Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Kredance má svůj Výměník1

  Kredance, z.s. je nezisková organizace působící v Českých Budějovicích, která od roku 2010 podporuje a rozvíjí živé umění na profesionální i amatérské úrovni v Jihočeském kraji. Kredance po letech opouští své dosavadní působiště a otvírá nový vlastní prostor Výměník1! Slavnostní otevření Výměníku1 se uskuteční v rámci festivalu Malá inventura již 1. listopadu. Nejen o změně prostoru a rekonstrukci Výměníku1 hovoří současná výkonná ředitelka Kredance Hedvika Drenčeni.

   

  Hedvika Drenčeni při práci na Výměníku. Foto archiv

  Kredance bude příští rok slavit 10 let. Za toto období prošla mnoha změnami, i co se týče zázemí a vlastních prostor. Můžete vývoj krátce popsat a říct, kde se nacházíte právě teď?

  Od roku 2010 do roku 2015 působila Kredance v prostorách bývalé továrny Otavan v ČB. Poté, až do roku 2019, směřovala svou produkci do veřejného prostoru a divadelních sálů pronajímaných například od Jihočeského divadla nebo Švestkového dvora v Malovicích. V tuto chvíli má opět své vlastní prostory, je jím Výměník1.

  Přibližíte, o jaký typ prostoru se jedná?

  VÝMĚNÍK1 je bývalá výměníková stanice, kterou si pronajímáme od Teplárny České Budějovice. Jedná se o prostor o velikosti 12m x 12,5m, který je rozdělen do tří úrovní. Pokusím se ho blíže popsat. Při vchodu do objektu vejdete do přízemí, kde je zázemí s barem a toaletami. Tato část má velikost 6m x 12m a strop dosahuje výšky 9m. Po levé straně se pak prostor rozděluje na dvě části o velikosti 6,5m x 12m – jedna je pod úrovní země a druhá nad zemí. Horní část bude sloužit jako hlavní taneční plocha. Ta spodní je úplně uzavřena od zbytku prostoru a bude využívána k divadelní a hudební produkci. Prostor vytváříme pro živou kulturu (divadla, koncerty), pohybové kurzy a workshopy, rezidenční pobyty umělců a komunitní akce typu design market, výměna květin, blešák, promítání, přednášky apod.

  Kde ho v Českých Budějovicích najdeme?

  Výměník se nachází na sídlišti Šumava, v ulici J. Opletala 842. Snadno se tam dostanete na kole nebo MHD na zastávku Václava Talicha (cca 8min z centra).

  Výměník se ještě rekoonstruuje. Kdo se na rekonstrukci podílí?

  Na rekonstrukci pracujeme zhruba od května/června 2019 a převážně se na ní podílí můj kamarád, stavař Martin Kazdera, bez kterého by to vůbec nešlo, a já. Naučil mě všechno, od stavění zdí až po štukování. Trávíme ve Výměníku dny, a téměř i noci. Festival Malá inventura se blíží neuvěřitelnou rychlostí, a tak do začátku listopadu máme v plánu stihnout vše, abychom mohli otevřít a začít prostor používat. Příští rok budeme řešit ještě opravu oken a zavedení topení, na což jsou potřeba veliké částky. Ale věřím, že to nějak zvládneme.

  Otevření prostoru je letos spojeno s festivalem Malá inventura. Kdy přesně bude otevřen pro veřejnost a na co se mohou diváci těšit?

  Festivalu Malá inventura se koná 1. – 3. 11. 2019, tím bude prostor oficiálně otevřen. Hned po festivalu rozjedeme naplno chod akcí pro veřejnost, včetně pohybových kurzů.

  V rámci Malé inventury jsme připravili tři dny plné kultury, které se kompletně odehrají v novém prostoru. V pátek začneme JANOU Anežky Kalivodové, kde se budeme pohybovat na hranici mezi koncertem, tancem/pohybem v brnění, a divadlem masky. Sobotu otevřeme dokumentární divadelní hrou A ODKUD JSTE DOOPRAVDY Ňun & Ví o druhé generaci vietnamským imigrantů v ČR, a hned poté vám performerky představí svůj hudební pop elektronický projekt VIAH. Následovat bude afterparty oblíbeného DJ-ského dua TROJAN HORSES. V neděli festival zakončíme „balkánskou válečnou komedií“ ONE NIGHT STAND UP s jednou ženou, mnoha postavami a hodně černým humorem.

  Pro koho bude kulturní program a aktivity určeny? Dojde k nějaké proměně dramaturgie v souvislosti s vlastními prostory?

  Kulturní program bude určen pro širokou veřejnost všech věkových kategorií. Vzhledem k tomu, že je objekt na sídlišti, chceme kromě inscenací pro dospělé pravidelně uvádět i dětská představení, ale v podstatě se nic zásadního v divadelní dramaturgii nezmění.

  Co vás v poslední době v kultuře potěšilo?

  Kvůli rekonstrukci bohužel nemám možnost letos naštěvovat jiná představení, než uvádíme v rámci našeho programu. Moc mě potěšilo představení SOMA Martina Talagy, které jsme uvedli v chodbě Dominikánského kláštera a které bylo opravdu nádherné. Navíc v něm vystupovali i tanečníci z naší taneční skupiny pro teenagery Kredance company a bylo až neuvěřitelné, co dokázali za pár hodin přípravy.

  Co vás naopak zklamalo?

  Zklamání si žádná nepamatuji (smích).

  Hedvičin přípitek na to, aby Výměník prospíval. Foto archiv

  Co byste si přála?

  Přála bych si, aby se Výměníku1 dařilo a divadlo, které do Českých Budějovic vozíme mělo čím dál větší publikum.


  Komentáře k článku: Kredance má svůj Výměník1

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,