Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2023

ročník 32
30. 5. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Mraveniště na festivalu SETKÁNÍ/ENCOUNTER

  Divadelní fakulta Janáčkovy akademie múzických umění pořádá 33. ročník Mezinárodního festivalu divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER, který se uskuteční vtermínu 28/03/2023 – 01/04/2023.

  Ambasadoři letošního festivalu. Foto: Terezie Fojtová

  Na přelomu měsíců března a dubna příštího roku se bude konat již 33. ročník Mezinárodního festivalu divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER. Brno se na týden stane opět epicentrem, ve kterém se každoročně koncentrují a propojují divadelníci z celého světa. I proto bylo pro tento ročník vybráno téma Anthills tedy Mraveniště.

  Mraveniště je prostor koncentrace a spolupráce. Soustředěnost jednoho místa je kontrastem k přehlcenosti dnešního světa a individualismu. V opozici ke globalizaci stojí soustředěnost na jeden bod, centrum, blízké okolí. Zklidnění a ukotvení v jednom bodu. Propojování těchto koncentrovaných bodů – spolupráce a odpočinek skrze pevné těžiště, ke kterému se můžeme vracet. Setkání škol jako setkání mravenčích kolonií. Hemžení jako způsob existence. Pulzující život. Společný cíl.

  Co je podmínkou tohoto společného hemžení? Mraveniště je místem přísné hierarchie. Každý mravenec má své místo a úkol. Je tato hierarchizace udržitelná v divadelním světě? Jaké jsou kořeny této hierarchie? Za jakých podmínek může být hierarchie užitečná? A v jakých případech už je pouze uměle udržovaným zvykem?

  Ředitelem festivalu zůstává i nadále doc. MgA. Michal Zetel, Ph.D. Zachována jsou rovněž festivalová místa, jmenovitě scény Centra experimentálního divadla: Divadlo Husa na Provázku, Sklepní scéna a HaDivadlo; a dále divadla JAMU, jimiž jsou Studio Marta a Divadlo na Orlí. Pro 33. ročník byli netradičně a symbolicky osloveni tři ambasadoři. Roli tváří festivalu přijali televizní a divadelní herci a absolventi JAMU – Jana Plodková, Václav Neužil a Jaroslav Plesl, kteří budou společně účinkovat ve festivalovém TV spotu.

  ///

  Konkrétní informace vztahující se k programu a dalšímu průběhu festivalu budou uvedeny v další tiskové zprávě. Novinky a aktuality je možné sledovat průběžně na našich sociálních sítích: Facebooku SETKÁNÍ/ENCOUNTER, Instagramu @setkani_encounter a na webu.

  • Autor:
  • Publikováno: 21. prosince 2022

  Komentáře k článku: Mraveniště na festivalu SETKÁNÍ/ENCOUNTER

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,