Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2019

ročník 28
10. 12.–23. 12. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Janeta Benešová

   

  (1967) Vystudovala Pedagogickou fakultu v Ústí nad Labem a UK v Praze. Vystřídala posty učitelky, ředitelky mateřské školy a ředitelky Městského divadla Děčín. Na jaře byla zvolena ředitelkou Městského divadla Mladá Boleslav.

  Janeta Benešová

  Co vás přivedlo k divadlu

  Dědeček Antonín Samler, inspicient vinohradský, jak říkával. Jeho poctivý, oddaný a pokorný přístup k divadlu byl pro mne příkladem. Pánové Buchvaldek a Brzobohatý se na své štaci mezi Děčínem a Mostem nikdy neopomněli zastavit u Samlerů. Zájezdové štace s Jaromírem Hanzlíkem, Janou Brejchovou, Iljou Rackem a dalšími, nesčetně zážitků, vyprávění, představení… vyrůstala jsem na těchto příbězích, s láskou a pokorou vyprávěných. Je to asi nějakým způsobem předurčenost pokračovat v té rodové divadelní tradici.

  Největší umělecký/divadelní zážitek

  Největší divadelní zážitek z minulosti, dávné minulosti: Maškaráda s Borisem Rösnerem a Julií Jurištovou. Ne tak dávné minulosti: O myších a lidech s Rosťou Čtvrtlíkem, současnost: Chaplin s Matoušem Rumlem, Evžen Oněgin s Petrem Mikeskou. Umělecký zážitek? Sledování při práci akademického sochaře Zdeňka Maniny při zrodu sochy od kusu sochařské hlíny po tvář člověka. Fascinující proces.

  Osobnost minulosti nebo přítomnosti, se kterou byste ráda zašla na kus řeči.

  Chtěla bych se jako pan Brouček na Vikárce propadnout do staré Prahy.

  Hra/námět, který vás přitahuje a který byste chtěla vidět, iniciovat…

  Zajímají mě náměty, které mohou najít své diváky. Nejlépe z prostředí mimo divadla z iniciativy divadla. Takové to prorůstání divadla do nedivadelního prostředí a odtud tou silou, kterou divadlo má, přitahovat ty, kteří ještě do divadla nechodí. Divadlo je úžasný fenomén, který má tu možnost promlouvat k obrovskému množství veřejnosti. Nesmí tuto moc zneužívat, využívat ji maximálně ano.

  Další umělecké disciplíny, žánry či formy (výtvarné, literatura, film, hudba…), které máte ráda a kterým se naopak vyhýbáte a proč.

  Miluji obrazy Julia Mařáka pro jejich náladu stromů s prosvítajícím sluncem. Poslouchám Nohavicu, Čechomor a Dalibora Štrunce. Filmy mám ráda ty vysílané v TV 1. ledna – na Nový rok. Mají pro mne punc jisté kvality, již učiněného výběru a selekce, slavnostní míru výjimečnosti. Vyhýbám se brutalitě, vulgaritě a násilí ve všech žánrech a podobách.

  Historická či současná osobnost, di­­vadelní/filmová/literární či reálná postava, která je vám citově nejblíže a – naopak – která je vám vzdálená

  Ježíš. A všechna místa, která s ním souvisí. Od jeskyně v Nazaretu, Genezaretské jezero, Kafarnaum a Tiberias až po křížovou cestu, baziliku Božího hrobu. Fascinují mne všechna znázornění křížových cest.

  Současná osobnost? Martin Huba.

  Postava – Pierot, Malý princ, Pyšná princezna.

  Vzdálené osoby mé citové přízně? Hlupáci s mocí.

  Rostlina/zvíře/kámen/planeta, které máte v oblibě či obdivujete

  Rozkvetlá horská louka s kopretinami, zvonky a rdesnem, dnes již i pro její vzácnost, zvířecí říše pro její neuvěřitelnou chytrost vztahů a souvislostí. Kámen tyrkys pro jeho barvu. A planeta? Ta, která stojí při mně při mých životních rozhodnutích.

  Etické či jiné hranice, za které byste jako tvůrce nešla

  Maminka mi vždycky říkala: Dělej jen to, o čem můžeš vyprávět po večeři. Snažím se pracovat tak, abych se za svou práci nemusela stydět. Nejdu tam, kde končí zdravý rozum a mé svědomí a přesvědčení.

  Divadelní sen

  Být součástí týmu, které tvoří divadlo, které nedá lidem spát. Divákům, divadelním kritikům i neposkvrněným.

  Kým/čím byste byla, kdybyste se nevěnovala divadlu.

  Pedagogem, možná cestovatelem, poutníkem.

  Plus: Zajímá vás umělecká kritika?

  Zajímá. Ovšem asi větší cenu v divadelní praxi pro mne má veřejné povědomí. Ta kritika, která se jako lavina šíří mezi lidmi a odráží se v návštěvě předprodejního oddělení.

  • Autor:
  • Publikováno: 7. června 2016

  Komentáře k článku: Janeta Benešová

  1. Jana Janoutova

   Profilový obrázek

   Janetko,
   jsi krasny a cisty clovicek, kterych je v teto dobe malo. Bud porad sva. Mam te rada, papa
   Jana 🙂

   13.06.2016 (15.21), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Petra Strnadová

   Profilový obrázek

   Milá Janetko,
   vím, že víš, že vím. Buď stále svá, laskavá, milá, umíš se rozdávat a obohacovat nás.
   Díky s láskou
   Petra

   14.06.2016 (15.14), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,