Divadelní noviny Aktuální vydání 17/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

17/2019

ročník 28
15. 10.–28. 10. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jednou větou

  Ve čtvrtek 1. prosince byly v pražském Goethe-Institutu slavnostně otevřeny nové prostory, které široké veřejnosti představují arabskou kulturu; do poloviny března se zde budou konat výstavy, veřejné debaty a svá umělecká díla zde představí hostující jordánští umělci.

  Pražské Národní divadlo rozhodlo, na základě doporučení hodnotící komise jmenované vládou, o výběru zhotovitele rekonstrukce Státní opery – vítězným uchazečem se stala společnost HOCHTIEF CZ a. s., která nabídla v rámci zadávacího řízení nejnižší nabídkovou cenu: 857 602 812,- Kč.

  Umělecký ředitel 18. ročníku festivalu Obliczy teatru v jihozápadních Polkowicích Andrzej Wierdak oznámil, že diváci festivalu dali svou cenu Zlatého Miedziaka v kategorii Nejlepší režie Tomáši Svobodovi za inscenaci Srnky.

  Po silvestrovském představení komedie Mezi nebem a zemí vyhlásilo Východočeské divadlo Pardubice výsledky divácké ankety o nejoblíbenější inscenaci roku VČD, stala se jí pohádka Františka Hrubína Kráska a zvíře, nejnavštěvovanějším titulem VČD roku 2016 byl muzikál Limonádový Joe.

  Pražské Divadlo na Fidlovačce obsadilo místo umělecké šéfky – soubor od 1. ledna vede režisérka Kateřina Dušková, která naposled působila v Horáckém divadle v Jihlavě.

  Ředitelka Dejvického divadla Eva Kejkrtová Měřičková jmenovala od 1. ledna 2017 do funkce uměleckého šéfa Martina Myšičku, který je od roku 1997 členem hereckého souboru.

  Procentuální podíl rozpočtu kultury na státním rozpočtu se zvýšil z 0‚76 procenta v roce 2013 na 0‚96 procenta pro rok 2017, včetně výdajů dle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi… oznámilo Ministerstvo kultury.

  árodní divadlo Brno ohlásilo úspěšný rok 2016, nejen umělecky (Jaroslav Březina dostal Cenu Thálie za roli Lacy v Její pastorkyni, Jiří Heřman a Marko Ivanović získali Cenu Divadelních novin za operní dvojvečer Epos o Gilgamešovi / Dido a Aeneas, činohra hostovala na festivalech v Plzni, Hradci Králové a Zlíně…), ale i ekonomicky: tržby překročily hranici 63 milionů Kč, což znamená nárůst o 12‚6 %, diváků přišlo více než o rok dříve – celkem 240 247, což představuje 12 401 nových diváků a 5‚4 % nárůst.

  Ve dnech 11.–16. ledna se v pražském Divadle v Dlouhé uskuteční 8. ročník Festivalu 13+ – Divadelní přehlídka nejen pro teenagery; účastní se jej sedm souborů z celé republiky včetně domácího souboru, který na úvod nabídne v divadelní kavárně premiéru inscenace Adély Laštovkové Stodolové Dating v osmi.

  V sobotu 14. ledna se v pražském Studiu Alta uskuteční definitivně poslední veřejné vystoupení souboru NANOHACH – v choreografii Move on spolu naposled na jevišti vystoupí všichni původní členové souboru – Eliška Kašparová, Jana Látalová-Hudečková, Honza Malík, Mariana Novotná, Lea Švejdová, Marta Trpišovská a Michal Záhora; v následujícím večírku vystoupí řada hostů, bude se promítat krátký film Evženie Brabcové 12 roků NANOHACH a bude pokřtěn sborník díla souboru.hul

  • Autor:
  • Publikováno: 9. ledna 2017

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,