Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Kulturní centrum Cooltour, Ostrava

    Cooltour je nezávislé kulturní centrum a platforma pro nezávislé umění. Na Výstavišti Černá louka v centru Ostravy nabízí umělcům, divákům a návštěvníkům více než 2000 m² plochy k prezentaci a setkávání. Cooltour je místo pro prezentaci hudebních, tanečních, divadelních produkcí a také pro vzdělávání, workshopy, umělecké rezidence, můžete zde navštívit také kino, výstavy a diskuse.

    Velký sál Kulturního centra Cooltour FOTO ARCHIV

    Cooltour disponuje několika prostory. Součástí kavárny je i zasedací místnost, která slouží schůzkám či workshopům, je vybavena LCD televizí a flipchartem. Srdce Cooltouru tvoří Nová scéna (velký sál), v druhém patře budovy se nachází menší taneční sál. Coolna je velká členitá místnost sloužící jako prostor pro společnou práci a setkávání mladých lidí se zájmem podílet se na kulturní činnosti centra. Zahrádka je vybavena nábytkem a předměty z recyklovaných materiálů, použitých palet, přepravek na limonády, stavebního řeziva či upravených přepravních kontejnerů. Nachází se zde venkovní bar, jeviště, pikniková louka, dětské hřiště, pískoviště, promítací plocha, půjčovna recyklovaných kol…

    V Cooltouru je divákům prezentována současná alternativní divadelní a taneční scéna. Hostovaly zde například A studio Rubín, skupiny VerTeDance či VOSTO5. V rámci rezidencí vznikají nové projekty. Od roku 2014 Cooltour také organizuje přehlídku tance a divadla Move Fest.

    Rozhovor s dramaturgyní Janou Ryšlavou

    Jak se divadelní sekce propojuje s ostatními aktivitami v Cooltouru?

    Snažíme se nepůsobit jen uvnitř budovy Cooltouru, chceme také vdechnout život veřejnému prostoru v centru Ostravy. V létě 2016 jsme oživili městskou tržnici site-specific projektem Titus 2: pomsta padlých. S návrhem tančírny na náplavce jsme se zúčastnili projektu Městské zásahy 2016. V letních měsících se náš provoz odehrává téměř výhradně na venkovní zahrádce, velký ohlas mají improvizovaná představení anebo ukázky z letních pohybových dílen MOVE Summer Intensive. Spoluprací s integrovaným tanečním souborem Bílá holubice se dotýkáme i komunitních divadelně pohybových aktivit.

    Od této sezony rozjíždíme projekt MOVE Academy, který usnadňuje start do života mladým umělcům na poli tance a divadla i dalších uměleckých disciplín.

    Můžete prozradit více o vašich rezidenčních projektech? Jaké máte podmínky, kolik jste jich již realizovali, kdo se jich zúčastnil?

    Rezidence poskytujeme od roku 2013 a za tu dobu jsme uskutečnili více než dvacet malých i velkých rezidencí. Velké rezidence se realizují na Nové scéně, účastníci mohou využívat veškeré technického zázemí, malé rezidence probíhají v tanečním sále. Rezidentům je k dispozici také jeden člen týmu Cooltouru, s kterým mohou vše konzultovat.

    Největším projektem byla novocirkusová inscenace 3CM Šárky Bočkové a Vojty Fülepa, která vznikla v koprodukci Cooltouru. V roce 2016 u nás tvořili uskupení tYhle inscenaci pierer nebo Vít Neznal a kolektiv, kteří navazují svým novým projektem na úspěšnou inscenaci Mimo provoz. V lednu 2017 můžete u nás vidět Jouniho Ruutha – finského žongléra a akrobata, zakladatele Sirkus Aikamoinen.

    Které divadelní či taneční projekty vznikly speciálně pro váš prostor?

    Přímo pro Cooltour vznikl v roce 2013 divadelní sitcom Squat. Potom jsme se snažili pohybovat více ve venkovním prostoru. Dalším byl už výše zmíněný Titus 2: pomsta padlých. Jen kousek od Cooltouru vznikl krátký taneční film natočený v hodně diskutovaném objektu bývalého obchodního centra Ostravica-Textilia, který je momentálně v postprodukci. Na jeho premiéru se můžete těšit na jaře 2017. V těchto dnech také zahajujeme zkoušky taneční inscenace Snílci pod vedením Anny Jirmanové a na jeho premiéru se diváci mohou těšit také v jarních měsících.

    Jaké pořádáte workshopy? O které je největší zájem?

    Každý týden máme pravidelné lekce, v rámci kterých se návštěvníci mohou zúčastnit rozličných pohybových aktivit od současného tance, přes balet, jazz až po jógu, parkour a taekwondo. Kombinaci lekcí baletu, současného tance a jazzu využívají studenti jako ideální přípravu na přijímačky například na muzikálové herectví.

    Největší zájem je však o lekce závěsné akrobacie na šálách, které jsou v současné době plné, nabízíme však i víkendové workshopy, kam je možné se hlásit i během roku. Nejradostnější ohlasy máme vždy na víkendové workshopy akrojógy, která zažívá čím dál tím větší boom. Nejintenzivnější dávka pohybu se u nás dá zažít v srpnu, kdy pořádáme pohybový týden MOVE Summer Intensive. Kromě workshopů se účastníci mohou hlásit do tvůrčí dílny, která je zakončena prezentací před diváky.

    Můžete nám představit divadelní přehlídku MOVE Fest?

    MOVE vnímáme jako celoroční platformu pro pohyb a právě pod touto hlavičkou pořádá Cooltour všechny pohybové aktivity. Součástí jsou představení, která přivážíme během sezony, pravidelné lekce, workshopy i rezidence, MOVE Fest je pak vyvrcholením sezony. MOVE Fest 2017 bude již čtvrtým ročníkem – tentokrát se zaměřením na vizuální stránku a tématem bude Dance and Fashion. Do diářů si můžete poznamenat datum 24.–28. května 2017. O hlavních hvězdách i dramaturgii budeme informovat v první polovině ledna.

    Jak velkou kapacitu má divadelní sál a jakou máte návštěvnost?

    Kapacita divadelního sálu je značně variabilní. Pro standardní divadelní představení máme maximální kapacitu 170 diváků, na taneční představení, kdy je potřeba větší plocha pro performery, se pohybuje mezi 100–150 místy k sezení. Krom tradičního uspořádání jsme také schopni vytvořit arénové sezení, které má také kapacitu 100 diváků. Disponujeme i malou scénou, která je součástí kavárny, s kapacitou 80 míst. Návštěvnost rok od roku narůstá, ale u experimentálních kusů je samozřejmě výrazně menší než u představení s divácky oblíbenými interprety. Ale jsme rádi, že mezi ně můžeme zařadit třeba i Martinu Hajdylu Lacovou.

    Tradičně největší návštěvnost mají ovšem akce komunitního charakteru, jako je Restaurant Day, Zažít Ostravu jinak anebo Nekonvenční vánoční jarmark – zde se návštěvnost počítá v tisících.

    Jak jste financováni?

    Klíčovým finančním zdrojem pro fungování kulturního centra Cooltour jsou granty a dotace, doplněné o naši vlastní činnost, jako je například provoz baru. Samozřejmě nám výrazně pomáhají akce komerčnějšího rázu. Nejvýraznější dotace přichází od statutárního města Ostravy, ale pokládám za důležité zmínit, že polovina této dotace je hrazena společností Ostravské výstavy za pronájem prostoru – tedy se vlastně nepřímo vrací zpět do rozpočtu města. Dalším významným zdrojem jsou granty Ministerstva kultury České republiky.

    • Autor:
    • Publikováno: 29. prosince 2016

    Komentáře k článku: Kulturní centrum Cooltour, Ostrava

    Komentáře k tomuto článku byly uzavřeny.



    Obsah,