Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2020

ročník 28
18. 2.–2. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jednou větou

  Od 6. září do 16. října se v pražské Galerii Václava Špály koná „laboratorní výstava“ výtvarníka a performera Petra Nikla nazvaná Pijavice, jež pokračuje v pokusech předvádění průběhu vzniku náhodných kreseb a výstavní prostor je pojímán jako veřejný atelier, v němž vedle neustále se proměňující výstavy lze každý týden navštěvovat i koncerty Petra Nikla a jeho přátel; současně (od 15. září do 9. října) se v pražské Galerii Hollar koná výstava Petra Nikla a Petra Korbeláře Pro me na nabízející cyklus litografií a jejich barevných metamorfóz, výsledky šestnáctileté spolupráce obou umělců, přerostlé ve vzájemný tvůrčí vztah, kdy autor kreseb ponechává volnou ruku „tiskači“ k jejich proměně, a – aby toho nebylo málo – 19. září se v Divadle Archa konal koncert Petra Nikla a jeho přátel spojený s křtem jeho nového, spolu s výstavou u Hollara vydaného stejnojmenného hudebního dvojalba.

  V pražském Paláci Akropolis byly 16. září uděleny Pocty za alternativní umění, jež organizátoři festivalu …příští vlna/next wave… vyslovují každoročně od roku 2003 významným osobnostem, projektům, nadějným tvůrcům a inovativním činům ve sféře nezávislého divadla: Producentským počinem byl vyhlášen festival Menteatrál, mezinárodní přehlídka divadel pracujících s lidmi s mentálním postižením, Pocta za Publikační počin roku patří profesoru Miloslavu Klímovi za sérii deseti vydaných sborníků Divadlo a interakce, Objevem roku byl vyhlášen filmový teoretik, dramatik a dramaturg HaDivadla Matěj Nytra, Osobností roku se stal herec a aktivista Jiří Maryško, Projektem roku označili organizátoři imerzivní performanci Lukáše Brychty, Kateřiny Součkové a Štepána Tretiaga Pome a jako Živoucí poklad vstoupil do pomyslné síně slávy festivalu profesor Petr Oslzlý, jemuž laudatio pronesl jeho dlouholetý přítel a spolupracovník, režisér Ivo Krobot.

  20. září byl v prostoru Přístav 18600 v pražském Karlíně zahájen projekt Putin lyžuje, v němž brněnské divadlo Líšeň reaguje na aktuální situaci v zemích bývalého východního bloku, ve kterých do médií i veřejného života a politiky proniká proruská propaganda – po představení Putin lyžuje se v rámci něj vždy uskutečňují veřejné besedy na téma ruské propagandy v médiích a ve veřejném prostoru: po Praze (kde diskutovali maďarský spisovatel Miklós Nagy a český novinář Ondřej Soukup) následovalo 1. října Brno (besedovali polský novinář Piotr Pogorzelski a komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák) a 3. října polské Kielce (besedovali Piotr Pogorzelski a český politolog Ondřej Puczok); turné bude završeno 30. listopadu ve slovenské Stanici Žilina-Zárečie (účastníci debaty budou upřesněni).

  23. září byla na Ministerstvu kultury slavnostně udělena letošní Cena Antonína Dvořáka – křišťálové violoncello z dílny české sklárny Moser, jež každoročně putuje do rukou osobností, které se svým celoživotním dílem nebo mimořádným uměleckým počinem významnou měrou zasloužily o propagaci a popularizaci české klasické hudby v zahraničí i v České republice: prestižní ocenění převzal z rukou ministra Daniela Hermana pětaosmdesátiletý operní pěvec Richard Novák.

  Starosta New Yorku Bill de Blasio vyhlásil 28. září Dnem Václava Havla v New Yorku: tento den se konaly představení Havlových divadelních her či odhalení busty někdejšího prezidenta od Marie Šeborové v areálu Columbijské univerzity, další akce se uskutečnily v budově českého zastupitelského úřadu, u lavičky Václava Havla na Georgetownské univerzitě nebo ve washingtonském sídle analytického ústavu Atlantic.

  Od 6. do 8. října bude pražské Studio Hrdinů ve svých prostorách ve Veletržním paláci hostit přehlídku polské choreografie This is Poland! / To Polska właśnie!, v jejímž rámci bude možné zhlédnout performance polských choreografů, navštívit workshopy, které budou zakončeny prezentací odvedené práce, a diskutovat o podobách současného tance a performance v Polsku.

  Katedra výchovné dramatiky DAMU a Sdružení pro tvořivou dramatiku pořádá o víkendu 14.–16. října 4. ročník Přehlídky DVD (Děti – Výchova – Divadlo), na níž se setkávají dětské a studentské divadelní soubory s širší veřejností a odborníky tohoto oboru – tématem letošního ročníku jsou přesahy dramatické výchovy.hul

  • Autor:
  • Publikováno: 6. října 2016

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,