Divadelní noviny Aktuální vydání 14/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

14/2024

ročník 33
3. 9. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny >

    Láska a kultura k překonání násilí

    Titul Evropské hlavní město kultury 2016 získala mezi polskými městy Wrocław , ze španělských měst doporučila porota jako nejlepšího kandidáta San Sebastian . Plzeň tak ví, komu bude po roce 2015 předávat evropské kulturní „předsednictví“.

    Obě města nejsou pro tým, který připravuje plzeňský program Evropského hlavního města kultury, neznámá. Spolupráce s nimi probíhala již během kandidatury Plzně a pokračuje i v letošním roce. Členové polského i španělského týmu přijeli v květnu 2011 do Plzně, aby na konferenci pořádané společností Plzeň 2015 na téma Evropských hlavních měst kultury (EHMK) získali poznatky a zkušenosti z plzeňské kandidatury. Právě konference na Den Evropy jim umožnila hovořit přímo s realizátory úspěšných EHMK, vyjasnit si procesy z přípravy i realizace projektu a ve druhém kole výběru doladit některé otázky v přípravě prezentace.

    Evropská hlavní města kultury 2016 se představují

    Polský tým při udělování titulu zabodoval výstižným sloganem Wroc-Love! a pozitivním vzkazem, že Wrocław si zamilujete na první pohled. S Polskem nás spojuje sdílený prostor střední Evropy a podobné problémy, existuje zde přirozené propojení Linz – Plzeň – Wrocław. Naše spolupráce není uměle vydupaná ze země, moc se na ni těšíme, vysvětluje manažer zahraničních projektů Plzně 2015 Petr Šimon.

    San Sebastian (baskicky Donostia) se zase nebál odkrýt problémové tváře města.  Slogan města zní De energíia cuidada cultura para la convivencia / Waves of energy culture to overcome violence, neboli Vlny energie – kultura k překonání násilí. San Sebastian leží na břehu Atlantiku, kde se zvedají obrovské vlny, a tak svou programovou vizi kreativně rozvinul do symbolu čtyř majáků, podobně jako Plzeň má čtyři programové proudy symbolizující čtyři stékající se řeky. Město se ve svém programu snaží prostřednictvím kultury odolávat násilí a hrozbám extrémistické organizace ETA bojující za separaci Baskicka. Je to právě kulturní dialog s Evropou, který může město vyvést ze značné izolace, říká umělecká ředitelka projektu Evropského hlavního města kultury Plzeň 2015 Yvona Kreuzmannová.

    Právě Kreuzmannovou oslovil během příprav tým San Sebastianu 2016, aby napsala úvahu k evropské dimenzi projektu EHMK v souvislosti s připravovanou deklarací Strategie 2020, kterou chystá EU v návaznosti na lisabonskou Strategii pro vyšší konkurenceschopnost Evropy. Propojení s projektem Plzeň 2015 je tak přímo součástí přihlášky města San Sebastian. Mezinárodní porota dala již loni při souboji Plzně s Ostravou jasně najevo, že bere evropskou dimenzi projektu velmi vážně. Aktivní propojení místních aktérů s evropskými sítěmi a nové impulsy pro novou střednědobou strategii EU jsou hodnoceny velmi vysoko, což kolegové ze San Sebastianu dobře pochopili. Vedli jsme spolu diskuse na velkých mezinárodních fórech a bylo zjevné, že San Sebastian volí podobnou cestu, jakou ocenila jury na našem projektu. Wrocław a San Sebastian byla opravdu v evropských sítích nejaktivnější města ze všech kandidátů na titul EHMK 2016 a titul se velmi zaslouží. Upřímně oběma gratuluji, dodává Kreuzmannová.

    Rozhodla druhá kola

    V Polsku bojovalo o titul EHMK jedenáct měst. Ve druhém kole zvítězila Wrocław nad Gdaňskem, Katovicemi, Lublinem a Varšavou. Ve Španělsku se o titul utkal historicky nejvyšší počet šestnácti měst. Druhé kolo proto provázelo velké napětí a tuhý boj San Sebastianu s Burgosem, Córdobou, Las Palmas, Segovií a Zaragozou. Například Cordoba pracovala na své kulturní strategii deset let a nehodlá ji ani po těsné prohře opustit. Velké investice do projektu vložila i města Zaragoza, Burgos nebo Las Palmas na Kanárských ostrovech. Skutečnost, že soutěže o titul EHMK se v obou zemích zúčastnilo tolik kandidátů, svědčí o tom, že titul EHMK má svou nezanedbatelnou váhu. Stále více měst si uvědomuje, co všechno jim projekt může přinést a že je to jedinečná příležitost k definování kulturní vize dalšího rozvoje regionu.

    Fakta o projektu EHMK:

    Evropské hlavní město kultury je považováno za jeden z nejúspěšnějších projektů EU. Je určen pro města, význam má ale pro celý region. Město, které se pro daný rok stává evropskou kulturní metropolí, je vyhledávaným cílem mnoha turistů. V roce 2015 bude titul EHMK patřit městům ze dvou evropských zemí: Belgii (Mons) a České republice (Plzeň). Oficiálně titul Evropské hlavní město kultury 2015 Plzeň získala 19. května 2011 po schválení Radou ministrů kultury EU.

    Myšlenku na vznik této prestižní soutěže a udílení titulu Evropské hlavní město kultury přinesla řecká ministryně kultury Melina Mercouri v roce 1985, ve stejném roce se jako první Evropské hlavní město kultury představily řecké Athény. Za 26 let svého fungování prokázal projekt cenné kulturní i ekonomické přínosy ve městech, která nepodcenila proces příprav ani neopomněla záměr trvale udržitelného rozvoje města a regionu na bázi kreativity.

    „Projekt nesmí v žádném případě sloužit k lepení děr v rozpočtech stávajících organizací či akcí” shodují se  produkční nedávno skončených projektů EHMK ze Stavangeru 2008, Linze 2009 či Essenu 2010. „Projekt dává příležitost nastartovat dlouhodobý proces hluboké vnitřní proměny města a regionu, jen pokud dokáže využít lidského potenciálu a vytváří nové a trvalé vazby napříč sektory, tedy mezi veřejnou správou, podnikatelským a neziskovým sektorem. Pokud je proces správně nastartován, přináší novou kvalitu života. Atraktivní a kreativní prostředí, přátelská atmosféra, to vše se promítne v mezilidských vztazích od roviny sousedské až po sociální začlenění dosud problémových skupin,“ tvrdí umělecká ředitelka plzeňského projektu EHMK Yvona Kreuzmannová.

    Wrocław 2011. Snímek archiv

    San Sebastian - Donostia 2011. Snímek archiv

    Mirka Reifová, EHMK – Plzeň 2015 (pro i-DN zpracoval hul)

    • Autor:
    • Publikováno: 22. srpna 2011

    Komentáře k článku: Láska a kultura k překonání násilí

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,