Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Ministr kultury: Nenechám vás padnout

  V pátek 13. března se na ministerstvu kultury uskutečnil už druhý brífink (záznam: https://video.aktualne.cz/dvtv/zive-zlikviduje-nouzovy-stav-divadla-a-kulturu-v-cesku-sledu/r~cee33d42652c11eab0f60cc47ab5f122/?fbclid=IwAR36L4pX8zMgrCOt7cMmt1QnsOFWT_jJqz31VKLjhEQaqEjxEfq-Iwhvwmo), v němž Lubomír Zaorálek seznámil s momentální situací spojenou s omezeními v souvislosti s pandemií koronaviru. Situace se mění každým dnem, a momentálně se ve vládě řeší bezprostřední zdravotní nebezpečí. I v této situaci je však potřeba myslet na budoucnost, týkající se nejen ztrát příspěvkových organizací, ale především neziskových organizací a spolků a SVOČ, působících v kultuře. Už na prvním brífinku ministr přislíbil, že o kompenzacích i celkově o řešení situace bude jednat na vládě.

  Ministr kultury Lubomír Zaorálek. Foto Ludvík Hradilek

  Uděláme vše pro to, abychom vás nenechali padnout, přislíbil po schůzce se zástupci nevládních organizací. 13. března se tedy konala první ze schůzek se zástupci různých oborů kultury, které nejsou přímo spojeny se státní podporou, a udělali tak první krok směrem k řešení bezprostředních existenčních problémů nezávislých umělců. Schůzky za oblast scénických umění zúčastnili Yvona Kreuzmannová za Tanec Praha, Adriana Světlíková za Novou síť, Štěpán Kubišta za Asociaci nezávislých divadel, Stanislav Moša za Asociaci profesionálních divadel, Lumír Olšovský za Hereckou asociaci, Lenka Lázňovská za NIPOS (Národní informační a poradní středisko pro kulturu) a Pavla Petrová za Divadelní ústav. Právě Divadelní ústav dostal na starost kontakt s nezávislými divadelními subjekty a ministerstvem kultury. (viz https://www.divadlo.cz/?clanky=idu-mapuje-dopady-mimoradnych-opatreni-ministerstva-zdravotnictvi-na-cesky-nezavisly-umelecky-sektor)

  Ministr kultury o první pomoci, týkající se (nejen) kulturní oblasti, sdělil, že v pondělí by vláda měla schválit 600 mil. Kč na finanční půjčky existenčně ohroženým podnikům. Řešení v oblasti kulturních neziskových organizací je ovšem řešení složitější. Proto jsme udělali schůzku s představiteli institucí, které jsou ve složité situaci. Tedy těmi, institucemi a podniky, které žijí z velké části z příjmů, získaných za to, že jim někdo zaplatí za produkci, za prodané lístky. A ve chvíli, kdy tyto peníze nedostanou, ocitají se bez příjmů, nemohou vyplácet ani mzdy, ani udržovat elementární provoz. Samozřejmě, jsou to první kroky, kde se snažíme postihnout, co je nejakutnější. Ale ta dnešní debata ukázala, že je velké množství věcí, které čekají na řešení. Upozornil na to, že mezi postiženými nejsou jen pravidelně fungující divadla, ale organizace nejrůznějších festivalů, u nichž není třeba výrazný příspěvek státu, ale podstatné finance mají z prodeje vstupenek. A právě zde hrozí zhroucení celých projektů. Mohlo by to znamenat úplnou devastaci toho, u čeho jsme si zvykli, že je součástí našeho života. Jako významné kulturní festivaly, špičkové akce, které jsou ohroženy. Navíc, nikdo z nás neví, za jak dlouho budeme schopni obnovit život kultury.  A ta nejistota je do značné míry podlamující. Takže úlohou státu je, aby začal poskytovat určité základní jistoty: jednak konkrétním lidem, aby měli z čeho žít, a zároveň se musí pokusit o to, aby tato situace neskončila úplnou devastací kulturního života.

  Ministr pochválil subjekty, které se snaží i v této situaci aktivně o to, aby lidem kulturu poskytli (viz přenos nejnovějšího představení La Putyky, které na internetu shlédlo na 55 tisíc diváků), na druhé straně zdůraznil svůj dík divákům, kteří zakoupené vstupenky na představení nevracejí a nepožadují vrácení peněz, ale věnují je jako dar ohroženým divadlům. Je to gesto toho, že držíme pohromadě. A jsem přesvědčen, že je potřeba, aby dnes drželi pohromadě vědci, umělci, politici a abychom dokázali, že jsme schopni všichni táhnout za jeden provaz.

  Jak ministr naznačil, z dlouhodobějšího hlediska se bude jednat o tom, jakým způsobem dostát na jedné straně pravidlům spojeným s podmínkami udělování grantů, ale zároveň poskytnout nezávislým subjektům schůdné podmínky k další existenci.  Ministr si uvědomuje situaci nezávislých umělců, a přislíbil, že je “nenechá padnout“. Poukázal na to, že v současné době vláda řeší především bezprostřední problémy spojené se zdravím a potřebnými opatřeními, ale že ministerstvo kultury už nyní hledá řešení k tomu, aby nezávislá kultura nezanikla.

  • Autor:
  • Publikováno: 15. března 2020

  Komentáře k článku: Ministr kultury: Nenechám vás padnout

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,