Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jednou větou

  Tanec komunikuje a rozšiřuje univerzální jazyk, plodí radost, krásu a pokrok v lidském poznání. Tanec je kreativita… stále nová… kreativita myšlení, příprav, provedení a prezentace. Naše těla jsou nástroji výrazu, nikoliv médiem reprezentace. Tento pohled osvobozuje naši tvořivost, což je ta nejpodstatnější lekce a dar umělecké činnosti, zaznělo v provolání ke Světovému dni tance, jež bylo složeno z citací textů nedávno zemřelé americké choreografky a tanečnice Trishy Brown (1936–2017).

  V aule G Technické univerzity Liberec se 22. dubna uskutečnil vzpomínkový koncert na Milana a Jiřinu Uherkovy, zakladatele dětského pěveckého sboru Severáček, od jehož vzniku uplyne příští rok šedesát let: komorní sbor bývalých členek souboru přednesl pod vedením Petry Koutecké nejmilejší skladby z kmenového repertoáru včetně Otvírání studánek Bohuslava Martinů; z bývalých členů a příznivců sboru spoluúčinkovali jako sólisté Aleš Briscein, Luděk Vele a Hanuš Bor.

  Frakovou vestu a košili s motýlkem, dobový fotoaparát a expozimetr, s nimiž spisovatel pořizoval snímky neposedné foxteriérky Dášeňky, ale i jedinečné snímky Čapkovy pracovny a okolí jeho letního sídla od Josefa Sudka, tyto a mnohé další unikáty nabízí od 29. dubna nově upravená expozice věnovaná životu a dílu Karla Čapka v Památníku Karla Čapka ve Strži ve Staré Huti u Dobříše, v novém kabátě se představují i samotné výstavní prostory, které prošly rekonstrukcí; výstava mapující život a dílo velikána české i světové literatury se tak mění po dlouhých dvaceti letech.

  Brněnské Divadlo Husa na provázku oznámilo, že po nátlaku zaměstnanců divadla v něm koncem roku ukončí své angažmá jeho dlouholetý umělecký šéf, režisér Vladimír Morávek, k čemuž se ředitel nadřízené organizace CED Petr Oszlý vyjádřil: Mohu potvrdit, že Vladimír Morávek na vlastní žádost končí dohodou jako umělecký šéf Divadla Husa na provázku k 31. 12. 2017. V prvních čtyřech měsících příští sezony bude realizovat Divadlo v pohybu k 50 letům Husy na provázku a vytvoří ještě jednu inscenaci. Divadlo Husa na provázku má aktuálně za sebou velmi úspěšnou premiéru: Dynastie – Lehman Brothers a je ve velmi dobré umělecké kondici. Vše ostatní prozatím považuji za vnitřní záležitost divadla a žádám vás, abyste to ctili, protože divadlo má právo na intimitu své tvůrčí práce.

  Ve čtvrtek 18. května uvaří herec Petr Vacek na pražském náměstí Míru v rámci dobročinného bazaru hráškovou polévku; bazar pořádá nezisková organizace Letní dům pomáhající dětem, kterým se rodinného štěstí nedostává.hul

  Podrobnější informace a další aktuality z divadelního dění u nás i ve světě najdete na i-DN.

  • Autor:
  • Publikováno: 24. května 2017

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,