Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2023

ročník 32
30. 5. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 804)

  Zastupitelé města rozhodli o udělení Ceny města Brna roku 2022 v oblasti hudby – hudebnímu skladateli, pedagogu, varhaníkovi MgA. Zdeňku Pololáníkovi. Vyznamenání bylo předáno v úterý 24. ledna v Zastupitelském sále Nové radnice primátorkou města Brna JUDr. Markétou Vaňkovou.

  Zdeněk Pololáník. Foto Magistrát města Brna

  Milý a vážený laureáte,
  zpráva o tvém ocenění mě v těchto tíživě nelehkých časech obzvlášť potěšila.

  Probírám se gratulacemi a v paměti se mi vynořují vzpomínky ze školních let. Koncertní křídlo na učebně, varhany na kůru v Ostrovačicích, Janáčkův domeček za Řeckou vilou.

  Moc hezky píše gratulující dirigent někdejšího brněnského Státního divadla Jan Štych: Je hezké, když si město váží umělců, kteří jsou svým životem s ním spjati. Je hezké, že Brno udělením své ceny ukázalo, jak si váží Tvé práce. Bylo to správné rozhodnutí, protože jsi na poli hudební kompozice velmi mnoho vykonal. Kolika činohrám, filmům i rozhlasovým hrám jsi svojí muzikou pomáhal vytvářet dramatické napětí, slavnostnost, lyriku, smutek i radost. Kolika interpretům jsi dal příležitost rozeznít jeden z nejkrásnějších hudebních nástrojů, královský nástroj varhany. Kolika sborům jsi umožnil chválit zpěvem Pána. Svou skladatelskou prací ses zasloužil o šíření křesťanské myšlenky a tak se stal vlastně hudebním misionářem. Zde bylo hlavní pole Tvé skladatelské působnosti. Vytvořil jsi velké kantáty, ale napsal i prosté písně. Vždycky mám radost, když slyším při mši svaté pěknou melodii, nalistuji si ve zpěvníku její číslo a vidím, že tu píseň, kterou věřící chválí Boha, jsi napsal Ty.

  Měl jsem štěstí hrát v představeních, ve kterých jsem zpíval tvé písně, nebo vnímat tvou hudbu, kterou jsi složil. Často právě pro divadlo. Vzpomínám na dojetí při sledování skvělého baletu o Boženě Němcové Paní mezi stíny, kde tvou hudbu choreograficky vyzdobil Luboš Ogoun

  Vyznamenání bylo předáno v úterý 24. ledna v Zastupitelském sále Nové radnice primátorkou města Brna JUDr. Markétou Vaňkovou (v červených šatech). Zdeněk Pololáník čtvrtý zprava, zcela vlevo David Radok, který získal ocenění v oblasti dramatického umění. Foto InBrno.cz /zde/

  Milý Zdeňku,
  připojuji se k zástupu gratulantů, přeji další umělecké úspěchy a především zdraví, pevné zdraví, a ještě jednou zdraví!

  Brno – Komín, 21. 2. 2023 

  ///

  Seznam oceněných: zde

  Více o Zděňku Pololáníkovi na i-DN: zde


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 804)

  1. Zdeněk Prokeš

   Avatar

   Prosím,
   pan dirigent se jmenuje Jan Štych. A panu Pololáníkovi také moc gratuluji!

   25.02.2023 (10.28), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. DN

   Avatar

   Opraveno.
   Děkujeme za upozornění a za nesprávně napsané jméno se omlouváme.

   25.02.2023 (11.25), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Petr Pololáník

   Avatar

   Milý Zdeňku,
   gratulujeme k uznání Tvé celoživotní práce. Rádi se Tvým dílem probirame a vždycky potěší.
   Přejeme hodně zdraví.
   Petr s rodinou.

   26.02.2023 (7.16), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  4. Libuše Trnková

   Avatar

   Milý Zdeňku,
   i já se připojuji ke gratulacím (k Ceně města Brna), kterých je mnoho a vyjadřují díky za Tvou neutuchající a povzbuzují hudební tvorbu. Nejen varhanám, orchestru, ale i lidskému hlasu jsi dával a dáváš možnost rozeznění a pohlazení. Z Tvé tvorby je cítit pokora, láska, empatie, radost a oslava dobrých skutků, silné víry a touhy lidem pomoci v jejich těžkých chvílích. Tvoje tvorba je rozmanitá a v dnešní složité době plné zla, lží a nepochopení je nám velkou oporou. Všichni duševní lék potřebujeme a za tento lék moc děkujeme. Dík patří i Tvě Jarunce, která Tě doprovází, podporuje Tě a dodává sílu k další Tvé nádherné produkci.
   Přeji Ti mnoho a mnoho energie do dalších hudebních aktivit, hodně zdraví a také hodně dobrých přátel.
   Za sebe i za náš sbor (Bfs Bb) přeji vše dobré.
   Srdečně zdraví
   Libuše Trnková

   26.02.2023 (15.40), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  5. Zdeněk Ziegelbauer MUDr

   Avatar

   Zdravím Vás pane Zdeňku Pololáníku
   a moc gratuluji k tak významnému vyznamenání a ocenění Vaší tvorby. Moc si vážím, že patříte mezi mé přátele a do dalšího života Vám přeji hodně zdraví, spokojenosti a ještě hodně tvůrčích nápadů.
   MUDr Ziegelbauer Zdeněk

   27.02.2023 (17.55), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,