Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2019

ročník 28
11. 6.–24. 6. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jednou větou

  V Moravském zemském muzeu Brno – v sále Jana Jelínka v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu – byla 12. října otevřena výstava z díla „impozantních tvůrců českého loutkového divadla“ František Vítek a Věra Říčařová: Jeden život; výstava potrvá do 30. dubna 2017.

  V týdnu 17.–21. října slavilo pražské Divadlo v Řeznické třicet pět let své profesionální umělecké činnosti; oslavy vyvrcholily 21. října setkáním umělců a přátel divadla.

  Dirigent Tomáš Hanus debutoval 20. října jako nový hudební ředitel Velšské národní opery v Cardiffu, jeho provedení Mahlerovy symfonie č. 2 „Vzkříšení“ (sólistky Rebecca Evans a Karen Cargill) vyvolalo nadšení posluchačů i kritiku v The Guardian plnou superlativů: dirigent především spojil dramatickou intenzitu s chvílemi nezměrné něhy.

  V pražském Národním divadle byli 24. října za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana vyhlášeni laureáti Státní ceny a Ceny Ministerstva kultury pro rok 2016: Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla byla udělena Petru Oslzlému za celoživotní autorskou, dramaturgickou i organizační práci v oblasti alternativního a studiového divadla a za jeho podíl na vyprofilování Divadla (Husa) na provázku, souboru, který svým uměleckým přínosem i společenskými postoji patřil ke klíčovým zjevům československé kulturní scény sedmdesátých a osmdesátých let; z ostatních jmenujme Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize, jež byla udělena režisérům Františku Filipovi a Elmaru Klosovi in memoriam.

  Ve dnech 26. října – 2. listopadu se v „různých podobách a na několika méně známých či otřelých místech Brna“v podzemních prostorách pod Zelným trhem, v tovární budově MEZ v Brně-Židenicích, v syrových prostorách kaple bývalé káznice na Cejlu a v nedávno nově zpřístupněném kostele sv. Josefa v Josefské ulici – koná Site-specific minifestival souboru soudobé opery Ensemble Opera Diversa.

  V pondělí 31. října převzali zástupci Divadla Járy Cimrmana Diamantovou desku Supraphonu a zároveň pokřtili kolekci všech patnácti svých her vydaných v boxu 16 LP.

  Ve dnech 31. října – 4. listopadu se v pražském Paláci Akropolis koná 3. ročník MIME FEST Praha.

  Ve dnech 3.–4. listopadu se v pražském Divadle Archa koná mezinárodní konference RE:PUBLIKUM 2016, jejímž tématem je práce s publikem (audience development).

  Pražské Dejvické divadlo zahájí 5. listopadu v Londýně 20. ročník festivalu Made in Prague, který pořádá České centrum Londýn; v divadle Greenwood Theatre uvede během tří dnů inscenace Teremin, Ucpanej systém a Zimní pohádka.

  V dnech 8.–14. listopadu se v Praze a Hradci Králové koná 8. ročník festivalu kultur Blízkého východu Nad Prahou půlměsíc, na jehož programu je adaptace Shakespearova Troila a Kressidy na způsob íránského tradičního storytellingu, nové nastudování Bidpájových bajek Kalila a Dimna Arabským nedivadlem, nebo večer věnovaný íránským ženám, na němž se představí dvě profesionální íránské herečky žijící v Praze.

  Ve dnech 10.–12. listopadu se ve Strašnickém divadle v Praze uskuteční 3. ročník festivalu maďarského divadla Naostro!, jehož hlavním hostem bude budapešťské Divadlo Józsefa Katony, s dramatizací románu Vladimira Sorokina Kreml z cukru.

  Ve dnech 11. a 12. listopadu se v Ostravě uskuteční druhý ročník festivalu Norma, dvoudenní mezinárodní přehlídka autorského divadla a současného umění pořádaná platformou (pro současné umění) Ostrava PLATO a pražským Studiem Hrdinů.

  Ve dnech 10.–13. listopadu se na několika místech v Praze koná mezinárodní festival Den flamenka / Día del Flamenco, který nabídne vystoupení mistrů flamenca Adely a Rafaela Campallových ze Španělska, taneční představení Jany Drdacké a Anežky Hessové propojující andaluské flamenco a indický tanec kathak či flamencovou fiestu polsko-indické skupiny Indialucía.

  • Autor:
  • Publikováno: 2. listopadu 2016

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,