Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jednou větou

  Díla Josefa Václava Myslbeka, Toyen nebo Františka Skály připomíná 250. výročí narození Karla Hynka Máchy na nové výstavě Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích.

  Vítězem soutěže Radio Drama Autor v kategorii Původní rozhlasová hra se stal dramatik a režisér Tomáš Loužný textem Vyvolený, nejlepší hru pro děti a mládež Bouřka napsala dramaturgyně a autorka Marie Nováková.

  Při příležitosti 100. výročí založení pražského loutkového divadla pro děti Říše loutek pořádá Muzeum hlavního města Prahy výstavu v domě U Zlatého prstenu, která představí unikátní historické loutky, rekvizity, ukázky dekorací a kostýmů doplněné dobovými fotografiemi; bude k vidění až do 31. ledna 2021.

  Po šestadvaceti letech bude mít od července brněnské Divadlo Radost nového ředitele: Vlastimila Pešku nahradí Pavel Hubička, jeho jmenování provází diskuse o transparentnosti výběrového řízení.

  Institut umění – Divadelní ústav spouští anglickojazyčný web ArtsCzech propagující české umění, také informuje o grantech či programech mobility včetně proexportních aktivit i uměleckých rezidencí; přímou zkušenost s nabízenými programy mobility reflektují rozhovory s účastníky.

  Od 10. června jezdí v Praze na lince 9 kulturní tramvaj, ve které zájemci najdou pozvánky na aktuální akce a jednou za čas se tramvaj promění v pojízdné pódium pro koncerty nebo divadelní představení; projekt JEDEME ZA KULTUROU připravila radní hlavního města Prahy Hana Třeštíková ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy, a. s., Prague City Tourism, a. s., a Galerií hl. m. Prahy.

  V zahradě vily bratří Čapků se uskutečnil křest prvního svazku čtyřdílné sběratelské série Pracoval jsem mnoho – Soupis výtvarného díla Josefa Čapka; první díl Kresba napsala Pavla Pečinková a v reprezentativní podobě na zvláštním papíru ho vydala Zóna umění 8smička v Humpolci; další tři díly vyjdou v letech 2020–2022.

  Autokino Strahov v areálu bývalého spartakiádního stadionu, které spustilo svou činnost před měsícem a uvítalo již několik tisíc diváků, nabídne během léta vedle filmových projekcí i živá vystoupení populárních kapel, DJ, cestovatelské přednášky či třeba víkendové denní programy pro rodiny s dětmi jako bleší trh, ochutnávky jídel a dětská divadélka; od druhé půlky června se kino otevře i pěším a bude možné sledovat program z lehátek umístěných přímo před plátnem.

  Na střeše pražské Lucerny to žije – nejen že tu byl vysázen provizorní višňový sad, ale se západem slunce se tu pravidelně od června mohou posluchači a diváci setkávat s hudebními skupinami a písničkáři; na léto se chystá 69 koncertů.

  1 Koncerty na střeše i další umělecké produkce (především výstavy a přednášky) nabízí také 14/15 Baťův institut ve Zlíně. jas

  • Autor:
  • Publikováno: 21. června 2020

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,