Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Loutky letos přelétají mezi Minorem a X10

  Letošní ročník loutkového festivalu Přelet nad loutkářským hnízdem proběhne ve dnech 30. října až 3. listopadu. První dva dny budou zcela nově probíhat v industriálních prostorách Divadla X10 a až o víkendu se budou diváci tradičně scházet v Divadle Minor.

  Cílem 29. ročníku je otevřít se nejen širšímu spektru diváků, ale také novému a netradičnímu divadelnímu prostoru. Od inscenací pro batolata jako Já, ty a to od Studia DAMÚZA si na své přijdou i dospělí, například u grotesky na motivy povídek Ladislava Klímy Vítězné svině souboru Buchty a loutky, které završí nabitý čtyřdenní program. Kromě loutkových novinek profesionálních souborů z Naivního divadla Liberec, Divadla DRAK, Divadla Alfa nebo Malého divadla v Českých Budějovicích se budou prezentovat i méně známé, nezávislé soubory jako Vi.Tvor, jejichž inscenace Lázně je spíše kolektivní událostí, během které se může divák napít léčivého pramene či zakousnout oplatku. A jako každý rok nemůžou chybět ani divadelníci z amatérské scény a projekty studentů Katedry alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU.

  Spolek pro vydávání časopisu Loutkář a České středisko UNIMA se především snaží o to, vytvořit co nejrozmanitější program, a to jak z diváckého, tak uměleckého hlediska. Kromě inscenací inspirovaných tradičními pohádkovými motivy (např. Malý, hubený a jednooký nebo Honza. Honza? Honza!), světovou literaturou a dramatem (Král Ubu, Šťastný princ), se publikum dočká i plně autorských textů (Šššš. Šššš. Hůůů. Haf!, Zuna, Nedopečený koláček). Různorodé budou i formáty – divadlo pro šestnáct diváků (Nejmenší ze Sámů), patnáctiminutové divadlo na pomezí filmu (LOS OS: Návrat hrdiny) či velkoplošný výlet vesmírem (Mimoň). Neoddělitelnou součástí festivalu zůstává předávání prestižní loutkové ceny Erik, stejně jako doprovodný program v podobě workshopu s názvem Výroba loutek z přírodních materiálů, který bude probíhat o víkendu, nebo nedělní bojovky pro děti od šesti let.

  V letošním roce doprovodný program doplní Česko-slovenská přehlídka loutkářství k 30. výročí sametové revoluce, v rámci které uvidíte tři inscenace slovenských souborů. V pátek 1. listopadu to bude v Divadle X10 inscenace Anna Divadla Veteš, která vznikla na motivy světoznámého díla kanadské spisovatelky Lucy Maud Montgomery: Anna ze Zeleného domu. Ve stejný den, ale v Divadle Minor, od 18 hodin, bude k vidění fekální fraška Král Ubu Dezorzova lútkového divadla, které uvádí tuto světoznámou grotesku v loutkovém provedení a ve skvělém překladu Alberta Marenčina. V sobotu 2. 11. od 12 hodin v Divadle Minor představí studenti VŠMU Bratislava svoji adaptaci známé pohádky O Smolíčkovi.

  Součástí programu bude také diskuze na téma České a slovenské loutkářství po roce 1989, kterou pořádá Loutkář ve spolupráci s Národním informačním a poradenským střediskem pro kulturu v Praze 1. 11. 2019 v Divadle X10 od 13 hodin.

  Kromě oficiálních webových stránek bude možné sledovat festivalové aktuality také na facebookové stránce. Lístky lze rezervovat přímo na pokladně Divadla Minor, nebo v případě inscenací odehrávajících se v prostorách Divadla X10 také na webové platformě GoOut.

  • Autor:
  • Publikováno: 21. října 2019

  Komentáře k článku: Loutky letos přelétají mezi Minorem a X10

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,