Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2019

ročník 28
12. 11.–25. 11. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jednou větou

  Tradiční divácké a odborné ceny Národního divadla Brno Diva za nejúspěšnější inscenace na scénách NdB v roce 2016 byly 12. dubna v Janáčkově divadle vyhlášeny činoherní Petrolejové lampy, baletní Petite Mort a operní Káťa Kabanová; absolutním vítězem cen Diva 2016 se stala pěvkyně Pavla Vykopalová.

  Festival …příští vlna/next wave… vypsal dvě výzvy – Open Stage a Open Fund – pro divadelní „alternativce“ libovolné orientace, vyznání i směřování k účasti na této akci – 24. ročník se bude konat od 22. září do 5. října 2017 v Praze a v polovině října se přesune do Brna.

  Laterna magika oslavila čtyřicet let od premiéry inscenace Kouzelný cirkus (uskutečnila se 15. dubna 1977) – výročí si připomněla slavnostním představením 21. dubna na nové scéně ND za účasti mnoha tanečníků a pamětníků vzniku inscenace a vernisáží výstavy na náměstí Václava Havla, na které lze na velkoformátových panelech zhlédnout dobové fotografie i plakáty vztahující se k danému tématu.

  V pátek 21. dubna uspořádala Jednota hudebního divadla ve spolupráci s operou Národního divadla poprvé na jevišti historické budovy Burzu mladých zpěváků 2017 – jde o tradiční předzpívání mladých pěvců před odborným auditoriem; mezi jedenačtyřiceti pěvci z Česka, Slovenska a Německa se objevila řada nadějných interpretů, a tak je škoda – jak se vyjádřila publicistka Radmila Hrdinová –, že si je přišli poslechnout zástupci jen několika tuzemských operních domů.

  Ve dnech 3.–5. května se v prostorách DAMU Praha koná 24. ročník studentského divadelního festivalu Zlomvaz, který letos nabídne 25 divadelních představení, 6 workshopů, 4 hudební večery a 3 společné snídaně.

  V jubilejním 30. ročníku Ceny Jiřího Ortena, která se uděluje autorům mladším třiceti let, jsou letos nominováni dva básníci a jedna prozaička – do užšího kola vybrala porota Zuzanu Kultánovou za novelu Augustin Zimmermann, Jana Nemčeka za sbírku básní Proluka a autora Divadelních novin Dominika Melichara za básnickou sbírku Schýlené tělo; vítěz bude vyhlášen 11. května na veletrhu Svět knihy.

  Od pátku 12. do neděle 21. května se v Olomouci bude konat 21. ročník mezinárodní přehlídky Divadelní Flora, která nabídne během deseti dnů na čtrnácti festivalových scénách na sedm desítek akcí včetně 38 produkcí dvaadvaceti titulů hlavního programu.hul

  Podrobnější informace a další aktuality z divadelního dění u nás i ve světě najdete na i-DN.

  • Autor:
  • Publikováno: 2. května 2017

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,