Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jednou větou

  Magistrát hl. m. Prahy vyhlásil grantové výzvy k podpoře projektů připravovaných k oslavám kulatého výročí sametové revoluce, žádat o ni lze v období od 15. února do 15. dubna 2019, na projekty bude uvolněno až 15 milionů korun a grantová komise při hodnocení žádosti zohlední dramaturgický záměr a kvalitu projektu; více na www.kultura.praha.eu.

  Ceny Thálie nebudou v letošním roce udělovány 27. března, kdy je tradičně oslavován Světový den divadla, ale až na podzim, 5. října; podle neoficiálních zpráv dochází k proměně struktury této odborné ankety.

  Damúza uvedla v Bruselu pro studenty Evropské školy představení Houpací pohádky a Ať žije republika!.

  Významný český houslista Bohuslav Matoušek si k letošním 70. narozeninám připravil originální dárek; u londýnského vydavatelství Hyperion Records mu vyšel komplet čtyř CD se souborným dílem pro koncertantní housle a orchestr z pera českého skladatele Bohuslava Martinů; nahrávky vznikly za doprovodu České filharmonie a pod taktovkou dirigenta Christophera Hogwooda.

  Jana Vyšohlídová se svojí inscenací Mauglí, kterou připravila a uvádí pod hlavičkou rodinného Divadla U staré herečky, zaujala diváky na 40. mezinárodním festivalu Loutkové dni (International Puppentage) v rakouském Mistelbachu a získala Cenu publika 2018.

  V pražském Goethe-Institutu byl otevřen nový tematický prostor, který se bude až do dubna věnovat kriminálnímu žánru v českém a německém prostředí; zahrne projekce slavných krimi, čtení a debaty s autory detektivních románů a prostorové instalace.

  Pěvkyně Eliška Weissová úspěšně debutovala s prestižním Bayreuther Festspiele – Bayreuth Festival ve druhé z oper série Prsten Nibelungův Richarda Wagnera – Valkýra; jako jediná česká reprezentantka se představila v roli Valkýry Rossweisse.

  V návaznosti na úspěšné dva ročníky Mezinárodní letní školy Divadlo Archa vytvořilo program krátkodobých rezidencí Archa.lab pro mladé zahraniční a domácí umělce; z 18 tvůrčích týmů bylo pro rok 2019 vybráno sedm rezidentur, jsou to Huyen Vi Tranová a Rosa Malinská (CZ), Anna Klimešová (CZ), mezinárodní skupina Kadinlar, Kristýna Doležalová (CZ), Maryana Kozak (UA), July Yang (Čína) – The Drifters, Lise Andrea Grimelund-Kjelsen (NO) a Tom Jasper (NL).

  Autor v domě je název projektu pražského A studia Rubín, jehož záměrem je pomoci iniciovat vznik nových divadelních textů; bude probíhat formou kolokvií, na kterých se vybraní účastníci budou pravidelně setkávat s tutory, dvěma výraznými osobnostmi české divadelní scény – Lucií Ferenzovou a Reném Levínským; od března do září 2019 dojde celkově k pěti setkáním a závěrečným výstupem bude zářijové scénické čtení, které se uskuteční v A studiu Rubín, s možností zařazení nejlepších autorských děl do repertoáru divadla.

  Animovaný film Plody mraků Kateřiny Karhánkové získal na Berlinale cenu Evropské asociace dětského filmu pro nejlepší krátký snímek roku 2018; režisérka jej natočila jako svůj absolventský film na FAMU a už byl prezentován na více než stovce festivalů.

  Letošní Oscary nebudou mít jednoho hlavního moderátora. Různé osobnosti představí nominované v jednotlivých kategoriích a vyhlásí vítěze.

  Johnny Flynn si zahraje mladého Davida Bowieho ve snímku Stardust, který sleduje rockovou hvězdu při její první návštěvě Spojených států v roce 1971.

  Frontman britské rockové skupiny Pink Floyd David Gilmour vydraží v červnu svou sbírku více než 120 kytar; peníze získané v aukci v New Yorku poputují na charitu.

  Muzikál Tři oříšky pro Popelku, který měl být v Praze k vidění až do konce března, končí; producenti společnosti Nogup agency přiznali, že projekt nezvládli ufinancovat, přestože byla podzimní představení vyprodaná; nynější představení jsou zrušena a dluhy vůči hercům a realizačnímu týmu organizátoři slibují uhradit.

  Herečka Gillian Anderson známá ze seriálu Akta X bude hrát bývalou britskou premiérku Margaret Thatcherovou ve čtvrté řadě královské ságy The Crown.

  Brněnský loutkotoč, to je už IV. Ročník přehlídky loutkového divadla pro nejmenší, který se koná v divadle Barka v sobotu 9. března. Během dne zde diváci uvidí sedm představení: Až naprší a uschne, Rybář a velryba, Nejmenší školička, O Červené karkulce, Loutky, které nikdy nechtěli, Badatelské pohádky a Hvězdné dálky.jas

  • Autor:
  • Publikováno: 18. února 2019

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,