Divadelní noviny Aktuální vydání 2/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

2/2020

ročník 28
21. 1.–3. 2. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Letní Letná nabízí nezapomenutelné obrazy

  Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná oslaví letos od 18. srpna do 3. září na tradičním místě v pražských Letenských sadech desáté výročí. Díky kulatinám se návštěvníci mohou těšit na výjimečný program, zdůrazňuje ředitel festivalu Jiří Turek.

  Letni letna 2013 - poster 1

  Zahájení festivalu obstará v neděli 18. srpna od 21 hodin zdarma přístupné unikátní představení, při němž pod režijní taktovkou Rosti Nováka spojí své tvořivé síly téměř všichni přední zástupci nového cirkusu u nás: například členové Cirku La Putyka včetně kapely, která celý večer bude naživo doprovázet, dále zástupci souborů Décalages a Cirkus Mlejn, V.O.S.A. theatre, duo Daeman, Cirkus TeTy, divadlo T.E.J.P., klauni či Jiří Berousek z oblasti tradičního cirkusu. A jako třešnička na dortu se k nim přidají i členové již přítomných zahraničních souborů, jako Les Colporteurs a dalších, doplňuje Jiří Turek.

  K hlavním lákadlům více než dvoutýdenního festivalového maratonu pak patří francouzský soubor Les Colporteurs, který přiveze nejnovější představení Le bal des intouchables spojující mistrovskou vzdušnou akrobacii ve výšce na kovových lankách, na trapéze, svislé tyči (chinese pole) i na lanech, navíc také humor, poetika, riziko a pohnutý životní osud režiséra a zakladatele souboru Antoina Rigota. Soubor Les Colporteurs se vrací po pěti letech, kdy beznadějně vyprodal všechny večery představení Drát ve sněhu. Výkony jeho členů tehdy vyvolávaly otázky, co všechno je vůbec možné udělat na tenkém laně v pětimetrové výšce bez jištění, co vlastně znamená riziko, odvaha, svoboda i jak překonat nepřízeň osudu a jak s ní bojovat, uvádí Jiří Turek.

  Komu loni učaroval vyprodaný společný kabaret Lacrimae souborů Cirkus Cirkör ze Švédska, Cahin-Caha z Francie a Cirk La Putyka z České republiky, měl by zbystřit. Letos se tyto tři přední evropské soubory nového cirkusu vrátí – tentokrát ale každý se svým vlastním představením, které v rámci tohoto mezinárodního projektu vzniklo. Každé z nich je jiné, každé z nich je unikátní, každé z nich nabídne vrcholný zážitek, zdůrazňuje Jiří Turek.

  Daniel Gulko a jeho soubor Cahin-Caha přivážejí představení Rose s podtitulem Konečně cirkus, kam mají děti vstup zakázán!, které je na jedné straně plné smyslnosti, erotiky, témat pro dospělé, a na straně druhé láká vrcholnými čísly nového cirkusu – akrobacií na visutém laně, na kole, ve výškách, na posteli plné hřebíků, ale i kontaktním tancem.

  V nejnovějším představení slavného švédského souboru Cirkus Cirkör nazvané Knitting Peace se obrazně i doslova proplétají výkony pěti předních světových novocirkusových akrobatů s úchvatnou scénou plnou příze, zauzlovaných vláken, bavlněných látek, hadrů, sítí z lan, nití, vláken a drátů. Stoje na rukách, na trapéze, vzdušná akrobacie na lanech i v obruči, taneční akrobacie, pletení na pódiu před očima diváků a živá hudba – to vše ožívá v režii umělecké ředitelky souboru Tilde Björfors a vytváří nezapomenutelné obrazy, popisuje Jiří Turek.

  Létající nože i šipky, akrobacie na trampolíně i cyr wheelu, poprvé zahraniční účinkující, nové cirkusové disciplíny, projekce, živá hudba, šálek kávy v pětimetrové výši a především riziko jako hlavní téma – nejen na to se mohou těšit návštěvníci Letní Letné během nejnovějšího představení Risk, který uvede soubor Cirk La Putyka.

  FOTO archiv Letní Letná

  FOTO archiv Letní Letná

  Kromě zahraničních hvězd nového cirkusu letos večery na Letní Letné nabídnou další domácí i zahraniční soubory: například Décalages uvedou představení Velvet Blues, sametovou mozaiku akrobacie, hudby, melancholie a humoru. Divadlo VOSTO5 se vrátí rovnou se čtyřmi inscenacemi: Pérák a Košičan 3 ve stanu. Zdarma pak budou přístupná pod širým nebem jejich představení Standardní kabaret a Karavan Evropa. Cirkus Mlejn představí Dynamo, novocirkusovou inscenaci inspirovanou fotografiemi Alexandra Rodchenka na pomezí tance, vzdušné a pozemní akrobacie. Vznikla ve spolupráci s několika dalšími českými a švýcarskými akrobaty v režii finské choreografky Ilony Jäntti. Ta je také autorkou představení Pony je malý kůň, které je inspirováno tradičním cirkusem a představami, které si lidé stále s kočovným cirkusem spojují. Ilona Jäntti spolu s Janou Korb z Německa střídá improvizaci s propracovanou choreografií, její vzdušné kreace vytvářejí atmosféru, která vás pohltí, jakmile vstoupíte. Do světa dobrovolných hasičů zavede diváky soubor Squadra Sua v představení Bomberos/Hasiči, které bude v parku přístupné zdarma.

  Dopoledne i odpoledne po celou dobu festivalu budou až 4x denně patřit pohádkám a dětským představením – malí návštěvníci uvidí například Teátr Víti Marčíka, Divadlo ANPU, bublináře Václava Strassera, Divadlo Koňmo, Circus Sacra, kejklíře Vojtu Vrtka a řadu dalších souborů.

  Sobota 31. srpna proběhne ve znamení Dne s Českým rozhlasem, kdy se malí i velcí mohou těšit mimo jiné na Kašpárka na valníku, novou koncertní šou oblíbeného Kašpárka v rohlíku. Bude uvedena třikrát a přístupná zdarma.

  Děti se také budou moci zapojit do výtvarných a cirkusových dílen, dospělí si pak užít koncerty, posezení v příjemné kavárně, která se večer změní v pulzující bar.

  Letos na Letní Letnou poprvé přijede také Oskar – bibliobus Městské knihovny v Praze. Návštěvníci si tak budou moci vypůjčit knihy (kterou lze vrátit v jakékoliv pobočce MKP), ale také připojit se na internet nebo pořídit si čtenářský průkaz. K zapůjčení budou také komiksy, hudba, mluvené slovo, výukové zábavné programy na tabletech nebo stolní hry… Každý den „o poledním klidu“ ve 13 hodin se děti mohou těšit na předčítání, v 19 hodin pak na příběh na dobrou noc a o některých půlnocích ti větší na předčítání hororů. V neděli 25. srpna od 12 do 19 hodin zde proběhne Den pro výměnu knih.

  V rámci festivalu se také bude již počtvrté konat letní festivalová škola pro děti od 6 do 15 let nazvaná Letní Letňák. Děti se formou „příměstského tábora“ učí základům herectví, žonglování, výtvarných aktivit, práce s hlasem s nejlepšími odborníky daných profesí – například s divadlem ANPU a Bélou Schenkovou. Na konci pak děti, které se zúčastnily Letního Letňáku více než sedm dní, předvedou veřejnosti představení, které v průběhu aktivit secvičily.

  FOTO archiv Letní Letná

  FOTO archiv Letní Letná

  Vstupenky na představení souborů Les Colporteurs, Cirkus Cirkör, Cahin-Caha, Cirk La Putyka i na další večerní představení jsou již v prodeji v e-shopu na www.letniletna.cz a v síti Ticketpro. V prodeji jsou také zvýhodněné balíčky. Pozor – omezená kapacita!

  Všechna představení budou v prodeji od 14. srpna v pokladně na místě. Samotný areál festivalu s mnoha šapitó a stany je přístupný zdarma.

  Více informací a přesný program na www.letniletna.cz.

  ///

  Festival pořádá Společnost Gaspard, o.s. a Gasparo s. r. o. pod záštitou radního hlavního města Prahy ing. Václava Novotného za podpory Hlavního města Praha a Ministerstva kultury ČR. Generální partner: Pražská plynárenská, a.s. Hlavní partner: Lipánek, Komerční banka. Za podpory: Francouzský institut v Praze, Metrostav, Kolektory, Volvo Trucks a další organizace a instituce. Hlavní mediální partner: Česká televize a Český rozhlas. Letní Letná je členem Prague Incredible 4, více informací na www.pi4.cz.

  ///

  Videoukázky:

  Les Colporteurs na Letní Letné – trailer: http://www.youtube.com/watch?v=_GnYPYf6UOM

  Společný trailer k představením souborů Cahin Caha, Cirkus Cirkör a La Putyka v rámci projektu Lacrimae: http://www.youtube.com/watch?v=YfA9opXTD9s.

  Cahin Caha – Rose: 6 min trailer: http://www.dailymotion.com/video/xy3lyf_rose-6-min-trailer_creation#.UUtBZZa9WSp

  Cahin Caha – Rose: 1mn30 trailer: http://www.dailymotion.com/video/xy7wcp_rose-1mn30-trailer_creation#.UUtBZZa9WSp

  Cirkus Cirkör – Knitting Peace: http://www.youtube.com/watch?v=peE3MC_Kc0I

  Cirk La Putyka – Risk: trailer: http://www.youtube.com/watch?v=Y1Jb8GZCjvs

  Hi-res fotografie, vybrané trailer, TV spot, rozhovory se zahraničními soubory i program a tisková zpráva jsou ke stažení zde: http://bit.ly/letniletna

  Letni Letna - logo

  Program Letní Letné 2013:

   Ne/Su  18.8.2013

  19:00 Cie Cahin Caha /Francie/„Rose“

  21:00 Oslava a zahájení 10. ročníku Letní Letné aneb večer s českým novým cirkusem a jeho hosty /ZDARMA/

  Po/Mo  19.8.2013

  11:00 Kočovné divadlo Rózy Blechové– „O zakleté Apoleně“

  14:00 Teátr Víti Marčíka –„Sněhurka“

  15:30 Vojta Vrtek„Kabinet létajících úžasností“

  17:00 Divadlo KAKÁ– „Děti moře“

  19:00 Cie Cahin Caha /Francie/ – „Rose“

  19:00 Cirkus Mlejn – „Easy Living“

  20:30 Les Colporteurs /Francie/ – „Le bal des intouchables“

  Út/Tu  20.8.2013

  11:00 Teátr Víti Marčíka – „Bajaja“

  14:00 Vojta Vrtek – „Všechno lítá“

  15:30 Václav Strasser – „Duhové bubliny a jiné klauniády“

  17:00 Teátr Víti Marčíka – „Šípková Růženka“

  19:00 Cie Cahin Caha /Francie/ – „Rose“

  19:00 Décalages – „Velvet Blues“

  20:30 Les Colporteurs /Francie/ – „Le bal des intouchables“

  St/We  21.8.2013

  11:00 Jakub Folvarčný – „Cirkus Prdítko“

  14:00 Teátr Víti Marčíka – „Sněhurka“

  15:30 Wariot Ideal – „Zajatci vesmíru“

  17:00 Divadlo Tondy Novotného – „Nejkrásnější narozeniny“

  19:00 Ilmatilla / Jana Korb /Finsko, Německo/– „Pony je malý kůň“ / „První hoře“

  20:30 Les Colporteurs /Francie/ – „Le bal des intouchables“

  22:00 Teátr Víti Marčíka – „Robinson Crusoe“

  Čt/Th  22.8.2013

  11:00 Teátr Víti Marčíka – „Šípková Růženka“

  14:00 Pískomil se vrací – „A kdy už tam budem“

  15:30 Vojta Vrtek – „Kabinet létajících úžasností“

  17:00 Teátr Víti Marčíka – „Bajaja“

  19:00 Cirk La Putyka /ČR/ – „Risk“

  19:00 Cirkus Mlejn a hosté – „IRONICKÉ FÉRRUM“

  20:30 VOSTO5 – „Karavan Evropa“ /Open air ZDARMA/

  Pá/Fr  23.8.2013

  11:00 SACRA CIRCUS – „Cirkus Žardíni“

  14:00 Teater Okolo – „Kokkatastrofa“

  15:30 Václav Strasser – „Duhové bubliny a jiné klauniády“

  17:00 Bilbo compagnie – „Klaun Bilbo“

  19:00 Cirk La Putyka /ČR/ – „Risk“

  19:00 Cirqueon+Mlejn – „STARTÉR“

  20:30 Les Colporteurs /Francie/ – „Le bal des intouchables“

  So/Sa  24.8.2013

  11:00 Divadlo Tramtarie – „Pirátská pohádka“

  14:00 Václav Strasser – „Duhové bubliny a jiné klauniády“

  15:30 Divadlo KAKÁ – „Palačinková Pepinka“

  17:00 Divadlo Tramtarie – „O Pračlovíčkovi“

  18:00 Cirkus LeVitare – „Cirkus láska“

  19:00 Cirqueon+Mlejn – „RAZ – DVA – CIRK“

  20:30 Les Colporteurs /Francie/ – „Le bal des intouchables“

  Ne/Su  25.8.2013

  11:00 Divadlo Tramtarie – „O mašinkách“

  14:00 Teater Okolo – „Kokkatastrofa“

  15:30 Michal Hecht – „Sněhurka tak trochu jinak“

  17:00 Divadlo Tramtarie – „Pirátská pohádka“

  19:00 Cirkus Cirkör /Švédsko/„Knitting Peace“

  19:00 VOSTO5 – „Pérák“

  20:30 Les Colporteurs /Francie/ – „Le bal des intouchables“

  Po/Mo  26.8.2013

  11:00 Divadlo Já to jsem – „Královská moudrost“

  14:00 Kočovné divadlo Rózy Blechové – „O zakleté Apoleně“

  15:30 Divadlo Koňmo – „Vodnická pohádka“

  17:00 Václav Strasser – „Duhové bubliny a jiné klauniády“

  19:00 Cirkus Cirkör /Švédsko/„Knitting Peace“

  19:00 VOSTO5 – „Pérák“

  20:30 Les Colporteurs /Francie/ – „Le bal des intouchables“

  Út/Tu  27.8.2013

  11:00 Bilbo compagnie – „Klaun Bilbo“

  14:00 Divadlo Já to jsem – „Kolotoč pohádek“

  15:30 Divadlo Koňmo – „Jak šlo vejce na vandr“

  17:00 Jakub Folvarčný – „Karlova a Jaromírova pohádka“

  19:00 Cirkus Cirkör /Švédsko/„Knitting Peace“

  20:30 Les Colporteurs /Francie/ -„ Le bal des intouchables“

  St/We  28.8.2013

  11:00 Divadlo Já to jsem – „Eliščiny pohádky“

  12:00 Teatrotoč – „Fauste Fauste“  /Open air ZDARMA/

  14:00 Michal Hecht – „Sněhurka tak trochu jinak“          

  15:30 Václav Strasser – „Duhové bubliny a jiné klauniády“

  17:00 Divadlo KAKÁ – „Noty na buben“

  18:00 Teatrotoč – „Fauste Fauste“  /Open air ZDARMA/

  19:00 Cirkus Cirkör /Švédsko/„Knitting Peace“

  20:30 VOSTO5 – „Stand‘artní kabaret“ /Open air ZDARMA/

  Čt/Th  29.8.2013

  11:00 Dřevěné divadlo– „Honza a drak“

  12:00 Teatrotoč – „Fauste Fauste“  /Open air ZDARMA/

  14:00 Václav Strasser – „Duhové bubliny a jiné klauniády“

  15:30 Divadlo Já to jsem – „Kolotoč pohádek“

  17:00 Vladimír Gut – „Dvě malé komedie dell‘arte“

  18:00 Teatrotoč – „Fauste Fauste“ /Open air ZDARMA/

  18:00 Letní Letňák – „Western aneb padouch nebo hrdina“ /ZDARMA/

  19:00 SQUADRA SUA – „Bomberos/Hasiči“ /Open air ZDARMA/

  19:00 Cirkus Mlejn – „Dynamo“

  20:30 Les Colporteurs /Francie/ – „Le bal des intouchables“

  22:00 VOSTO5 – „Košičan 3“

  Pá/Fr  30.8.2013

  11:00 MIMo.s. – „Pohádka pošťácká“

  12:00 Teatrotoč – „Fauste Fauste“ /Open air ZDARMA/

  14:00 Divadlo Já to jsem – „Pinocchio“

  15:30 Jakub Folvarčný – „Vlk a hlad“

  16:15 Teatrotoč – „Fauste Fauste“ /Open air ZDARMA/

  17:00 Divadlo Mimotaurus – „O medvídkovi Medouškovi“

  19:00 Cirkus Cirkör /Švédsko/„Knitting Peace“

  19:00 Divadlo ANPU – „Cirkus ANPU“

  20:30 Les Colporteurs /Francie/ – „Le bal des intouchables“

  So/Sa  31.8.2013

  11:00 Divadlo ANPU – „Cirkus ANPU“

  12:00 Den s Českým rozhlasem – Kašpárek na valníku /koncert ZDARMA/

  14:00 Toy Machine a Loutky bez hranic – „Praprapra…pohádka“

  15:30 Václav Strasser – „Duhové bubliny a jiné klauniády“

  16:15Den s Českým rozhlasem – Kašpárek na valníku /koncert ZDARMA/

  17:00 Divadlo Mimotaurus – „Daleká cesta Arašída a Kanišky“

  18:00Den s Českým rozhlasem – Kašpárek na valníku /koncert ZDARMA/

  19:00 Cirkus Cirkör /Švédsko/„Knitting Peace“

  20:30 Les Colporteurs /Francie/ – „Le bal des intouchables“

  Ne/Su  1.9.2013

  11:00 Wariot Ideal – „Albert se bojí“

  14:00 Miloš Dvořáček – „DRUM IN“

  15:30 Divadlo KAKÁ – „Jak bobr hledal déšť“

  17:00 Václav Strasser – „Duhové bubliny a jiné klauniády“

  19:00 Cirkus Cirkör /Švédsko/„Knitting Peace“

  20:30 Les Colporteurs /Francie/ – „Le bal des intouchables“

  Po/Mo  2.9.2013

  19:00 Cirkus Cirkör /Švédsko/„Knitting Peace“

  Út/Tu  3.9.2013

  19:00 Cirkus Cirkör /Švédsko/„Knitting Peace“

  ///

  Den s Českým rozhlasem 31.8.

  13:00 – 15:00 Seznamte se s Rádiem JuniorPřijďte si vyzkoušet, jak se dělá rádio a to přímo s moderátory Rádia Junior!

  14:45 – 18:00 Výtvarné praprapra dílny Toy Machine

  ///

  Oranžově označená představení = pro děti a jejich rodiče

  Fialově označená představení = večerní představení, vhodná pro dospělé i starší děti

  Zeleně označená představení = vstup zdarma

  letniletna-logo-small

  Každý den 11:00 – 17:00

  Výtvarné a žonglovací workshopy pro příchozí.

  Facepainting dětí, mládeže i dospělých.

  Každý den 7:30 – 17:00

  Letní Letňák – Letní festivalová škola pro děti.

   

  • Autor:
  • Publikováno: 12. srpna 2013

  Komentáře k článku: Letní Letná nabízí nezapomenutelné obrazy

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,