Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Marie Kinsky a Jana Machalická rytířkami

  Choreografka, tanečnice a popularizátorka současného tance Marie Kinsky a kulturní publicistka Jana Machalická se v úterý 5. dubna staly rytířkami Řádu umění a literatury Francie. Insignie jim na Francouzské ambasádě v Praze předal francouzský velvyslanec Jean-Pierre Asvazadourian. Vyznamenání vyjadřuje vděk Francie za trvalou podporu a šíření francouzské kultury.

  Marie kinsky. FOTO archiv

  Marie kinsky. FOTO archiv

  Marie Kinsky je choreografka, producentka, taneční pedagožka a zakladatelka a ředitelka sdružení SESTA, Setkávání současného tance, které po studiích literatury a tance ve Francii založila v Praze v roce 1999. Dodnes stojí v jeho čele. V roce 2011 se z něj stalo Centrum choreografického rozvoje v České republice. Nabízí setkávání, spolupráci a vzájemné poznávání všem, kteří se jakýmkoli způsobem věnují tanečnímu umění. Marie Kinsky od roku 2013 působí jako poradkyně pro tanec při Českých centrech. Je zakládající členkou sdružení Vize tance, jehož cílem je větší státní podpora oblasti současného tance, pohybového divadla a interdisciplinárních umění. Angažuje se také v kulturních projektech spojených s Muzeem nové generace, které vzniká na rodinném zámku ve Žďáře nad Sázavou. Do Česka přišla s manželem z rodné Francie v roce 1997 a od té doby svými činnostmi napomáhá sbližování české a francouzské kultury.

  Jana Machalická. FOTO archiv LN

  Jana Machalická. FOTO archiv LN

  Jana Machalická působila po vysoké škole v osmdesátých letech minulého století na Akademii věd, později v Divadelním ústavu. Novinářskou dráhu zahájila v roce 1996 v Lidových novinách jako kulturní zpravodajka. Několik let působila jako dramaturgická poradkyně v Divadle Labyrint, jako členka komise Pražského divadelního festivalu německého jazyka a také komise pro Cenu Thálie.

  ///

  Řád umění a literatury Francie. Repro archiv

  Řád umění a literatury Francie. Repro archiv

  Řád umění a literatury je francouzským čestným vyznamenáním, které vzniklo v roce 1957. Uděluje je ministr kultury. Uděluje se jako „odměna osobám, které se významně prosadily svou činností v umělecké nebo literární oblasti či významně přispěly k vlivu umění a literatury ve Francii a ve světě“, uvádí francouzské velvyslanectví v Praze.

  • Autor:
  • Publikováno: 9. dubna 2016

  Komentáře k článku: Marie Kinsky a Jana Machalická rytířkami

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,