Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jednou větou

  Pražské Studio Alta oslaví v roce 2018 deset let své existence a bude ve svém programu zkoumat věk a čas z různých úhlů: mládí a stáří, minulost a budoucnost, zkušenost i naivita – jakým způsobem se s těmito pojmy vyrovnávají čeští i zahraniční umělci různých generací; jedním z vrcholů sezony by měla být premiéra životopisné dokumentární inscenace Nostalgiáda česko-slovensko-německého tanečního „retro“ projektu pod vedením choreografa Karla Vaňka, jež bude mít premiéru 23. března a propojí tanečníky generace nastupující v letech osmdesátých – Slovenky Martu Polákovou a Annu Sedláčkovou – s Češkou Monikou Rebcovou.

  Při příležitosti oslav čtyřicátého výročí udílení cen Gramophone Classical Music Awards uveřejnil časopis Gramophone speciální anketu: Nejlepší nahrávky z let 1977–2017; do této prestižní sestavy se mimo jiné dostala nahrávka Dvořákových kvartetů G dur op. 106 a F dur op. 96 „Americký“ v podání Pavel Haas Quarteta, která v roce 2011 získala hlavní cenu Gramophone Award Recording of the Year.

  Werichova vila v Praze na Kampě rozšířila svou stálou expozici: Získali jsme nábytek od vnučky Jana Wericha a vznikly dvě místnosti, které výrazně evokují to, jak vypadal byt Jana Wericha, řekl předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil; expozici dále doplnily recepty kuchařky rodiny Werichů Evy Tůmové a Werichovy fotografie od Pavla Váchy, který je pořizoval přímo v domě od poloviny šedesátých let až do Werichovy smrti v roce 1980.

  V neděli 14. ledna skončil v pražském Divadle v Dlouhé 9. ročník nesoutěžní divadelní přehlídky nejen pro teenagery Festival 13+; program nabídl osm představení souborů z celé republiky, která vidělo 2 429 převážně mladých diváků, návštěvnost dosáhla 97 %.

  Sbor Národního divadla, Sbor Státní opery a Kühnův dětský sbor zvítězily společným výkonem koncertního provedení opery Hectora Berlioze Faustovo prokletí v kategorii Vokální výkon v Cenách Classic Prague Awards, jež byly v sobotu 20. ledna předány v přímém přenosu České televize v pražském Obecním domě.

  Na domě v Poštovní ulici 10 v Ostravě byla 22. ledna slavnostně odhalena pamětní deska manželům Františku a Zoře Šecovým, dlouholetým hercům Státního divadla (dnes Národního divadla moravskoslezského) v Ostravě.

  V pátek 26. ledna se v Městském divadle Mladá Boleslav konal VI. Slavnostní galavečer, kde byly vyhlášeny výroční ceny divadla; nejoblíbenější inscenací se stala Krás(k)a na scéně Jeffreyho Hatchera, kterou režíroval Petr Mikeska, do Síně slávy byl uveden Josef Kettner, bývalý umělecký ředitel Městského divadla Mladá Boleslav, a absolutní vítězkou diváckého hlasování se podruhé stala herečka Alena Hladká.

  Ve Východočeském divadle Pardubice byla 29. ledna vyhlášena vítězná inscenace a další ceny 18. ročníku festivalu GRAND festival smíchu; Komedií roku 2017 se stala inscenace pražského Divadla v Dlouhé Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a ¾ podle stejnojmenné knihy Sue Townsendové v úpravě a režii Miroslava Hanuše, nejvíce cen (tři) si ale odnesla komedie Reného Levínského Dotkni se vesmíru a pokračuj v režii Hany Burešové, již na festival přivezlo Městské divadlo Brno; Cenu Génia smíchu udělovanou výrazné osobnosti za dlouhodobý přínos oboru si odnesl herec, režisér a principál Bolek Polívka.

  Balet Národního divadla Brno s připravovaným baletem Romeo a Julie (premiéra 9. března 2019) byl vybrán na „shortlist“ soutěže nadace Fedora, čímž se dostal do vybrané společnosti, například Nederlands Dans Theater, Batsheva Dance Company, Béjart Ballet Lausanne, Ballet Preljocaj, Sadler’s Wells Theatre a dalších; o jeho nominaci do čtyřčlenného finále rozhodne odborná porota, jedno místo v něm ale bude přiděleno i na základě webového hlasování – i fanoušci z Česka tak mohou ovlivnit výběr jednoho finálového tanečního tělesa, Balet NdB byl v době uzávěrky DN na prvním místě.hul

  Podrobnější informace a další aktuality z divadelního dění u nás i ve světě najdete na i-DN

  • Autor:
  • Publikováno: 6. února 2018

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,