Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Jednou větou

  Divadlo je stále jedním z nejlepších způsobů, jak se vyjádřit, a je také zrcadlem, které lidem ukáže, co je v našem světě dobré a co špatné. Jeviště je místem, kde si můžete vytvořit svůj vlastní svět a kde můžete vdechnout život svým snům, napsal ve svém poselství ke Světovému dni divadla pro děti a mládež (20. března) sedmnáctiletý umělec a pedagog Mohamad Al Jounde ze Sýrie.

  Mo Willems a Mohamad Al Junde. Foto ASSITEJ

  Africké loutky / Přicházející na scénu / Odhalují svůj neobvyklý příběh / Stvořený z krásy a tajemství / Ze snů a zázraků / Byly ponechány k záchraně / Nevinného dětství / V představě lidství…, napsala ve svém poselství ke Světovému dni loutkového divadla (21. března) africká multidisciplinární umělkyně a pedagožka Werewere Liking Gnepo (nar. 1950) žijící v Abidjanu v Pobřeží slonoviny.

  Matěj Hollan (Žít Brno), náměstek brněnského primátora zodpovědný za kulturu města, oznámil, že Brno vyhlásí druhé výběrové řízení na obsazení funkce ředitele Centra experimentálního divadla; do prvního výběrového řízení se přihlásili čtyři uchazeči, výběrová komise ale radě nedoporučila žádného; současný ředitel Petr Oslzlý zůstane ve funkci do konce divadelní sezony.

  V pátek 16. března uspořádala Katedra nonverbálního divadla HAMU v divadle Inspirace v Praze večer věnovaný světoznámému slovenskému mimovi, režisérovi, choreografovi a výtvarníkovi Milanu Sládkovi, který 23. února oslavil osmdesáté narozeniny.

  Cena Thálie za nejlepší herecký výkon v rozhlasové hře byla porotou prezídia Herecké Asociace udělena Heleně Dvořákové za roli paní Lemarchandové v dramatu Hilda; stalo se tak na slavnostním vyhlášení vítězů 34. ročníku soutěžní přehlídky mezinárodní rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio, které se konalo 22. března v Arcibiskupském paláci v Olomouci.

  Ve dnech 4.–7. dubna se v pařížském divadle Anis Gras uskuteční první ročník festivalu českého divadla ve Francii nazvaný Na skok do Prahy.

  Mnoho lidí říká, že divadlo z běhu a řádu světa nic nezmění nebo změnit nemůže. Ale divadlo nezmizí. Divadlo je totiž místo, jsem v pokušení říct útočiště, kde se lidé scházejí a okamžitě vytvářejí společenství, napsal ve svém poselství ke Světovému dni divadla (27. března) anglický herec, dramatik a režisér Simon McBurney (nar. 1957).

  Podrobnější informace a další aktuality z divadelního dění u nás i ve světě najdete na i-DN.


  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,