Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 326)

  Divadlo Polárka hýří aktivitou a daří se mu. Ze soutěže Start-up, vypsané pro studenty uměleckých škol, získalo pohádku Adama Steinbauera Tamtadorova dobrodružství – o strašidlech jako ohroženém druhu, kterou uvedlo v autorově režii na Malé scéně. Zájem o premiéru byl veliký.

  Dětí bylo jako hub, rodičů ještě víc. Všichni v ponožkách. Před vstupem se museli v předsíni zout. Klučina poučoval sestřičku: To dá rozum, do strašidelného pohádkového lesa se v botách nesmí. Mezi kmeny a pařezy černého lesa se v drátěném pletivu třepotaly roje blikajících hvězdiček. Místo mechu se na podlaze strakatil palouček z různobarevných polštářků.

  Sympatický uličník, takový za groš kudla s frajerskou čapkou (Tomáš Soukup). FOTO DP

  Osmiletý chlapec Tamtadar dostane od tatínka trest: zákaz vycházek. Je to kluk svéhlavý, uteče z domova. Na toulkách se setká s tajemným, vousisky obrostlým chlapem, který mu nabídne záškolácké dobrodružství. Když nalezne měsíční kámen, zachrání pro lidstvo jeden z ohrožených druhů vymírajících bytostí – strašidla.

  Sympatický uličník, takový za groš kudla s frajerskou čapkou, se šklebí: Strašidla, proč ne. A co to je, strašidla, pane?

  Z igelitových cárů a rozvěšených hadrů se rojila bílá stvoření. FOTO DP

  Z igelitových cárů a rozvěšených hadrů se rojila bílá stvoření. Otvírala papuly a strašila. Dřevěná rusalka chrastila svůdnými kostičkami, hejkal halekal a málem se udusil odpadky, vyhladovělá bludice bodala vidličkami a její hlavička se podobala elektrické zástrčce. Kluk se však nebál. Překračoval, co se překročit dalo, mizel ve strašidelné jeskyňce, osahával povívající plachty a měl v ruce světlušku, která ho vedla k cíli.

  V představení řádil divous strašák Matěj Záhořík. FOTO DP

  Strašidelný les, kostýmy, loutky vykouzlila Magdalena Paráčková. V představení řádili: divous strašák Matěj Záhořík, strašidlo hladící altovým hlasem Tereza Lexová a průsvitná bludice Milada Vyhnálková. Dominantou všeho byl nezbedný Tomáš Sukup.

  Děti se bály, ale jenom trošičku (Tomáš Sukup a Tereza Lexová). FOTO DP

  Děti se bály, ale jenom trošičku. Protože se nehodí, bát se veřejně. Jen oči měly poněkud vykulené. Klouček sedící na klíně maminky svíral v dlani autíčko, div mu karoserii nepromáčkl, a kopal mě do holeně. Statečný hoch. Hlásku strachu z krčku nevydal.

  Když bylo toho všeho strašení tak akorát, poslali strašící dospěláci Tamtadara ze strašidelného lesa domů, protože rodiče by se o něj mohli bát. A pohádky byl konec.

  Divákům se líbila. V předsíňce se obouvali a pak spěchali do zimy. Klučina s autíčkem řekl: Maminko, já bych ti nikdy neutekl. Že mi taky neutečeš…

  Autor a režisér Adam Steinbauer rozumí dětským duším. Vytvořil poutavě didaktickou inscenaci, která jistě najde své diváky.

  Brno – Komín, 26. 2. 2018

  Divadlo Polárka, Malá scéna, Brno – Adam Steinbauer: Tamtadorova dobrodružství – o strašidlech jako ohroženém druhu. Scénář a režie: Adam Steinbauer, dramaturgie: Libor Brzobohatý, výprava, loutky: Magdalena Paráčková, světla a zvuk: Jakub Špiřík, hudba: David Baránek, pohybová a technická spolupráce: Tomáš Sukup, workshop a konzultace: Sabina Šlachtová, výroba scény: Magdalena Paráčková, Vojtěch Havelka, výroba dřevěných loutek: Jakub Růžička, produkce: Vendula Záhoříková. Hrají – Tamtadar: Tomáš Sukup, Tudumtum a Hejkal: Matěj Záhořík, Rusalka a Vampýr: Tereza Lexová, Bludice a Koukač: Milada Vyhnálková j.h., Otec: Jakub Špiřík. Premiéra 24. 2. 2018


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 326)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,