize za Fantoma Londýna. FOTO PAVEL BÁR

  Počátkem měsíce září, konkrétně 6. září 2015, je pro diváky Národního divadla moravskoslezského připravena již tradiční akce v režimu dnů otevřených dveří Přijďte k nám! Diváci se mohou těšit na originální vystoupení, setkání s umělci a rozpravy s uměleckými šéfy souborů. Například soubor opereta/muzikál představí kromě plánu na novou sezonu také hlavní cenu, kterou si přivezl z Mezinárodního muzikálového festivalu v Jižní Koreji. Na diváky dále čekají tradiční prohlídky zákulisí s ředitelem a komentované prohlídky výroby kostýmů. O zábavu a program pro děti se v postará Ateliér pro děti a mládež při NDM. Během celého programu bude pro návštěvníky připraveno také občerstvení, jež zajišťuje nová Divadelní Kavárna Beatrice, která se nachází v provozní budově za Divadlem Antonína Dvořáka a svůj provoz slavnostně zahájila 1. září. Akce se uskuteční od 10 do 16 hodin v Divadle Antonína Dvořáka. Program bude završen slavnostním Galavečerem, který je již od dubna tohoto roku zcela vyprodán.

  Vizuál NDM Ostrava. AUTOR

  Vizuál NDM Ostrava. AUTOR JIŘÍ ŠIGUT

  Vizuálním symbolem této sezóny, jehož autorem je ostravský výtvarník Jiří Šigut, je jedna dominová kostka s dvojkou na jednom a čtyřkou na druhém políčku. Jedno Národní divadlo moravskoslezské, dvě jeho divadelní budovy (Divadlo Antonína Dvořáka a Divadlo Jiřího Myrona), čtyři soubory (opera, činohra, balet, opereta/muzikál), popisuje vizuál 97. sezóny ředitel Jiří Nekvasil: Dominová kostka je také symbolem hry a hra je i od nepaměti podstatou, základem divadla, dodává.

  Opera

  Galavečer 2015. FOTO MARTIN POPELÁŘ

  Galavečer 2015. FOTO MARTIN POPELÁŘ

  Soubor opery zahájí sezónu inscenací opery Tři přání Bohuslava Martinů, kterou naváže na dramaturgickou koncepci Operní hity 20. století: Tuto neobvyklou operu-film uvedeme v nezkrácené verzi s filmovou retrospektivou proběhlých dvou jednání (realizací filmových dotáček) i se scénickou vizualizací symfonické plochy Le Départ (Odjezd). Z historického hlediska půjde o teprve třetí uvedení v ČR, přibližuje inscenaci nový hudební ředitel opery NDM Jakub Klecker. V rámci příprav premiéry vznikne také řada doprovodných akcí, například v Knihovně města Ostravy a Antikvariátu a klubu Fiducia.

  Dalším velkým lákadlem bude další spolupráce souboru s písničkářem Jaromírem Nohavicou, který pro NDM v minulých letech přeložil tři z Mozartových oper Cosi fan tutte, Don Giovanni a Figarova svatba. Tentokrát se písničkář ujal opery Lazebník sevillský. Lazebník sevillský Gioacchina Rossiniho slaví 200 let od svého prvního uvedení. Na\ Na únor 2016 připravujeme slavnostní večer. Během něj návštěvníci uslyší průřez dílem na zbrusu nový text písničkáře Jaromíra Nohavici, řekl Klecker.

  Činohra

  Repro archiv NDM

  Repro archiv

  Činohra NDM již připravuje komedii Španělská muška a mezinárodní projekt Norský les na českém jevišti – díky dotaci z Fondů EHP uvede hru norského dramatika Jespera Halleho Lesík v režii cenami ověnčené přední norské režisérky mladé generace Victorie Meirik, na scéně předního norského scénografa Olava Myrtvedta a v kostýmech české výtvarnice Sylvy Zimuly Hanákové.

  Balet

  Několik týdnů se připravuje na novou divadelní sezónu také soubor baletu. Ve zkušebním sále probíhají přípravy české premiéry baletu Chaplin, který zavede diváky do méně vzdálené minulosti metaforickým líčením příběhu legendárního komika v choreografii německého choreografa a šéfa Baletu Lipsko Maria Schrödera: Moc rád dělám balety o lidech. Zajímají mě osobnosti a umělci z minulosti a přítomnosti, kteří reflektují svoji dobu jako například Jim Morrison ve svých písních nebo Charlie Chaplin ve své tvorbě, říká.

  Opereta/muzikál

  Poslední představení a společná fotka souboru operety a muzikálu NDM s jihokorejským týmem v Suseong Artpia Centre. FOTO PAVEL BÁR

  Poslední představení a společná fotka souboru operety a muzikálu NDM s jihokorejským týmem v Suseong Artpia Centre. FOTO PAVEL BÁR

  Ostrým startem začala sezóna souboru opereta/muzikál. Bouřlivé ovace sklidil zahajovací koncert Volá Londýn, který uvedl ty největší hity z britských muzikálů. Jedinečnou možnost spatřit strhující pěvecké výkony hlavních hvězd souboru a jeho hostů mohou diváci ještě 10. září v Divadle Jiřího Myrona. Soubor si také připomene výročí narození legendárního komika ostravského hudebního divadla Josefa Kobra. Akce s názvem Kobr 95 se uskuteční 9. září 2015 v 16 hodin ve foyeru Divadla Jiřího Myrona.

  Repro archiv

  Repro archiv

  Na březen 2016 (prem. 17. 3.) chystá NDM premiéru nejslavnější rockovou operu 20. století Jesus Christ Superstar. Zcela nové nastudování chce završit náročnou cestu souboru za moderním hudebním divadlem. Ostravská inscenace bude odrazem doby, místa a lidí, pro které vzniká. Téměř pašijový příběh, klasická rocková hudba a neklidné srdce města, ve kterém žije.

  Větší část 97. sezóny Národního divadla moravskoslezského spadá do první poloviny roku 2016. V tomto roce si připomene celý kulturní svět 400 let od úmrtí Williama Shakespeara (1564–1616). Všechny zmíněné „shakespearovské“ tituly, včetně řady dalších doprovodných akcí, budou součástí velkého celoročního kulturního projektu Shakespeare Ostrava 2016, který iniciuje Národní divadlo moravskoslezské spolu s festivalem Letní shakespearovské slavnosti v Ostravě a Kulturním centrem Cooltour a který spojí významné ostravské kulturní a vzdělávací instituce. Do akce se postupně zapojí nejen všechna ostravská profesionální divadla, tedy vedle NDM také Divadlo Petra Bezruče, Divadlo loutek Ostrava a Komorní scéna Aréna, ale také Janáčkova filharmonie Ostrava, Janáčkův máj, Svatováclavský hudební festival, 3. bienále festivalu NODO (Dny nové opery Ostrava), Letní shakespearovské slavnosti 2016, Ostravské muzeum, Knihovna města Ostravy, Filozofická fakulta Ostravské univerzity a další, říká autorka mimořádných projektů NDM Martina Klézlová.

  Přijďte k nám. Repro archiv

  Přijďte k nám. Repro archiv

  /pro i-DN z více zdrojů připravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 3. září 2015

  Komentáře k článku: NDM Ostrava hlásí ostrý start

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,