Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Martina Schlegelová letí do Budějovic

  Od února 2018 převezme vedení činoherního souboru Jihočeského divadla v Českých Budějovicích Martina Schlegelová, která zároveň působí jako umělecká šéfka pražského Divadla LETÍ a v současné době i jako kmenová režisérka Českého rozhlasu a přednáší na Divadelní fakultě AMU v Praze.

  Martina Schlegelová. FOTO PETR HORNÍK

  Současná umělecká šéfka činohry a režisérka Jana Kališová zastává svoji vedoucí pozici v Jihočeském divadle od jara 2014 a ke konci roku 2017 jí vyprší termínovaná smlouva. Od února příštího roku ji proto ve vedení souboru vystřídá Martina Schlegelová, v současné době umělecká šéfka pražského Divadla LETÍ, kmenová režisérka Českého rozhlasu a pedagog na Divadelní fakultě AMU v Praze.

  Schlegelová režijně spolupracovala s Jihočeským divadlem již na inscenacích Zavolejte Jeevese (2015) a Kati (2017). Při této spolupráci měla možnost ověřit si kvality místního hereckého souboru a svou tvůrčí prací a organizačními schopnostmi zaujala vedení Jihočeského divadla natolik, že se rozhodlo oslovit ji s nabídkou další spolupráce právě formou vedení souboru. Otázkou budoucího šéfa činohry se se stávajícím vedením činoherního souboru zabýváme již rok. Martinu Schlegelovou jsme přizvali již dvakrát ke spolupráci, tudíž máme vzájemné pracovní zkušenosti. Martina má velký přehled o současné světové dramatice, zkušenosti s uměleckým vedením Divadla LETÍ, také je talentovanou režisérkou. Za její režijní úspěchy hovoří i množství nominací na různé divadelní ceny pro inscenaci Olga (Horrory z hrádečku), která byla uvedena ve Vile Štvanice. I z těchto důvodů jsme se shodli, že Martina je ideální kandidátkou na pozici šéfa činohry, vysvětluje ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek.

  Martina Schlegelová. FOTO archiv Letí

  Sama Schlegelová vnímá budoucí spolupráci s budějovickým divadlem v širším kontextu: Myslím, že před velkými regionálními divadly v současné době stojí složitý úkol. Na jedné straně je třeba zachovat „rodinné stříbro“ českého divadla, tedy silnou tradici repertoárového souborového divadla. Na druhé straně je třeba, aby se velká kamenná divadla otevřela impulsům z venku, a to jak spoluprací s domácími nezávislými tvůrci, tak i zahraničními koprodukcemi a evropskou spoluprací. Aby byla schopná uspokojit jak dlouholeté diváky, tak rozvíjet vztah k divadlu u nastupující divácké generace nebo oslovit skupiny, které divadlo dosud nepovažují za zajímavé médium.

  Mým cílem je navázat na tradici jihočeské činohry jako moderního divadelního domu, který tady budoval režisér Martin Glaser s dramaturgyní Olgou Šubrtovou, zejména v důrazu, který kladli na uvádění současných her, a pokračovat v budování progresivního programu, který vedle tradičních repertoárových kusů nabídne i projekty na pomezí činohry a jiných druhů divadla. Ráda bych také co nejúžeji spolupracovala s dalšími soubory, které v Jihočeském divadle působí, dodává Schlegelová.

  Posilou v řadách vedení Jihočeského divadla bude režisérka a dramaturgyně Martina Schlegelová od jara 2018, s prostředím Jihočeského divadla se bude hlouběji seznamovat již do počátku divadelní sezóny 2017/18.

  České Budějovice, 20. března 2017

  Jihočeské divadlo, Dr. Stejskala 424/19, 370 47 České Budějovice

  ///

  FOTO archiv DAMU

  Martina Schlegelová (1981)

  Vystudovala dramaturgii a režii činoherního divadla na pražské DAMU. Už od studií se zajímala o současnou dramatiku a nezávislou scénu, až v roce 2006 zakotvila jako umělecká šéfka v LETÍ, se kterým ji spojuje právě „vášeň pro nové hry“. Pro Divadlo LETÍ nastudovala přes dvacet scénických skic a více než deset  inscenací, z nichž nejvýraznější byly Bazén (bez vody), Zazděná (Mauerschau), Terminus, Zpověď masochisty nebo Olga (horrory z Hrádečku). Podílela se také na mezinárodním projektu Proti lásce, proti pokroku, proti demokracii, který LETÍ uvedlo ve spolupráci s Centrem současného umění DOX.

  Vyzkoušela si i práci v městských divadlech, např. v Klicperově divadle v Hradci Králové, ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti, v brněnském HaDivadle nebo v Jihočeském  divadle v Českých Budějovicích. Od září 2007 působí na katedře teorie a kritiky na DAMU. Překládá z angličtiny, zejména současné britské dramatiky. Od roku 2013 se věnuje i rozhlasové režii, v současné době jako kmenová režisérka Českého rozhlasu.

  V Jihočeském divadle nastudovala komedii P. G. Wodehouse Zavolejte Jeevese a grotesku Kati Martina McDonagha.

  • Autor:
  • Publikováno: 22. března 2017

  Komentáře k článku: Martina Schlegelová letí do Budějovic

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,