Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Kultura, politika, nebo umění?

  V sobotu 4. června začíná netradiční dvanáctidenní „konference na kolečkách“, která se uskuteční v sedmi lokacích v Maďarsku, na Slovensku, v České republice a v Polsku a účastníkům z Evropy, zemí Východního partnerství a Asie nabídne možnost seznámit se nejen se současnými podobami scénického umění Visegrádského regionu, ale především vhled do podmínek a kontextů, v nichž vzniká. Konference nabízí řadu přednášek a diskusí volně přístupných veřejnosti, tři z nich se uskuteční v České republice, konkrétně v Olomouci a v Ostravě.

  Drukowanie

  Putovní konference PACE.V4 – Transport a infrastruktura ve scénických uměních zemí V4 nabízí netradiční formát mezinárodního setkání pro účastníky z Visegrádského regionu, dalších evropských zemí, Ukrajiny, Běloruska, Moldavska, Hongkongu a Tchaj-wanu.  Její součástí jsou nejen setkání s lokálními tvůrci z oblasti divadla a tance, prohlídky divadel a kulturních center a návštěvy představení, ale také celá řada přednášek a diskusí. Visegrád není zdaleka jen politická značka, ale především prostor přirozených sousedských vazeb upevněných společným kulturním a historickým dědictvím. Není tedy náhodou, že témata, která vyplynula z potřeb lokálních aktérů v jednotlivých zemích skupiny V4, se v mnohém překrývají a zaměřují se na politiku nejen kulturní, vztah a komunikaci s místním publikem a společenskou roli umění. Divadlo bylo v regionu střední Evropy vždy významným zrcadlem a hybatelem společensko-politických procesů, říká Martina Pecková Černá, koordinátorka konference.

  Konference se uskuteční ve dnech 4. – 15. června 2016 v následujících městech: Budapešť, Topoľčany, Žilina, Olomouc, Ostrava, Katowice, Krakov. Zájemci z České republiky budou mít na dosah především diskuse v Olomouci a v Ostravě, které jsou naplánovány na 10. a 11. června. Zástupci z institucionálních divadel, nezávislé scény, festival, akademické sféry a místních zastupitelstev se v nich zaměří na témata divadelního provozu, kulturní politiky a role uměleckých festivalů v životě města.

  Akronym PACE.V4 (Performing Arts Central Europe – Visegrad Countries Focus) symbolizuje projekt dlouhodobé spolupráce v oblasti výzkumu a propagace scénických umění z ČR, Slovenska, Maďarska a Polska. Network založil v roce 2012 Institut umění – Divadelní ústav v Praze a za dobu své existence realizovat řadu aktivit, například Visegrádský fokus na veletrhu scénických umění v jihokorejském Soulu, prezentaci současné dramatiky a činohry zemí Visegrádu v Martin E. Segal Theatre Center a v rámci veletrhu APAP v New Yorku nebo Středoevropský fokus na festivalu Fira Tárrega ve Španělsku.

  Projekt Putovní konference PACE.V4 Transport a infrastruktura ve scénických uměních zemí V4 realizují následující instituce: Institut umění – Divadelní ústav (Praha, koordinátor), Divadelní ústav Zbigniewa Raszewského (Varšava), Divadelný ústav (Bratislava), Maďarské divadelní muzeum a ústav (Budapešť). Konference je realizována díky laskavé podpoře Mezinárodního visegrádského fondu. Jednacím jazykem konference je angličtina.

  ///

  Program diskusí a přednášek v rámci Putovní konference PACE.V4 – Transport  a infrastruktura ve scénických uměních zemí V4

  FOTO archiv

  Vlajky zemí V4 (+ EU). FOTO archiv


  Museums performing history, as a tool of remembering and city branding (diskuse)

  6. června 2016, 13:30 hodin, Mining and Industrial Open Air Museum, Tatabánya, Maďarsko

  ///

  Staging the City and Social Spaces of Young Audiences (diskuse)

  6. června 2016, 18:30 hodin, Jurányi Incubator House, Budapešť, Maďarsko

  ///

  Zuzana Godálova-Novotová: Intervention of (performing) arts into the public space (přednáška)

  7. června 2016, 15:00 hodin, Nástupiště 1 – 12, Topoľčany, Slovensko

  ///

  Julo Krištof: Intervention of (performing) arts into the public space created in frame of artistic residencies in Nástupište 1 – 12 (přednáška)

  7. června 2016, 16:00 hodin, Nástupiště 1 – 12, Topoľčany, Slovensko

  ///

  Petra Fornayová: Progressive site specific art projects in Slovakia (přednáška)

  7. června 2016, 17:00 hodin, Nástupiště 1 – 12, Topoľčany, Slovensko

  ///

  Přednáškový a diskusní blok:

  Ivana Rumanová: What sucks here? Art and politics in Slovakia

  Ivan Jurica: Thinking with the eyes. On constant radicalization and the lack of critical theory 

  Milan Zvada, Rado Sloboda: NOT IN OUR TOWN – interventions and cultural reflections of local politics

  Dária Fojtíková Fehérová: Poorness in Slovakia

  Fedor Blaščák: Monkey business of art with politics

  8. června 2016, 15-18:00 hodin, Stanica Žilina-Záriečie, Slovensko

  ///

  Taktiky (ne)závislosti: podmínky divadelní tvorby v režimu příspěvkové organizace a nezávislého subjektu (diskuse, keynotes Petr Michálek, Vladimír Fekar a Jan Žůrek – v angličtině)

  10. června 2016, 9:30-12:15 hodin, Umělecké centrum Univerzity Palackého, Divadelní sál K3, Olomouc

  ///

  Case Ostrava: Kulturní politika pro scénická umění (diskuse, keynotes Zbyněk Pražák, Ondřej Slach, Andrej Harmečko – simultánní tlumočení zajištěno)

  11. června 2016, 14:00-16:00 hodin, Impact Hub, Ostrava

  ///

  Město a festival – Vztah lokálních komunit a festivalů scénických umění (diskuse – v angličtině)

  11. června 2016, 16:45-18:15 hodin, Důl Hlubina, Ostrava

  ///

  Adam Kowalski: Post-mine areas – new cultural centers. How to create space with a local communities? (přednáška a diskuse)

  12. června 2016, 15:30-17:30 hodin, Slezské muzeum, Katowice

  ///

  Bartosz Szydłowski: Something more than a theatre stage. Creation of the cultural space against the stereotypes (přednáška a diskuse)

  13. června 2016, 14:30-16:00 hodin, Divadlo Łaznia Nowa, Krakov

  ///

  Projekt realizují následující instituce:

  Více o konferenci zdewww.performingartsV4.eu.

  • Autor:
  • Publikováno: 2. června 2016

  Komentáře k článku: Kultura, politika, nebo umění?

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,