Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Startuje jubilejní sezona NT Live

  Desátá jubilejní sezona celosvětových přenosů britského divadla na kin NT Live právě začíná. Za deset let představila divadelním fanouškům celého světa nejen množství britských divadelních (a filmových) hvězd, ale hlavně originální interpretace klasiky, i spoustu nových původních her.

  Londýnské Národní divadlo, kde pře deseti lety odstartovaly přenosy NT Live do kin celého světa Foto archiv

  Objevují se tu díla nejrůznějších žánrů, od komorních psychologických dramat, sofistikovaných komedií, přes svérázné přepisy klasiky od Médei po Lorku, Strindberga či Williamse, rozmanité interpretace kultovních Shakespearových her, až po výpravné, zalidněné muzikály. I v této sezóně nabídnou vybraná česká kina (viz  www.ntlive.cz, www.vicnezfilm.czwww.prenosydokin.cz celou řadu zajímavých titulů a interpretací novinek, a budou rovněž uvedeny reprízy úspěšných titulů, například Frankenstein a Hamlet s Benedictem Cumberbatchem.

  První novinkou této sezóny, kterou uvede pražské kino Aero, bude 6. září adaptace Strindbergovy Slečny Julie. Příběh do novodobé „feministické“ podoby přepsala mladá dramatička Polly Stenhamová pod názvem Julie, režie se ujala Carrie Cracknellová, jejíž práci znají diváci z přenosů NT Live Médeia a Temně modré moře.

  Plakát i inscenaci Julie v londýnském Národním divadle Foto archiv

  Inscenace Julie s titulní hrdinkou v interpretaci Vanessy Kirbyové se hraje devadesát minut bez přestávky. Odehrává se v současném Londýně, a ukazuje jeho současnou multikulturní tvář. Svou hrdinku Julii vidí Stenhamová takto: Julie je moderní holka. Pije, bere drogy, souloží, je docela divoká. Ale původní hra je k ní dost krutá. Já jsem chtěla vykreslit, jak by se podobná holka z vyšší společenské třídy chovala dneska, kdy už je všechno dovolené. Přesto žijeme v misogynní kultuře, čímž se do jejích činů dostává i víc studu.

  Zasazení do dnešní doby charakterizuje i „vyvážené“ obsazení. Julie je bílá, zatímco Jean (Eric Kofi Abrefa) má africké kořeny, jeho milá Kristina (Thalissa Teixeira) pochází z Brazílie. Cracknellová toto intimní drama inscenuje ve velkém sále Národního divadla Lyttelton, kam se vejde skoro tisícovka diváků.

  Další tituly sezony NT Live:

  Alan Bennett: Šílenství krále Jiřího (v Praze Bio Oko, 20. 11. 2018),

  William Shakespeare: Antonius a Kleopatra (v Praze kino Aero, 6. 12. 2018)

  David Hare: Já neutíkám (V Praze kino Aero, 31. 1. 2019)

  • Autor:
  • Publikováno: 4. září 2018

  Komentáře k článku: Startuje jubilejní sezona NT Live

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,