Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Jednou větou

  Překladatel Shakespearova díla, Prof. PhDr. Martin Hilský, CSc., byl jmenován emeritním profesorem filozofické fakulty Univerzity Karlovy; diplom mu předal 17. ledna na zasedání Vědecké rady FF UK děkan fakulty doc. Michal Pullmann.

  Klub přátel divadla ve Zlíně slaví kulaté výročí, neboť jeho ustavující schůze se konala v lednu před 30 lety. Od té doby příznivci divadla společně zhlédli 106 představení v divadlech v Česku i na Slovensku a setkali se s řadou výjimečných osobností, mj. se Zdeňkem Podskalským, Jiřím Suchým, Jitkou Molavcovou, Tomášem Töpferem, Eliškou Balzerovou a dalšími.

  Slavnostní uvedení knihy souboru prací Václava Havla, která vznikla ve spolupráci Knihovny Václava Havla a Národního filmového archivu pod editací Jana Bernarda, se odehraje 19. února v Knihovně VH; kameraman Ivan Šlapeta a Dagmar a Ivan Havlovi budou vzpomínat na dramatikovy filmařské a herecké pokusy, například v Juráčkově filmu Každý mladý muž a v disidentské videoinscenaci Ať žije Fronda! Bude zde promítnut v premiéře krátký film Osudná noc, pro který napsal Václav Havel scénář (1988) podle pamětí Vasila Biľaka a který natočil Andrej Krob s Divadlem na tahu.

  Aplikovaná rhizomatika: D’Epog a limity je název přenášky Terezy Turzíkové, která proběhne 28. února v DÚ. Lektorka v ní bude nahlížet na experimentální brněnské divadlo D’Epog skrze filosofické koncepty francouzského poststrukturalisty Gillese Deleuze.

  V anketě Hospodářských novin, věnované nejvlivnějším českým ženám v roce 2018, se v kategorii TOP ženy veřejné sféry objevily z oblasti divadla děkanka DAMU Doubravka Svobodová, ředitelka Opery Národního divadla a Státní opery Silvia Hroncová, Jitka Jílková, ředitelka festivalu THEATER, a Eva Kejkrtová Měřičková, ředitelka Dejvického divadla.

  Kladenské Divadlo Lampion připravuje 1.–3. března první ročník festivalu divadla pro děti pod názvem Festival Amplion 2019; přehlídky se kromě domácího souboru zúčastní Divadlo DRAK z Hradce Králové, Divadlo rozmanitostí z Mostu, Naivní divadlo Liberec, Malé divadlo z Českých Budějovic, Divadlo Alfa z Plzně a Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre.

  Úspěšná divadelní hra Jiřího Havelky Společenstvo vlastníků se dočkala filmové podoby. Pod názvem Vlastníci ji natočil sám autor a do rolí členů družstva obsadil mj. Kryštofa Hádka, Stanislava Majera, Andreje Poláka, Vojtu Kotka, Terezu Voříškovou, Jiřího Lábuse, Davida Novotného, Dagmar Havlovou, Ondřeje Malého, Pavlu Tomicovou či Ladislava Trojana. Film se v distribuci objeví za rok.

  Kniha Oáza neklidu, ohlížející se za dosavadní historií divadla Alfréd ve dvoře, kterou vydal Motus, z. s., bude pokřtěna na této holešovické experimentální scéně 20. února od 18 hodin.jas

  • Autor:
  • Publikováno: 4. února 2019

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,