Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jednou větou

  V areálu bývalé papírny ve Vraném nad Vltavou Nová Perla Divus se 1.–3. září konal 3. ročník multižánrového Festivalu nahých forem (F. N. A. F.), jehož letošním mottem bylo „stárnutí ve své nahotě“; festival nabídl vesměs výtvarné umělce-performery z mnoha zemí světa (Polsko, Mexiko, Německo, USA, Maďarsko, Finsko, Estonsko, Česko), staré a mladé na těle i duši, kteří prezentovali „alibistické kombinace“ starého těla s mladou duší a naopak.

  Do 30. září se ve videogalerii Nové scény Národního divadla koná výstava malíře, grafika a ilustrátora Jiřího Votruby; mapuje lásku a svody v současném globálním světě.

  V Kutné Hoře se 7.–9. září uskutečnil třetí ročník Kulturní invaze – Divadelního festivalu Kutná Hora; akce nabídla neortodoxní produkce z Česka (A studio Rubín, Divadlo X10, Kartel, Autobuf…) i Slovenska (Divadlo Stoka) převážně v nedivadelních prostorech historických částí města.

  Pražská divadelní společnost Komorní činohra byla v září nucena z finančních důvodů po dvaceti letech své existence přerušit činnost.

  V Česku hostuje ve dnech 9.–21. září korejské loutkové divadlo Puzzle s inscenací Sugunga aneb Jak vypadá králík – uvedlo ji 9. září v rámci loutkového festivalu v Písku, v Brně (12. září), v Rožnově pod Radhoštěm (14. září) a své účinkování u nás zakončí dvěma představeními v Praze 20. a 21. září v divadle Venuše ve Švehlovce; v klasické korejské baladě vystupuje jediná účinkující – zpěvačka Eunsil Noh, která při svém hraní využívá tradiční formu zpěvu, tzv. pansori, jež je „národním pokladem“ Koreje.

  Pošesté se 11.–16. září sešli ve východočeské Poličce vyznavači nonverbálního umění z celého světa na festivalu Mime Fest; hlavními hvězdami byli australští Umbilical Brothers.

  Ve dnech 15.–17. září se v Městském divadle Mladá Boleslav a ulicích historického centra konal 1. ročník divadelního festivalu Nadosah nabízející různé formy tradičního i netradičního divadla a možnosti poznat je z různých stránek (výroba loutek, možnost návštěv zákulisí divadla); letošní ročník byl věnován památce loni zesnulého mima Borise Hybnera (výstava fotografií, promítání filmů, přednáška Ladislavy Petiškové a diskuse).

  Ve dnech 19. září − 1. října v Praze a o víkendu 13.–15. října v Brně se uskuteční 24. ročník festivalu …příští vlna/next wave…, který má letos „jednoduché, avšak všeříkající motto“: SLOVO, které se italsky řekne „motto“.

   

  Podrobnější informace a další aktuality z divadelního dění u nás i ve světě najdete na i-DNhul

  • Autor:
  • Publikováno: 23. září 2017

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,