Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2019

ročník 28
11. 6.–24. 6. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Kultura / Culture 07–013

  Česká účast v projektech spolupráce financovaných programem EU Kultura, Kreativní Evropa 2015

  Publikace z oblasti evropské kreativity mne fascinují. Tuto sestavili Magdalena Müllerová s Ondřejem Svobodou a je alespoň konkrétním soupisem konkrétních aktivit, přehlídkou úspěšnosti českých žadatelů o jedny evropské granty. Tudíž se přece jen vyhnula nejhorším projevům jazyka ptydepe, které lze shledat v jiných tiskovinách tohoto odvětví – o některých časem napíšeme. Přesto pochybuji, že někdo 192 stran textů v česko-anglické mutaci alespoň prolistuje, 1000 kusů nákladu je z praktického hlediska zhola zbytečných, když jde o informace spíš hledané na internetu. Nejspíš se poskytovatel dotací potřebuje pochlubit.

  Ostatně chlubit se mohou i čeští příjemci dotace, mnohé peníze jsou rozhodně vynaložené užitečně a konkrétně. Už z letmého prolistování paperbacku je však zřejmé, že drtivě převažuje podpora mobility, sociálních, multikulturních, genderových a jiných projektů. Namátkou třeba projekt Chance (Výzva pro komunity aktivní na sociálních sítích): Hlavním cílem tohoto projektu bylo sladit a vy­í­vat nejlepší současné technologie sociálních sítí za účelem podpory mezikulturního dialogu, který přinese konkrétní umělecké a kulturní výsledky, jež budou prezentovány po celé Evropě, a přejdou tak z virtuálního světa do světa fyzického. Prostřednictvím otevřených kurátorských strategií a novátorských modelů, které propojují různé tvůrčí komunity, jsme umožnili začínajícím talentovaným umělcům z odlišných kultur, aby se sešli, diskutovali, podělili se o své myšlenky, dovednosti a znalosti (s. 148). Za 200 000 eur. Nebo projekt CULBURG – kultura na hraně: Projekt CULBURG aktivuje skrze akupunkturní intervence veřejný prostor v předměstích středoevropských metropolí. Za použití minimálních prostředků vytváří nové vazby mezi obyvateli, které ovlivňují komunitní život v suburbiích (s. 136). Ony minimální prostředky představují 135 000 eur, a nakonec to opravdu není závratná částka. Při celkovém rozpočtu 1‚46 miliardy eur na léta 2014–2020 si to program Kreativní Evropa může dovolit.

  Doporučuji brožuru prostudovat. Kdyby nic jiného, spolehlivě zvyšuje adrenalin. A inspiruje – možná začneme v Divadelních novinách místo recenzí tisknout průniky do prostoru inscenační kreativity tvůrčích komunit na bázi specifických institucí s přesahem do sociální a genderové oblasti s cílem analyzovat pozici recipientů a infiltrovat do sociálních a mediálních sítí. Na to už bychom si také mohli zažádat, ne?


  Komentáře k článku: Kultura / Culture 07–013

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,