Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2019

ročník 28
10. 12.–23. 12. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  ND Brno hlásí úspěšný rok 2016

  I v roce 2016 zvedalo Národní divadlo Brno úspěšně laťku umělecké kvality a lámalo rekordy tržeb. Měnící se repertoár a nová tvář divadla sklízely úspěch u diváků i odborníků, píše se v tiskové zprávě ND Brno ohlížející se za rokem 2016.

  NdB – Mahonovo divadlo. FOTO archiv

  O výše řečeném svědčí řada nominací na ceny a pozvání na domácí a zahraniční festivaly. Z mnoha nominací se loni podařilo proměnit nominaci Jaroslavu Březinovi, který získal Cenu Thálie za roli Lacy v Její pastorkyni. Výjimečný koncept operního dvojvečera Epos o Gilgamešovi / Dido a Aeneas pak přinesl Cenu Divadelních novin Jiřímu Heřmanovi a Marko Ivanovičovi.

  Rekordy lámaly i ekonomické ukazatele divadla. Domácí tržby překročily hranici 63 milionů, což znamená nárůst o 12,6 %. Také diváků přišlo více než o rok dříve – celkem 240 247. To představuje konkrétně 12 401 nových diváků  a 5,4 % nárůst.

  Současný ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser. FOTO JIŘÍ SLÁMA

  Ekonomicky se dařilo všem souborům. Raketový růst třetím rokem za sebou potvrdil baletní soubor, kterému přibylo téměř 5,5 tisíce nových diváků a tržby mu stouply o 13 %. Rozkvět souboru potvrdilo i úspěšné finské turné s Louskáčkem do Tampere a pozvání na další roky.

  Dařilo se i činohře, která úspěšně reprezentovala brněnskou divadelní scénu na festivalech v Plzni, Hradci Králové a Zlíně, uspěla na pohostinských představeních v Praze. Domácí tržby se zvedly o 1,38 milionů, což je nárůst o 5,7 %. Za mírným 4 % poklesem návštěvnosti stojí zejména menší počet představení odehraných v Mahenově divadle, které téměř tři týdny sloužilo festivalům pořádaným Národním divadlem.

  Nejen rekordní festival Janáček Brno 2016 stojí za enormním úspěchem operního souboru. 11,5 % nárůst publika představuje 8 758 diváků, kteří ve srovnání s minulým rokem navštívili produkce tohoto souboru. Tržby vzrostly dokonce o 16,65 % o více než 3 miliony korun.

  Úspěšný byl i festival Divadelní svět Brno, jehož úspěšný restart potvrdila druhá edice produkovaná loni Národním divadlem Brno.

  NdB – Janáčkovo divadlo. FOTO archiv

  Národní divadlo Brno rozšiřuje své aktivity všemi směry. Rekordy láme komunikace s publikem v online prostoru. NdB zde nabízí stále nové služby. Jako první v zemi nabídlo divákům možnost, aby si sami složili své vlastní divadelní předplatné na míru svých potřeb a očekávání. Kromě edukačních aktivit se klade stále větší důraz na společenskou odpovědnost divadla. Ať již jde o pomoc bližním v životní či sociální nouzi, nebo příprava speciálních akcí reflektujících kontroverzní témata současnosti.

  Národní divadlo Brno čekají i v roce 2017 výjimečné výzvy spojené zejména s generální rekonstrukcí Janáčkova divadla, která zabrzdí ekonomický progres, ale neměla by zastavit rozkvět umělecký. Do konce jara čekají všechny soubory profilové šéfovské inscenace. První bude činoherní Paní  z moře v režii Martina Františáka následovaná operní Láskou na dálku – očekávanou  inscenací Jiřího Heřmana. Po třech letech se rozšíří i klasický baletní repertoár výpravnou Spící krasavicí Petra Iljiče Čajkovského. Výjimečnou příležitostí představit národní kulturu v zahraničí bude v únoru operní turné na Hong Kong Arts Festival.

  • Autor:
  • Publikováno: 5. ledna 2017

  Komentáře k článku: ND Brno hlásí úspěšný rok 2016

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *



  Obsah,