Divadelní noviny Aktuální vydání 3/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

3/2020

ročník 28
4. 2.–17. 2. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Brněnské Migrování

  Činohra Národního divadla Brno uvede třídílný projekt s názvem Migrování. První díl tohoto projektu, který má za cíl zkoumat různé aspekty fenoménu „migrace“, uvede činohra NdB již v pátek 11. prosince 2015 v divadle Reduta, a to od 17.00 do 22.00.

  Budete mě muset navigovat, nějak to tady nepoznávám. FOTO archiv NDB

  Migrování by mělo doslova migrovat různými prostory divadla Reduta… FOTO NdB

  Další díly plánují brněnští divadelníci na leden a duben 2016. Úvodní díl Migrování by měl doslova migrovat různými prostory divadla Reduta. Od 17.00 se mohou diváci těšit na program z arabských básní v podání jejich autorů i herců činohry NdB s názvem Zelená lampa poezie. V 18.00 bude následovat působivá one-woman-show íránské herečky Azadeh Mohammadi Oh my sweet land. Od 19.15 se bude konat moderovaná diskuze s „příchozími“, kteří na našem území už delší dobu žijí a soustavně českou kulturu obohacují: s Charifem Bahbouh, Marwanem Alsolaimanem a Morisem Issou. Program bude zakončen stylovým koncertem. V rámci akce bude k dispozici i drobné občerstvení. Vstup je zdarma.

  Dramaturg činohry NdB Martin Sládeček záměr divadla přibližuje takto: Nejednou mohli diváci v našem divadle zhlédnout příběhy útlaku, pronásledování, ale i naděje. Za jejich tragickými konci často nestálo nic jiného než prohraný boj rozumu se strachem z neznáma, lidskosti s nelidskostí. Tyto příběhy dnes ožívají před našima očima. Jako činohra Národního divadla Brno věříme, že role, které v nich budeme hrát, si vybíráme sami – a určujeme tím jejich vyústění. Právě s tímto vědomím jsme se poměrně spontánně rozhodli v sezoně 2015/2016 nad rámec našeho dramaturgického plánu uspořádat divadelní projekt, který bude nejen informovat nebo bavit, ale především umožní našim divákům přímý kontakt s kulturou, o které se jindy dozvídáme jen zprostředkovaně z televizních zpráv. To, že strach nezřídka pramení z neznalosti, je totiž známo.

  Dramaturgyně Lucie Němečková pak dodává: Samostatnou kapitolu budou představovat poetické videopozvánky na první díl Migrování, které vzniknou ve spolupráci s herci našeho souboru. Zveřejňovat je budeme na facebooku Mahenovy činohry každý den od 1. do 11. prosince. Věříme, že diváky zaujmou již samy o sobě.

  • Autor:
  • Publikováno: 21. listopadu 2015

  Komentáře k článku: Brněnské Migrování

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,