Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jednou větou

  Oslavy Dne klaunů, který je už tradičním jarním happeningem pořádaným Divadlem Bolka Polívky, se z apríla – 1. dubna – letos přesunuly – kvůli Velikonocům – na středu 4. dubna.

  Ve dnech 4.–7. dubna se v Praze konal 24. ročník festivalu Česká taneční platforma; Taneční inscenací a zároveň Objevem roku 2018 se stala performance Martina Talagy SOMA #8, ocenění Tanečnice roku 2018 získala francouzská performerka Cécile da Costa za výkon v inscenaci souboru Spitfire Company Vypravěč, cena za světelný design byla udělena Jiřímu Šmirkovi za světelný design stejné inscenace a cenu Jiřího Opěly Manažer roku si odnesla Lucia Kašiarová za rozvoj Studia Alta; iniciátor tohoto ocenění pak na závěr večera vzdal osobní poctu Yvoně Kreuzmannové jako Manažerce století .

  Ve dnech 17. února až 8. dubna se v Indii konaly 8. divadelní olympijské hry – World Theatre Olympics; probíhaly současně v Dillí, Mumbaí, Kolkatě, Bengaluru, Čennaí a dalších dvanácti městech po celé zemi, Českou republiku zastupovalo černé divadlo HILT z Prahy, odvezlo si dvě ocenění.

  Na Českou taneční platformu navázalo 8. a 10. dubna setkání tanečních teoretiků a praktiků Ateliér European Dancehouse Network (EDN) zaměřené na téma „postsovětské tělo.“

  Opera Národního divadla se provedením Requiem Giuseppa Verdiho připojila k podporovatelům stavby nových varhan; ve spolupráci s Nadačním fondem Svatovítské varhany a Bohemian Heritage Fund uspořádala 12. dubna v katedrále svatého Víta na Pražském hradě benefiční koncert ve prospěch nových varhan, vystoupila v hvězdném obsazení: pod taktovkou hudebního ředitele Opery ND Jaroslava Kyzlinka skladbu provedl Orchestr a Sbor Národního divadla, externí sbor a sólisté se zkušenostmi v interpretaci Verdiho oper na mezinárodní úrovni: Veronika Dzhioeva, Monika Fabiánová, Sung Kyu Park a Jiří Sulženko.

  Sedmý ročník mezinárodního festivalu současného cirkusu Fun Fatale (s podtitulem Ženy v cirkuse – cirkus v ženách) se konal ve dnech 11.–15. dubna v pražském Klubu Mlejn, poté se přesunul do Bratislavy (16. dubna), pokračuje v Jihlavě (25.–29. dubna) a skončí – poprvé v historii festivalu – 9. května v Brně.

  Český klavírní virtuos, prof. Ivan Klánský, se stane prvním mužem s oceněním Granátové hvězdy, které uděluje Bohemian Heritage Fund osobnostem českého umění za celoživotní přínos českému kulturnímu dědictví a jež dosud obdržely pouze Zuzana Růžičková a Soňa Červená; profesor Klánský Granátovou hvězdu osobně převezme 1. května v pražském Rudolfinu.

  Ruská primabalerina Světlana Zacharova spolu s předními sólisty a baletními umělci moskevského Velkého divadla vystoupí 7. května v Kongresovém paláci v Praze v produkci Amore složené ze tří baletů, jejichž hudba, choreografie a nálada jsou zcela odlišné, spojuje je však jediné, a to slovo láska (amore).hul

  Podrobnější informace a další aktuality z divadelního dění u nás i ve světě najdete na i-DN

  • Autor:
  • Publikováno: 16. dubna 2018

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,