Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 394)

  Sportovní plácek projel starší muž na kole. Na kolečkových bruslích jej přebruslil hokejista. Pět postav požehnaného věku se přiloudalo tunelem borců na kluziště. V rukou držely texty a hokejové hole. Tloukly jimi o podlahu. Sedly si na střídačku a nad jejich hlavami usměvavý Josef Kovalčuk, v tričku a džínách, vyprávěl počátek svého příběhu.

  Narodil se v Trutnově. Na pole byl nošen v koši. Dědeček oral půdu párem volů, šlehal je bičem a pokřikoval na ně: Zaberte, bolševici… On totiž, děda, pocházel z Ukrajiny.

  A pak se odvíjel pomalý hokej seniorů, ve kterém pět matadorů třískalo hokejkami a do rámusu četlo z papírků informace o životě Pepíka, co rád hrával hokej, holdoval cyklistice a miloval divadlo.

  Josef Kovalčuk vystudoval bohemistiku a historii na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a dramaturgii na DAMU v Praze. V roce 1974 v Prostějově spoluzakládal HaDivadlo, ve kterém působil i po jeho přesídlení do Brna jako dramaturg, a to až do roku 1996. V roce 1990 byl krátce poslancem ČNR. Podílel se rozhodující měrou na znovuvybudování Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně a stal se jejím děkanem. V roce 1996 působil v postavení dramaturga činohry Národního divadla v Praze a od roku 1997 do roku 2002 jako její umělecký šéf. V roce 2002 byl jmenován profesorem. Od roku 2009 zastával post dramaturga Divadla Husa na provázku. Je spoluautorem i autorem řady scénářů a studií.

  Josef Kovalčuk s autorem vzpomínkového večera Břetislavem Rychlíkem (vlevo). Foto Facebook HaDivadla

  Jestli toto všechno hrající hokejisté vyslovili, přesně nevím. Rachocení, shluků a tichého čtení bylo více než příliš. Do tohoto počínání byly promítány unikátní záznamy z inscenací, pouličních akcí i fotografické dokumenty.

  S dojetím jsem naslouchal vzpomínce barda Arnošta Goldflama a písním v podání Jiřího Bulise… Hlavou mi prolétla mnohá setkání s člověkem, který mě ovlivnil, hodně naučil a podpořil v mnoha nesnázích.

  Vybavil jsem si i své poslední setkání s Josefem ve stísněných prostorách kamrlíku oddechu. Oba jsme byli pobledlí. Pravil: Bývalo líp… A ne, abys to zase napsal do mudrování

  Josef Kovalčuk. Foto Facebook HaDivadla

  Vzpomínkový pořad Bylo nás pět a půl aneb Podivuhodný Josef Kovalčuk byl důstojnou připomínkou osobnosti, která ovlivnila české divadlo.

  Brno – Komín, 14. 11. 2018

  HaDivadlo, Brno – Bylo nás pět a půl aneb Podivuhodný Josef KovalčukRežie Břetislav Rychlík. Účinkovali: Břetislav Rychlík, Cyril Drozda, Miloslav Maršálek, Milan Sedláček, Miroslav Ukul Kumhala, Marie Ludvíková. HaDivadlo, 13. 11. 2018

  ///

  Více na i-DN:

  Zemřel Josef Kovalčuk

  Mudrování o zlé sobotě posledního června 2018

  Zarputilý a posedlý prací

  Podivuhodný Josef Kovalčuk aneb Ne, Míšo, ne, ty boby si nevezmeš!


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 394)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,