Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jednou větou

  Open-air festival Olomoucké „nejen“ shakespearovské léto uspořádalo už počtvrté Divadlo Tramtarie. Letos se rozrostl do jedenácti dnů a kombinoval divadlo pro děti a pro dospělé s nabídkou koncertů. Festival v prostředí parkánu Uměleckého centra navštívilo přes 3 700 diváků.

  Festival Líšeň sobě letos slaví dvojí jubileum – dvacet let od konání prvního Festivalu divadla Líšeň v roce 1999 a deset let ročníků Festivalů Líšeň sobě; letošní ročník se v srpnu a v září zaměřuje především na hraní ve veřejném prostoru, konkrétně v zahradě Orlovny.

  Slovenský scenárista Karol Hlávka a chorvatský režisér Lordan Zafranović připravují film o Alexandru Dubčekovi Lidská tvář; v roli Leonida Břežněva by se měl představit Gérard Depardieu.

  Havlova Audience v podání Jana Potměšila a Jakuba Špalka míří v říjnu do USA; představení se bude hrát ve Washingtonu, New Yorku a Chicagu jako pocta Václavu Havlovi ve spojení s jeho nedožitými 83. narozeninami.

  Po jedenapadesáti filmech debutoval jako operní režisér v milánské La Scale Woody Allen, v červenci tu režíroval Pucciniho operu Gianni Schicchi.

  V Praze chodí do divadel ze 74 % ženy, podobně jako ve čtyřech dalších evropských metropolích; věkový průměr návštěvníků pražských divadel je 43 let; ČR je mezi zkoumanými zeměmi s nejvyšším podílem publika z mimopražských regionů lídrem v cestování za divadlem do metropole; hlavní motivací pro návštěvu divadelního představení je pro českého diváka touha strávit čas s rodinou a přáteli – to vše vyplývá z průzkumu evropského divadelního publika, do kterého se zapojilo přes 7 000 respondentů.

  Na letošním 25. ročníku celopolské soutěže nejlepších inscenací původních textů bodovalo Divadlo Kubuś (Kielce) s inscenací Pod adresem marzeń (Na adrese snů) – inscenaci režijně nastudoval a scénograficky připravil český režisér Marek Zákostelecký, autorkou textu je Elżbieta Chowaniec; inscenace Na adrese snů bodovala ze 130 produkcí 81 divadel – získala hned dvě ceny, a to za výpravu i za hudbu (Martin Husovský).

  Jan Hřebejk si ze 7. ročníku Film Noir Festivalu, který se konal ve dnech 22.–25. srpna na hradě Křivoklát, odnesl výroční cenu Noirové oko.

  Patrik Hartl patří k dalším divadelním autorům, kteří se od divadla (spoluzakladatel Studia DVA) obracejí k filmu – autor několika čtenářských bestsellerů začne na podzim natáčet komedii podle své první knihy Prvok, Šampón, Tečka a Karel; premiéra v kinech je v plánu na konec roku 2020.

  Mezi finalisty studentských Oscarů, jejichž vítěze vyhlásí Americká filmová akademie 17. října, pronikla loutková Dcera, kterou na FAMU natočila Daria Kashcheeva.

  Pražský lingvistický kroužek a Teatrologická společnost uspořádali v sobotu 1. června 2019 v Praze Den pro Jiřího Veltruského – od narození významného českého sémiotika a estetika uplynulo sto let; Institut umění – Divadelní ústav připravil při příležitosti výročí druhé vydání souboru jeho teatrologických studií Příspěvky k teorii divadla.

  Newyorská MET odhalila program přímých přenosů do kin MET in HD pro sezonu 2019/2020 – operní diváci budou mít možnost vidět v českých kinosálech celkem deset inscenací, z toho pět nových; zahájí v polovině října Turandot, mezi dalšími bude Tosca či Madama Butterfly, z novinek Porgy a Bess George Gershwina či Achnaton Philipa Glasse.

  K 1. září podali v Městském divadle Kladno výpovědi umělecký šéf a herec Jaroslav Slánský a herečka Zuzana Mixová, která tak opouští divadlo po 40 letech. Svou rezignaci na šéfa opery Slezského divadla v Opavě k 31.8. oznámil operní režisér Lubor Cukr. Funkci zastával od února 2017.

  • Autor:
  • Publikováno: 5. září 2019

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,