Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Klíče budou v květnu 2014

  Po dlouhém jednání vyslovili zastupitelé Plzně na svém 18. zasedání ve čtvrtek 22. března souhlas se stavbou nové divadelní budovy  Divadla J. K. Tyla v Plzni namísto nevyhovujícího Komorního divadla.

  Vizualizace návrhu nové divadelní budovy v Plzni. Repro DJKT Plzeň

  Miliardovou stavbu nového divadla na Palackého náměstí odstartuje město Plzeň v posledním čtvrtletí roku. Tak vypadá plán radních, kteří rozhodli, že akci zařadí do seznamu letošních investic města.

  Objekt, jenž má mít dva divadelní sály, jeden pro 500 a druhý pro 150 diváků, bude – včetně vybavení – podle nejnižší nabídky ve výběrovém řízení stát (bez DPH) 818 milionů korun. Na dalších 16 milionů přijde archeologický průzkum, stavební dozor, supervize, pasportizace či hluková studie. Na přípravné projektové práce město od roku 2008 už vynaložilo přes 66 milionů korun. První diváky by divadlo mělo přivítat v září 2014.

  Nová budova má být multifunkční a využívat moderní technologie. Pod divadlem bude podzemní parkoviště pro zhruba 170 vozidel. Stavba divadla bude jednou z největších investic Plzně v posledních dvaceti letech. Nejostřejší čtvrteční diskuse se také vedla o celkové ceně divadla. V minulosti se mluvilo o několika sumách. Aktuálně je už z dřívějška zastupitelstvem schválený strop 840 milionů korun bez daně. Ve výběrovém řízení ale město uvádělo jako limitní cenu 779 milionů. Do takové částky se nikdo z přihlášených uchazečů nevešel. Zastupitelé proto rozhodovali, zda má město pokračovat dál v zadávacím řízení i při překročení limitu, nebo zda má řízení zastavit, což podmínky dovolují. Pro realizaci nového divadla za 818 milionů korun bez DPH nakonec zvedlo ruku 34 zastupitelů, proti bylo pět.

  Model nové budovy DJKT v Plzni. Repro DJKT Plzeň

  Dokumentaci k tendru si vyzvedlo 17 zájemců, návrhy dodalo šest subjektů. Komise dva vyřadila. Soutěž ještě není uzavřená, takže město neoznámilo, kdo podal nejlepší nabídku. Podle náměstka primátora Petra Runda (ODS) je to ale firma se silným finančním zázemím. Pokud schválíme tuto nabídku, na přelomu dubna a května 2014 si převezmeme od hotového divadla klíče a bude se moci hned hrát, řekl před hlasováním Rund. V ceně je technické zařízení, kompletní vybavení, mobiliář i socha před budovou. Radnice předpokládá, že 400 milionů by získala z úvěru od Evropské investiční banky, 200 milionů z dotace EU, asi 100 milionů dostala Plzeň od kraje za prodej budov gymnázií, zbytek doplatí město. Úvěr od EIB by Plzeň na příštích 15 až 20 let zatížil ročními splátkami 35 milionů korun.

  Ředitel Divadla J. K. Tyla Jan Burian zastupitelům připomněl, že Komorní divadlo je přes deset let v havarijním stavu a nemůže už dlouho fungovat. Pokud se nepostaví nové divadlo, hrozí uzavření budovy i rozpad některých souborů čtyřsouborového divadla. Zastupitel opoziční TOP 09 a plzeňský herec a režisér Antonín Procházka potvrdil havarijní stav divadla. Podle něj se nikdy v budoucnu stavba už levněji nepořídí. Pokud pošlete projekt nového Komorního divadla k ledu, pošlete k ledu také projekt Evropského hlavního města kultury (EHMK) v roce 2015, protože bychom ho neměli kde realizovat. Nové divadlo patří k zásadním vlajkovým lodím projektu, doplnil Tomáš Froyda, šéf společnosti Plzeň 2015, jež připravuje náplň pro EHMK.

  Komorní divadlo Plzeň dnes. Foto ALEŠ HANZLÍČEK

  Jakmile bude nové divadlo dokončeno, bude Komorní divadlo v Prokopově ulici uzavřeno, řekla náměstkyně primátora pro kulturu Eva Herinková (ČSSD) a dodala, že předpokládá, že Komorní divadlo nemine bourání.

  (pro i-DN zpracoval hul)

  • Autor:
  • Publikováno: 23. března 2012

  Komentáře k článku: Klíče budou v květnu 2014

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,