Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Království za koně zaznělo na Pražském hradě letos naposled

  Festival Letní shakespearovské slavnosti skončil. Zvolání „Království za koně!“ z úst Jiřího Langmajera v roli Richarda III. zaznělo na letní scéně Pražského hradu naposledy 7. září. Právě slavné drama o krutém Richardovi v režii Martina Huby letos 26. června festival v Nejvyšším purkrabství zahajovalo. Oblíbenou divadelní přehlídku pořádanou v České i Slovenské republice tento rok navštívilo přes 83 tisíc diváků.

  Jiří Langmajer jako Richard III. FOTO VIKTOR KRONBAUER

  Z osmdesáti představení naplánovaných v Praze jsme kvůli nepříznivému počasí nakonec zrušili celkem pět večerů, řekl umělecký ředitel slavností Libor Gross z pořadatelské AGENTURY SCHOK. Počet zrušených představení však ani tento rok nevybočil z dlouhodobého průměru. Také proto, že v Brně a Ostravě a měli na počasí mimořádné štěstí: divadelní produkce uváděné pod širým nebem tu déšť nepřekazil ani jednou. Na Slovensku se rušilo pouze dvakrát. Z technických důvodů nebyla v Praze uvedena ještě tři představení slovensko-české inscenace Richard III.

  Festival proběhl v celkem šesti městech České a Slovenské republiky. K tradičním dějištím Praze, Brně, Ostravě, Bratislavě a Zvolenu letos poprvé přibyla Plzeň, kde se hrálo přímo v areálu Plzeňského Prazdroje. Nově nastudovaná plenérová ostravská komedie Marná lásky snaha hostovala poprvé v Karviné.

  Na programu bylo jedenáct různých inscenací, včetně Hamleta uvedeného v polštině. Hostující titul z Divadla Stefana Zeromského z Kielc, který byl vyhlášen nejlepší polskou inscenací minulé sezóny, obohatil program festivalu v Ostravě. Shakespearovské slavnosti v Ostravě byly vůbec největší za pět let své existence, potvrdil za tamější spolupořadatele Andrej Harmečko z produkční společnosti PaS de Theatre.

  Na festival se přišlo podívat přes 83.000 diváků, což je asi o 2000 lidí víc než loni. Nejvíc, téměř 43.000 návštěvníků, vidělo Shakespearovské slavnosti v Praze. V Ostravě navštívilo festival přes 14.000 diváků a ještě dalších 1.200 lidí zhlédlo představení v Karviné. Na brněnský Špilberk se vypravilo 12.000 diváků a zhruba stejný počet – dohromady 12.000 – jich přišlo i na hrady v Bratislavě a ve Zvolenu. V Plzni na festival zavítalo během dvou dnů 1.200 diváků.

  Karel Dobrý v Richardu III. v roli Vévody Buckinghama. FOTO VIKTOR KRONBAUER

  V příštím roce plánují pořadatelé nastudovat další premiérový titul – podrobnosti však zatím tají. Určit ale chtějí zopakovat letošní hlavní novinku, drama Richard III. v úpravě a režii Martina Huby. Repríz by se měly dočkat i komedie Zkrocení zlé ženy režiséra Daniela Špinara a Marná lásky snaha s ostravskými herci v nastudování Ondreje Spišáka. Na repertoáru roku 2013 nebudou chybět ani Veselé paničky windsorské v režii Jiřího Menzela. Ty letos dosáhly již 100. reprízy a stále patří k našim nejžádanějším titulům, řekl umělecký ředitel Libor Gross.

  Slavnosti pořádala tradičně AGENTURA SCHOK, spolupořadatelsky se podílelo hlavní město Praha, Městská část Praha 1 a Správa Pražského hradu. Tradiční spolupráce proběhla s Nadačním fondem manželů Livie a Václava Klausových, díky níž se na slavnosti přišly podívat děti z dětských domovů a pěstounských rodin z celé republiky. První dáma České republiky Livie Klausová udělila slavnostem opět i svou osobní záštitu, kterou akci poskytli také primátoři Prahy, Brna a Ostravy. Generálním partnerem slavností byla už třináctým rokem skupina PPF.


  Komentáře k článku: Království za koně zaznělo na Pražském hradě letos naposled

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,