Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2019

ročník 28
11. 6.–24. 6. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jednou větou

  Vídeňský novinář, produkční a dramaturg Dr. Christian Papke vyhlásil v Malém sále IDU 13. ročník festivalu a dramatické soutěže Hovory o hranicích (Talking About Borders), kterou od sezony 2014/15 spolu s ním spoluorganizuje Státní divadlo v Norimberku a tentokrát se – po letošním Polsku – zaměří na Českou a Slovenskou republiku: vítězný text bude oceněn částkou 3500 euro a Státní divadlo v Norimberku jej v sezoně 2017/18 nastuduje jako regulérní inscenaci, druhé místo bude ohodnoceno částkou 2000 euro, třetí částkou 1500 euro, jednu z her, které se umístí na druhém nebo třetím místě, uvede v roce 2018 Divadlo F. X. Šaldy, které je regionálním organizátorem této soutěže; zúčastnit se může kdokoliv, kdo v současné době žije v České nebo Slovenské republice a kdo se v dané zemi narodil, má její občanství nebo žil na jejím území nejméně patnáct let, hry je třeba odeslat do 1. května 2017, výsledky budou vyhlášeny v červnu 2017.

  Nadační fond pro taneční kariéru, který podporuje profesionály v oboru tance, pohybového divadla a cirkusu v procesu změny kariéry, inicioval akci s názvem Vstupenka, která pomáhá českému tanci, jejíž výtěžek bude použit na činnost a služby fondu, k nimž patří pořádání vzdělávacích programů, koučing, sdílení dobré praxe a informační servis související s trhem práce a změnou kariéry – divadla nabídnou divákům na konkrétní taneční představení vstupenku za navýšenou cenu a toto navýšení věnují nadačnímu fondu; do akce se zatím zapojilo pět divadel z České republiky: Národní divadlo v Praze, Národní divadlo v Brně, Divadlo F. X. Šaldy Liberec, Jihočeské divadlo České Budějovice a Divadlo J. K. Tyla Plzeň, prvním takovým představením byl v Národním divadle v Praze 16. prosince Louskáček a Myšák Plyšák v choreografii Petra Zusky.

  V neděli 18. prosince 2016, kdy uběhlo pět let od smrti Václava Havla, se v pražském divadle Alfred ve dvoře konala otevřená událost „Čtení z Havla“, na níž během odpoledne a večera se mohl kdokoli na chvíli zastavit a přečíst (nebo si jen poslechnout) z některého Havlova textu pasáž, kterou má rád, či ji z jiného důvodu považuje za 1 Pražské Divadlo na Fidlovačce obsadilo místo umělecké šéfky – soubor od 1. ledna povede režisérka Kateřina Dušková, která naposled působila v Horáckém divadle v Jihlavě.

  Divadelní a literární agentura Aura-Pont vyhlásila již tradiční soutěž o nejlepší původní divadelní hru; otevřena je všem novým česky nebo slovensky psaným hrám (nikoliv ale adaptacím či dramatizacím jiných autorských děl), které nesmějí být do ukončení soutěže, tedy do 20. května 2017, uvedeny ani zveřejněny – uzávěrka soutěže je 24. února 2017.hul

  • Autor:
  • Publikováno: 29. prosince 2016

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,