Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jednou větou

  V den nedožitých 105. narozenin legendárního spisovatele Bohumila Hrabala 28. března uvedla pražská Nová scéna operu Don Hrabal; v roli jedné z múz se představila Vanda Šípová; operu v režii Lindy Keprtové a v hudebním nastudování Jana Chalupeckého můžete vidět také 12. dubna.

  Tradiční vyhlášení nejlepších audioknih roku, které pořádá Asociace vydavatelů audioknih, se uskuteční 24. dubna v pražském kině Atlas; nejvíce nominací získalo vydavatelství OneHotBook, mezi žánry vedou detektivky a thrillery; cena za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova bude předána herci Josefu Somrovi.

  Legendární americký beatnický básník a spisovatel Lawrence Ferlinghetti oslavil neuvěřitelné sté narozeniny, a to vydáním nového románu Malý chlapec (Little Boy), který je kaleidoskopem vzpomínek a fragmentů, jejichž prostřednictvím se autor ohlíží za svým životem a celým 20. stoletím.

  Režisér Jan Hřebejk natáčí v Brně film Veterán o současném žoldákovi, který se vrací ze zahraniční mise; scénář podle své stejnojmenné divadelní hry, uvedené před časem v divadle Rokoko, napsal Marek Epstein.

  Spisovatel a dramatik Patrik Hartl zvítězil se svým románem Nejlepší víkend v hlavní kategorii cen Český bestseller za rok 2018, každoročně udělované nejprodávanějším knižním novinkám; Hartl je také úspěšným dramatikem, píše hry na míru konkrétním hercům, jako jsou Eva Holubová, Ivana Chýlková, Bob Klepl a další, většinou je i sám režíruje a ve Studiu DVA jsou jeho inscenace vyprodány dlouho dopředu.

  Performer Petr Vančura uvádí sérii PopUpShows – krátkých street performancí využívajících výlohy kadeřnictví v ulici Františka Křížka 12 na pražské Letné; po březnové produkci bude k vidění 24. dubna a 24. května vždy od 20 hodin; podle herce má každá PopUpShow obrovské ambice a nulový rozpočet – diváci stojí přes ulici, mají nasazená sluchátka, která jim umožní slyšet, co se ve výloze právě děje, a přihlížejí bizarní koláži na pomezí divadla, stand-upu, videoklipu a úplné blbosti.

  Ve dnech 26. a 27. dubna se v prostoru FUCHS 2 představí performance Chrám hokeje, divadelní rekonstrukce zlatých časů štvanického hokeje v provedení souboru Tygr v tísni; vznikla v rámci dramaturgické linie Tváří v tvář a zahájí sérii site-specific večerů pohybujících se na hranici divadla a mejdanu a vycházejících z historie a genia loci nově oživeného prostoru.

  Malovické Divadlo Continuo chystá letní představení, v němž jeden příběh z 20. století převyprávějí ve čtyřech verzích čtyři členové souboru; mezi další novinky patří loutková pohádka, inscenace o historii Afriky nebo projekt inspirovaný japonským vojákem, který ještě 29 let po konci druhé světové války nevěřil, že skončila.

  Osmý ročník festivalu současného divadla WTF?! proběhne v Liberci od 17. do 19. května a nabídne například Dianiškovu hru Poslední důvod, proč se nezabít z Divadla pod Palmovkou, autorskou komedii Pavola Seriše z prostředí supermarketů pod názvem Pri Kase, představení Divadla F. X. Šaldy SIALská trojčata, ale i soubory Vosto5 či Buchty a loutky; přijede rovněž německý soubor Gerhart-Hauptmann-Theater Görlitz-Zittau s představením The Walking Z.jas

  • Autor:
  • Publikováno: 1. dubna 2019

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,