Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  MD Olomouc má nového ředitele

  Vedení Moravského divadla Olomouc, největší kulturní instituce v kraji, převzal v pondělí 1. října David Gerneš, který ve funkci vystřídal Pavla Hekelu.

  Nový ředitel Moravského divadla Olomouc David Gerneš. Foto David Prošvic

  Prostějovský rodák absolvoval Národohospodářskou fakultu na pražské Vysoké škole ekonomické a rovněž pražskou DAMU, kde vystudoval obor produkce. Jako manažer se podílel na přípravě festivalů Colours of Ostrava či Cirkus na lodi. Byl členem projektového týmu pro otevření a chod kulturního prostoru VILA Štvanice, kde působí i soubor Geisslers Hofcomoedianten, se kterým intenzivně spolupracoval. Od roku 2016 do současnosti stál v čele společnosti Mikulovská rozvojová, která pořádá městské kulturní akce, například Divadelní Mikulov, Pálavské vinobraní nebo Slavnosti města, a rovněž spravuje městské kino a amfiteátr.

  Do funkce ředitele Moravského divadla jej na konci dubna zvolila Rada města Olomouce. Mám pocit, že již tak hektické tempo mého života se od dubna ještě zrychlilo. Připadne mi, jako by to bylo včera, kdy mi byla dána důvěra vést tak významnou instituci, kterou Moravské divadlo bezesporu je. Až do konce září jsem byl pracovně vázán v Mikulově a zároveň jsem se snažil a snažím co nejvíce času strávit s dosavadním ředitelem, panem Hekelou, abych co nejlépe navázal na jeho dosavadní práci. Poslední týdny jsem tak trávil mnoho hodin v autě na trase Mikulov – Olomouc, popsal Gerneš.

  Jára Beneš: Na tý louce zelený (prem. 5. října 2018, r. Dagmar Hlubková, MD Olomouc). Foto archiv MDO

  V pátek 5. října má v Moravském divadle premiéru operetní inscenace Na tý louce zelený. Pro Davida Gerneše to bude první premiéra v nové funkci. V letošní sezoně se těším na každou premiéru, jelikož se bude jednat o moji první sezonu v nové roli. Každá nová inscenace bude u mě spojena s velkým očekáváním. V současném repertoáru Moravského divadla mám své oblíbené inscenace napříč soubory. Myslím, že hlavně premiéry z konce minulé sezony se souborům vydařily, ať už se jedná o Boží mlýny, Three4Dance nebo Dona Pasquala, uvedl nový ředitel.

  Do konce letošního roku jej čeká detailní seznamování se s fungováním divadla. Přeci jen se jedná o takřka stoletou instituci, jejíž řízení má svá specifika. Poté se již naplno pustíme do přípravy následující sezony, která by měla být předzvěstí velkých oslav. Ty nás budou čekat v sezoně 2020/2021, kdy oslavíme sto let fungování českého divadla v Olomouci, shrnul při svém vstupu do funkce Gerneš.

  /Z Tz pro i-DN připravil hul/

  ///

  Více na i-DN:

  Kdo bude novým ředitelem Moravského divadla?

  Moravské divadlo povede David Gerneš

  Moravské divadlo omládne?

  • Autor:
  • Publikováno: 3. října 2018

  Komentáře k článku: MD Olomouc má nového ředitele

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,