Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jednou větou

  Za prvních dvanáct hodin předprodeje na Otáčivé hlediště Český Krumlov bylo prodáno téměř 20 tisíc vstupenek (!); v 62. sezoně zde uvedou dva autorské projekty: v režii Petra Zelenky to bude komedie pod názvem Da Vinci o slavném renesančním umělci a podle románu Alexandra Grina Zářivý svět připravují Ivan Arsenjev a Petr Forman inscenaci Muž Dvojhvězdy.

  Novou posilou Divadla Járy Cimrmana se stává Ondřej Vetchý, který se od listopadu představí v Dobytí severního pólu. Připomeňme, že po smrti Ladislava Smoljaka před devíti lety soubor posílil Miroslav Táborský.

  Festival bollywoodského filmu se uskutečnil ve dnech 17.–20. října v pražském kině Světozor.

  Po Mime Festu ve východočeské Poličce měli diváci šanci vidět zahraniční umělce nonverbálního divadla z celého světa také v pražském Švandově divadle v týdenním programu s názvem Mime Session.

  Přehlídka Slovenské divadlo v Praze v Divadle Bez zábradlí vstoupila už do 21. ročníku; od 27. října se na ní představí Radošinské naivné divadlo, Astorka Korzo ’90 a Divadlo ŠOK.

  Inscenace tří tanečních choreografií s názvem All That Jazz, Rock, Blues v podání baletu Národního divadla moravskoslezského okouzlila publikum v polském Tarnově na zahajovacím večeru IX. ročníku Mezinárodního festivalu tanečních divadel Open Stage; festival probíhá od 9. do 27. října v Centru Moscie a soubor už dostal pozvání na další ročník.

  Město Dobruška v roce 2020 oslaví 700 let od první písemné zmínky, ale zdejší loutkové divadélko Svět loutek slaví už letos v listopadu sedmdesátiny premiérou pohádky Dvě Maryčky, kterou napsal Václav Říha; kromě toho bude možné zhlédnout výstavu tvorby principálky souboru Hany Kozubové, včetně originálních látkových loutek, která vystavuje nejen u nás, ale také v zahraničí (v Belgii, Španělsku, Portugalsku nebo Francii).

  Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi otevřelo výstavu nazvanou Natrach Ditrach, na níž bude až do ledna 2020 prezentována autorská tvorba čtyř absolventů magisterského studia oboru scénografie KALD DAMU: Terezy Bartůňkové, Veroniky Svobodové, Jana Brejchy a Mikoláše Ziky.

  Už 19. ročník Festivalu Divadel Moravy a Slezska se odehraje během dvou víkendů, 1.–3. listopadu a 8.–10. listopadu, na scénách Těšínského divadla v Českém Těšíně. Zahrají na něm nejen domácí český a polský soubor, ale také hosté z ostravských divadel a z Městského divadla Brno a soubor z polského divadla z města Bielsko-Biala. jas

  • Autor:
  • Publikováno: 29. října 2019

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,